W dzisiejszych czasach jesteśmy zasypywani coraz to nowszymi rozwiązaniami technologicznymi i nie ma się czemu dziwić, ponieważ postęp jest zaskakujący. Jednym ze sprzętów, które pojawiły się już jakiś czas temu na rynku i dalej są bardzo popularne są tablety. Jest ich całe mnóstwo, dlatego też wiele osób zadaje sobie pytanie jaki tablet kupić? Nie jest to łatwa sprawa i wymaga odpowiedniej analizy, oraz sprecyzowania przez nas jakie stawiamy sobie co do niego oczekiwania. W poniższym artykule znajdziecie najpopularniejsze tablety, w różnych rozmiarach i konfiguracjach, by pomóc wam znaleźć najlepszy tablet.

Tablet – jakie ma zastosowanie?

Tablet to tak naprawdę urządzenie, po którym możemy się wiele spodziewać i oczekiwać. Pierwsze tablety nie były idealne, ale w obecnej chwili są już one na tyle sprawne, że mogą z pewnością u wielu zastąpić sprzęt taki jak mały laptop, czy też nawet komputer. Wiele osób decyduje się na zakup tabletu z prostej przyczyny – jest on kompaktowy i przenośny i z łatwością zabierzemy go zarówno do pracy jak i na wyjazd.

Odpowiednio do tego, czy będzie służył on tylko do przeglądania stron internetowych, czy też oglądania filmów na serwisach takich jak YouTube, możemy kupić coś ze średniej i dolnej półki. Jeżeli stawiamy naszemu tabletowi zadania bardziej wymagające, takie jak chociażby gry, czy obsługa różnego rodzaju programów, warto rozejrzeć się za czymś lepszym. Wybór nie jest prosty i wymaga dobrego zastanowienia się nad jego zastosowaniem, oraz dla kogo będzie on przeznaczony.

Parametry – jaki tablet wybrać?

Przed wyborem tabletu, warto zatrzymać się i chwilę zastanowić się nad najważniejszymi czynnikami, które bez wątpienia będą miały kluczowe znaczenie, czy nasz tablet sprosta postawionym mu zadaniom, oraz czy przede wszystkim będzie to dobry tablet.

Przekątna ekranu

To najważniejsza rzecz, czyli rozmiar naszego ekranu. Bez wątpienia, to pierwsza rzecz na którą powinniśmy zwrócić uwagę, bo to zależy od tego jakie gabaryty będzie miał nasz sprzęt. Na rynku najbardziej popularne są tablety 7-calowe, oraz 10-calowe. Większy ekran wiąże się z tym, że będziemy posiadali większą powierzchnie roboczą. Wybór tego mniejszego da nam fakt bardziej poręcznego i kompaktowego sprzętu.

Znajdziemy również tablety 5-calowe, oraz 8-calowe, choć są już mniej popularne, niż wymienione wcześniej dwie specyfikacje. Tablet pięciocalowy z pewnością zda swoje zadanie jako nawigacja, bądź po prostu jako zastępca naszego smartfona w pewnych sytuacjach.

Nie przechodźmy obojętnie też obok matrycy tabletu. Znajdziemy dwie popularne matryce takie jak TN, która jest używana raczej w tańszych tabletach i jest to ona matowa, oraz IPS – posiada żywsze i bardziej nasycone kolory i lepsze kąty widzenia. Tablety z wyższej półki będą posiadać jeszcze specjalne matryce wyposażone w szkło hartowane Gorilla Glass, które ma chronić ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz przy ewentualnym upadku.

Tablet jest urządzeniem wielofunkcyjnym, który dobrze sprawdzi się zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i w podróży, oraz zastosowaniach biznesowych.

Bateria

Klasycznie, podawana w miliamperogodzinach mAh. Jeżeli nasz tablet będzie miał zastosowanie np. biznesowe, to ważnym aspektem będzie duża pojemność baterii, którą odczytamy w specyfikacji podanej przez producenta. Przełoży się ona na długie działanie naszego sprzętu na jednym ładowaniu baterii – nawet do 10 godzin ciągłego działania. W wypadku tabletów, które służyć mają tylko jako gadżet, do zabawy, czy chwilowego przeglądania Internetu, możemy pokusić się o tańszy tablet z mniejszą baterią.

Wydajność – czyli pamięć RAM i procesor

Ilość pamięci RAM jest ważna, bo to ona odpowiada za płynność działania naszego sprzętu. Oczywiście im więcej tym lepiej, jednak przekłada się to na większą cenę. Optymalnym wyborem będzie co najmniej 2GB RAMu, by nasz tablet działał przyzwoicie i nie miał problemów z otwieraniem kilku aplikacji jednocześnie działających w tle. Oczywiście znajdziemy takie modele, gdzie na pokładzie znajdziemy 4, a nawet 8 GB pamięci RAM.

W kwestii procesora, szukajmy procesorów dwu i czterordzeniowych, z naciskiem na te drugie. Ilość rdzeni oraz to jak są taktowane, przekładać się będzie na cenę, ale też na jakość naszego urządzenia i płynność działania. Najlepsze tablety korzystają z układów marki Intel i to one spisują się najlepiej. Podobnie jak w przypadku pamięci RAM, znajdziemy też zastosowania w tabletach procesorów ośmiordzeniowych, lecz jest to znacznie większy wydatek.

