Nowa generacja konsol rozpoczyna się właśnie teraz – pod koniec 2020 roku. Microsoft uruchamia Xbox Series X i Xbox Series S, a Sony PlayStation 5 (PS5). Jednakże, podczas gdy obie konsole mają bardzo podobny sprzęt produkowany przez AMD, istnieją między nimi znaczące różnice w wydajności lub funkcjonalności. Xbox Series X a PlayStation 5 – co wybrać? Który sprzęt lepiej sprawdzi się w naszym wypadku. By odpowiedzieć sobie dobrze na to pytanie, warto przyjrzeć się nieco lepiej parametrom obu tych urządzeń.

Procesor (CPU) w Xbox Series X

Obie konsole posiadają 8-rdzeniowy procesor AMD oparty na 7-nanometrowej architekturze Zen 2. Jednak częstotliwości, które każdy z nich osiąga, są różne. PS5 osiąga częstotliwość do 3,5 GHz, natomiast seria Xbox X osiąga 3,8 GHz, w przypadku serii S 3,6 GHz. SMT jest odpowiednikiem AMD dla Intel HyperThreading. Obecnie gry na PS4 i Xbox One są przeznaczone do pracy na siedmiu rdzeniach, z których jeden jest pozostawiony dla systemu. Dlatego też pierwsze gry, które widzimy w konsolach będą wykorzystywały 7 rdzeni z wyłączonym SMT, a po dostosowaniu silników do nowych konsol, przystąpimy do korzystania z SMT.

Dzięki SMT zwiększa się wielordzeniowa wydajność procesorów, ale częstotliwość jest niższa. W Xbox Series X, częstotliwość będzie wynosić 3.6 GHz przy włączonym SMT, a Sony mówi, że częstotliwość z SMT będzie “zmienna”, ale będzie mniejsza niż 3.5 GHz, na którym chip będzie pracował. Rozwiązania termiczne z serii Xbox są prawdopodobnie lepsze, więc udało im się uzyskać wyższą częstotliwość na swoich chipach. Sony będzie miało nieco dziwną konstrukcję, w której konsola będzie zużywać pewną ilość energii, a procesor dostosuje się do niej, jeśli temperatura na to pozwoli.

Karta graficzna (GPU) konsoli

W przypadku kart graficznych w obu urządzeniach sytuacja jest w zasadzie podobna, jak w kwestii procesorów – zastosowano tu podobne rozwiązania, ale różne możliwości techniczne sprawiają, że osiągane wyniki się między sobą znacznie różnią. Obie są kartami graficznymi opartymi na nowej architekturze AMD RDNA 2, natywnie kompatybilnymi z DirectX Raytracing. PS5 ma 36 jednostek obliczeniowych na częstotliwości 2,23 GHz, natomiast Xbox Series X 52 jednostki obliczeniowe na częstotliwości 1,825 GHz. Daje to odpowiednio 10,28 i 12,16 TFLOPS teraflopsów, gdzie graficznie Xbox Series X będzie o 11,82% wydajniejszy. Takiej wydajności nie można bezpośrednio porównywać z konsolami poprzedniej generacji, ponieważ teraflopy nowych konsol są inne i dzięki nowej architekturze AMD osiągnięto większą wydajność na teraflopa niż dotychczas. Dlatego też Xbox Series X jest ponad dwa razy potężniejszy, mimo że Xbox One X osiąga 6 TFLOPów. W przypadku Serii S osiąga ona 4 TFLOPy, o dwa mniej niż Xbox One X.

-> Sprawdź, jaki telewizor do konsoli będzie najlepszy!

Dysk SSD i pamięć masowa

Obie konsole są po raz pierwszy wyposażone w jednostkę SSD. Sony Xbox Series X ma 825 GB, a Xbox 1 TB. Jednak Sony jest ponad dwa razy szybsze. Oba mają niestandardowe projekty, ale Sony osiąga 5,5 GB/s, w porównaniu z 2,4 GB/s w Xbox Series X. W przypadku danych skompresowanych, PS5 osiągnie prędkość do 9 GB/s, w przypadku Microsoftu 4,8 GB/s. Jak dotąd Microsoft ujawnił, że przejście na nowe gry będzie niemal natychmiastowe. Gry załadowane do pamięci RAM zostaną zapisane na dysku SSD po przejściu na inny, co pozwoli nam na śledzenie gry dokładnie tam, gdzie byliśmy z zaledwie kilkoma sekundami ładowania. Ponadto, deweloperzy będą mogli wprowadzać innowacje i zmieniać sposób projektowania gier, gdzie do tej pory niektóre poziomy były zaprojektowane tak, aby wyeliminować czas ładowania i pozostawić konsoli trochę czasu na ich naładowanie. Ponadto, seria S jest wyposażona w 512GB dysków SSD z taką samą prędkością jak seria X.

Xbox Series X – cena

W przypadku Xbox Series X cena kształtuje się w granicach pomiędzy 2000 i 2500 złotych – w zależności od sprzedawcy. Około 1500 złotych kosztuje Xbox Series S, tania wersja z trzykrotnie mniejszą mocą. PS5 również ma dwie wersje, ale obie mają tę samą moc. PS5 to obecnie koszt około 500 złotych większy, niż w przypadku Xbox Series X, natomiast PS5 Digital Edition, bez odtwarzacza Blu-ray, to przeciętnie 1750 złotych.

Xbox Series X – gry

Tytuły, które mogą być interesujące ze względu na wyłącznośc dla konsol Xbox oraz komputerów z systemem operacyjnym Windows 10 to:

  • Halo Infinite
  • CrossFire X
  • Forza Motorsport 8
  • Everwild
  • Sensua’s Saga: Hellblade 2
  • Exomecha
  • Echo Generation
  • Avowed
  • Fable

Gry te będą pojawiały się stopniowo z biegiem czasu, lecz niektóre z nich pojawią się dopiero w roku 2022, a więc graczom przyjdzie na nie trochę poczekać. Niemniej jednak, tytuł te przyciągną wielu miłośników, a sam Xbox ma czym konkurować z PlayStation 5.