Każdy gracz wie, że myszka i klawiatura sprawdzają się w grach do pewnego momentu. Zdaniem wielu, w niektóre tytuły po prostu nie da się grać inaczej niż używając gamepada. Sprawia on wrażenie, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na rozgrywce i bardziej nad nią panujemy. Mamy wszystko w jednym miejscu i nasze odczucia związane z rozgrywką będę dużo lepsze. Jakiego gamepada kupić? To zadanie zadaje sobie wielu graczy i bywa to problematyczne. W naszym artykule postaramy się przedstawić Wam najistotniejsze rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze, by wybrać najlepszy kontroler do pc.

Czym się kierować w wyborze gamepada?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki pad do pc wybrać? Najważniejszym czynnikiem będzie jego rozmiar. Ważne by sprzęt leżał dobrze w naszych rękach i nie był ani za duży, ani za mały. Odpowiednio dobrany rozmiar i kształt sprawi, że będziemy mieć nad nim lepszą kontrolę – dobry gamepad zapewni duży komfort rozgrywki.

Następnie trzeba wziąć pod uwagę ile przycisków jest nam potrzebne. Nie zależy nam na tym, by posiadał zbędne przyciski, których nie będziemy używać i będą one tylko przeszkadzać. Wielu uważa, że pad od xboxa do pc jest w tej kwestii najlepszym wyborem bo ma najlepiej rozmieszczone przyciski i ich ilość.

Materiały i kolor to sprawa bardziej indywidualna. Niektórzy nie lubią bardzo kolorowych i rzucających się w oczy kolorów, więc można spokojnie wybrać czarny albo biały. Jeżeli chodzi o materiały to warto zwrócić uwagę czy gamepad wykonany jest z materiału, który trzyma się dobrze i wygodnie.

Z kablem czy bez?

Gamepady przewodowe, charakteryzują się tym, że nie ma problemu z ich ładowaniem i bateria nie wyczerpie nam się w środku rozgrywki, co czasami się zdarza, podobnie jak bywa to z bezprzewodowymi myszkami. Minusem jest fakt, że musimy liczyć się z tym, że kabel może nas czasami ograniczać i przeszkadzać.

Bezprzewodowy pad do pc jest dużo wygodniejszy, lecz trzeba pamiętać o ładowaniu akumulatorów lub wymienianiu baterii. Dużym plusem jest to, że możemy zabrać go ze sobą w podróż i sprawdzi się świetnie. Nie trzeba martwić się o plączący się kabel i być przez niego ograniczonym.

Gamepad od konsoli – czy się spisuje?

Przez wielu użytkowników, jest to uważane za najlepsze rozwiązanie. Często wybierany przez graczy jest pad xbox 360. Spowodowane jest to już wieloletnim, zachowanym przez niego kształtem oraz rozmieszczeniem przycisków, które przyjęło się wśród graczy.
Trochę rzadziej, natomiast też cieszący się powodzeniem jest pad ps3 do pc. Od zawsze trwa spór, który pad jest wygodniejszy i pad od Microsoftu przoduje, lecz pad od ps3 jest również wart rozważenia.

Gamepady od konsoli są bardzo popularne, a do ich działania nie potrzeba wiele. Wystarczy odpowiednia przejściówka, bądź kabel i wszystko załatwione. Pad może być połączony do naszego komputera za pomocą GamePortu, bądź też portu równoległego.

Jeżeli żaden dedykowany kontroler nam nie odpowiada, to dobrą alternatywą jest kontroler od konsoli Xbox, bądź PlayStation.

Jak podłączyć pad od Xboxa do PC?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ponieważ pad od konsoli firmy Microsoft, jakim jest Xbox jest jednym z najczęściej wybieranych. Dlaczego? Ze względu na jego ergonomiczność, oraz fakt, że trzyma się na rynku od wielu lat i jest sukcesywnie ulepszany. Wiele gier oferuje bardzo wygodne sterowanie, skonfigurowane w opcjach specjalnie pod graczy używających kontrolerów zamiast tradycyjnej klawiatury i myszki.

Podłączenie go do komputera możemy przeprowadzić na dwa, a właściwie trzy, bardzo proste metody, które zależą od tego w jaką łączność nasz pad jest wyposażony.

  • Podłączenie przez kabel USB – do kontrolera ( w jego przedniej części ), wpinamy  kabel USB, a drugi koniec podpinamy do naszego komputera, czy też laptopa. System po chwili wykryje urządzenie i szybko je skonfiguruje, by było gotowe do użycia.
  • Podłączenie przez bezprzewodowy adapter – jest to metoda, która działa zarówno na adapter zewnętrzny, jak i wewnętrzny, zależy od tego jaki posiadamy. Jeżeli nasz komputer nie jest w taki wyposażony, adapter Bluetooth kupimy w większości sklepów. Po wpięciu adaptera, na naszym komputerze wchodzimy w ustawienia, następnie w sekcji urządzeń, dodajemy bezprzewodowe urządzenie. Wyszukujemy kontroler bezprzewodowy Xbox i klikamy gotowe. Po chwili nasz adapter zostanie wykryty i dzięki przyciskowi na nim i na padzie od konsoli będziemy mogli “sparować” go z komputerem.
  • Podłączenie przez Bluetooth – to będzie tyczyć się kontrolerów od konsoli Xbox One. Upewnijmy się, że ma on taką funkcję, oraz, że nasz komputer ma najnowsze oprogramowanie, by zapewnić jak najlepsze działanie kontrolera. Postępujmy jak w przypadku drugiej opisanej metody, a bez problemu sparujemy nasz kontroler.

Pamiętajmy, że w wypadku używania kontrolera od konsoli Xbox na naszym komputerze, konieczna będzie ponowna jego synchronizacja z konsolą, przy pomocy przycisku odpowiadającego za połączenie bluetooth, bądź też kabla USB.

Kompatybilność

Bardzo istotną kwestią jest to, czy pad który wybierzemy, będzie w pełni kompatybilny z tytułami w które chcemy grać. Zdarza się czasami, że konkretne urządzenie nie zostało uwzględnione przez twórców w procesie tworzenia gry i nie mamy możliwości “bindowania” poszczególnych przycisków, a przecież tego chcielibyśmy uniknąć.

Inną kwestią jest to, by nasz gamepad był kompatybilny z komputerem. Warto kupować takie urządzenia posiadające technologię plug&play. Czym się ona charakteryzuje? Chodzi o to, że taki sprzęt podczas podłączenia z komputerem, automatycznie zostaje przez niego identyfikowany i jest po chwili gotów do użycia. Nie wymaga to żadnych dodatkowych sterowników. Drobna rzecz, a bardzo wygodna i przydatna.

Gamepad do PC – Ranking i cena 2020

Stojąc przed wyborem i zadając sobie pytanie, jaki gamepad będzie najlepszy, prześledźmy przede wszystkim wielkość, w jakich grach będzie miał zastosowanie, oraz fakt czy potrzebny jest nam pad bezprzewodowy. Poniżej prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych kontrolerów do PC, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualziowane.

Gamepad od konsoli do PC – Ranking i cena 2020

W tym zestawieniu prezentujemy najlepsze kontrolery od konsoli, używane na PC. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.