Pamięć wbudowana

Niezależnie od tego, jakie zastosowanie będzie miał nasz tablet, warto pamiętać o odpowiedniej ilości wbudowanej pamięci. Jeżeli będziemy przechowywać na nim pliki takie jak zdjęcia, czy muzykę i gry, to warto zaopatrzyć się w model o pojemności 64 GB – będzie to wybór optymalny. Dla fanów gier, oraz aplikacji z pewnością znajdą się modele o pamięci nawet 128 GB i więcej, często z możliwością jej rozszerzenia o kartę microSD. Jeżeli zaś nie potrzebna jest nam aż taka pojemność znajdziemy tablety 16, oraz 32 GB.

Tablety 7-calowe – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych tabletów 7-calowych, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Tablety 10-calowe – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych tabletów 10-calowych, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Tablet czy laptop – co wybrać?

Zależnie od tego, jaki rozmiar tableta planujemy kupić, powinniśmy zastanowić się nad tym, co bardziej się opłaci, laptop czy tablet? W wypadku 7-calowych, zdecydowanie bardziej przypominać będzie to smartfona, więc to wybór bardziej kompaktowy i przenośny. Sprawdzi się jako gadżet dla dzieci, przyjemnie obejrzymy na nim jakiś film, czy przeczytamy książkę.

W wypadku tabletów 10-calowych, oraz zbliżonych do tego rozmiaru, jest to już w pewnym sensie namiastka małego laptopa, którego przekątna ekranu często wynosi około 13 cali. Jeżeli nie chcemy kupować takiego laptopa, to tablet do którego dokupiona zostanie klawiatura bezprzewodowa spisze się znakomicie w biurze, jak i w domowym użytkowaniu.

Jeżeli mamy zamiar grać w domu, w gry bardziej wymagające, to bez wątpienia lepszy będzie laptop do gier. Mają one lepsze podzespoły, co przełoży się na bardziej przyjemną rozgrywkę. Jeżeli natomiast interesują nas gry przeglądarkowe, czy też gry mobilne, to tablet będzie wtedy lepszym wyjściem.

Jaki system operacyjny wybrać?

To bardzo ważna kwestia, ponieważ wiele osób ma z tym problem. Ma to związek z tym, co tak naprawdę preferujemy i jaki jest nam najbliższy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które postaramy się po krótce przedstawić.

System Android

Bardzo popularny, z pewnością znany nam ze smartfonów. Cechuje się faktem dużej ilości dostępnych aplikacji, gdzie wiele z nich to aplikacje darmowe, dostępne do pobrania w każdej chwili. Dobra możliwość konfiguracji nakładki opracowanej przez konkretnego producenta pod nasze preferencje, oraz częste aktualizacje systemu.

Tablety z systemem android są często oferowane w różnych przedziałach cenowych, co jest dobrym krokiem, by trafić do każdego konsumenta. Minusem jest fakt, że w wypadku małej mocy obliczeniowej, bądź pamięci RAM, system ma prawo mieć problemy z płynnym działaniem.

System Windows

Jeden z najpopularniejszych, z pewnością znajdziemy na niego programy oraz gry dostępne z komputerów stacjonarnych, czy laptopów. Dobra możliwość konfiguracji, system znany i niezawodny. Niestety na rynku jest ograniczona ilość modeli z tego typu systemem, a najczęściej wspierane są wersje Windows 8, oraz 10. Miłośnicy takich systemów jak Windows XP, oraz Vista niestety nie uświadczą sprzętu z tymi wersjami systemu.

System iOS

Najdroższy, lecz z drugiej strony najbardziej stabilny i niezawodny. Jest systemem zamkniętym, więc kompatybilności możemy oczekiwać tylko z innymi sprzętami firmy Apple. Bardzo dobrze zoptymalizowany, oraz bezpieczny. Minusem bez wątpienia jest cena. Jeżeli decydujemy się na ten system, liczmy się z tym, że będzie to najdroższy wybór z pośród dostępnych systemów.

Tablet dla dziecka

Co w wypadku gdy chcemy kupić tablet dla dzieci? Wybór w tym przypadku powinniśmy oprzeć na tym, co będzie najbardziej dla niego funkcjonalne. Nie chodzi tu o rozmiar, chociaż im większy tym łatwiej się będzie dziecku posługiwać, a z drugiej strony mały tablet sprawdzi się lepiej w podróży. To także rzecz jaką trzeba rozważyć. Kupowanie najdroższego sprzętu nie ma dużego sensu, z uwagi na to, że jak to dzieci, szybko mogą taki sprzęt zniszczyć. Ponadto, do ich potrzeb, czyli gier, przeglądarki i filmów wystarczy tablet ze średniej półki.

Warto także pomyśleć, czy tablet graficzny nie spisałby się lepiej w tym przypadku. Dzieci uwielbiają rysować, a taki gadżet mógłby dobrze rozwijać tę pasje i umiejętności. W tym przypadku potrzebny będzie nam również laptop, albo komputer, więc wszystko to trzeba przeanalizować. Niemniej jednak, wydaje się to być odpowiednim wyborem na prezent dla dziecka.

Tablety z systemem Android – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych tabletów z systemem Android, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Tablety z systemem Windows – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych tabletów z systemem Windows, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Tablety z systemem iOs – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych tabletów z systemem iOS, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Incoming search terms:
  • ranking tabletow 2020