Drukarka i skaner to bardzo przydatne urządzenia w każdym domu, często jest to tzw. urządzenie wielofunkcyjne. Dzięki nim nie musimy wychodzić z domu i szukać punktu xero, kiedy potrzebujemy przenieść zawartość papierowych dokumentów na komputer lub odwrotnie. Posiadanie dwóch urządzeń zabiera jednak dużo przestrzeni. Dlatego dużą popularnością cieszą się obecnie urządzenia 3w1. Jak jednak wybrać dobrą drukarkę? Na które parametry w szczególności zwrócić uwagę podczas zakupu?

Urządzenie wielofunkcyjne – co to jest?

Urządzenie wielofunkcyjne to połączenie drukarki, skanera i ksero. Niektóre, droższe modele posiadają również funkcję faksu. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdza się głównie w biurach. Do użytku domowego spokojnie wystarczy zwykłe urządzenie 3w1. Drukarka umożliwi wydruk zdjęcia lub dokumentów w czerni bądź kolorze, skaner pozwoli na przeniesienie danych z papieru do komputera, z kolei dzięki kopiarce będziemy mogli skopiować dokument i wydrukować go w dowolnej ilości kopii. Urządzenia posiadają zazwyczaj dodatkową funkcję druku dwustronnego, co zapewnia oszczędność czasu oraz papieru.

-> Sprawdź także jaki tablet graficzny wybrać!

Urządzenie wielofunkcyjne do domu – jakie wybrać?

Podczas dokonywania wyboru drukarki wielofunkcyjnej do domu przede wszystkim należy się zastanowić, jak często będziemy z niej korzystać. Jeżeli będzie ci ona potrzebna sporadycznie i głównie do drukowania nieskomplikowanych dokumentów, wystarczającym rozwiązaniem okaże się wielofunkcyjne urządzenie atramentowe. W przypadku, gdy twoje potrzeby są trochę większe, możesz zdecydować się na urządzenie laserowe, które charakteryzuje się zdecydowanie lepszą jakością wydruku, szczególnie w przypadku wykresów, ilustracji lub zdjęć. Drugim, ale również bardzo istotnym aspektem podczas wyboru drukarki wielofunkcyjnej jest komunikacja. Najlepiej, by urządzenie posiadało opcją podłączenia do domowej sieci Wi-Fi. Ułatwi to korzystanie z niego w dowolnym czasie i z każdego pomieszczenia w domu. Brak konieczności podłączania drukarki do komputera przy użyciu kabla jest bardzo wygodne. Dodatkowo umożliwia to wydruk z urządzeń mobilnych, takich jak telefon komórkowy, czy tablet, co stanowi dodatkowe udogodnienie.

ranking-drukarek-wielofunkcyjnych
Warto przeanalizować parametry drukarek by wybrać najlepszą.

Drukarka wielofunkcyjna – najważniejsze parametry

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo urządzeń wielofunkcyjnych. Różnią się one ceną, gabarytami oraz parametrami. Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania zakupu. Należą do nich między innymi:

  • Koszty związane z drukowaniem – nie ukrywajmy, że urządzenie w głównej mierze będzie pełniło funkcję drukarki, dlatego na początku trzeba zastanowić się, jaki typ nas interesuje – drukarka laserowa czy też atramentowa, oraz sprawdzić koszty tuszy, tonerów oraz wydruku jednej strony. Istotne są także takie parametry jak: szybkość wydruku jednej strony oraz jego jakość. Dobrze, jeżeli urządzenie posiadało dwustronny, automatyczny podajnik papieru, co zaoszczędzi pozwoli zaoszczędzić trochę czasu.
  • Rozdzielczość skanera – jest ona bardzo istotna jeżeli planujemy skanować duże ilości zdjęć lub obrazków. Urządzenie o niskiej rozdzielczości nie wychwyci dokładnie wszystkich szczegółów, przez co jakość zeskanowanego zdjęcia będzie słabsza.
  • Komunikacja – czyli obecność modułu Wi-Fi, który umożliwi korzystanie z urządzenia bez podpinania go kablem do komputera. Dobra drukarka powinna mieć również wejście USB i miejsce na kartę pamięci, dzięki którym można drukować dokumenty lub zdjęcia bezpośrednio z nośników danych.
  • Wyświetlacz LCD – to przydatna opcja, która zapewnia komfort użytkowania urządzenia. Dotykowy panel pozwala na intuicyjne ustawianie opcji wydruku.
    wymiary – urządzenia wielofunkcyjne są zazwyczaj większe od normalnych drukarek, dlatego dobrze jest zastanowić się, czy zmieści się w miejscu, w którym chcemy je ustawić.
  • Rozmiar nośników – dobrze jest zastanowić się, jakie formaty wydruku będą nas interesowały. Większość sprzętów jest przystosowana do wymiaru A4, ale dostępne są również modele, które umożliwiają wydruk o większych formatach.
  • Dodatkowe opcje – przydatna okaże się funkcja bluetooth oraz możliwość drukowania dwustronnego.

-> Zobacz ranking tuszy do drukarek!

Jakie urządzenie wielofunkcyjne kupić?

Zanim kupimy urządzenie wielofunkcyjne, powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Jeżeli planujemy drukować głównie zdjęcia i obrazki, lepiej zdecydować się na droższy model laserowy, który umożliwia wydruk z kolorze. Do drukowania dokumentów wystarczy urządzenie atramentowe. Cena w dużej mierze jest związana z dodatkowymi funkcjami. Jedną z nich jest faks, który zdecydowanie będzie przydatny w biurze, ale w warunkach domowych nie jest już niezbędny. Dobrze jest zorientować się, czy tusze i tonery do urządzenia wielofunkcyjnego są łatwo dostępne oraz, czy można dostać dobre zamienniki w rozsądnej cenie.

Zobacz także: ranking dronów!

Wielofunkcyjne urządzenie laserowe

Wielofunkcyjne urządzenia laserowe sprawdzają się w przypadku, kiedy planujemy drukować dużo. Charakteryzuje się ono większą wydajnością oraz lepszą jakością wydruku. Dzięki większej prędkości niż w przypadku atramentowego konkurenta, skraca się czas, którego potrzebujemy do wydrukowania większej ilości stron. Tego typu urządzenia najlepiej sprawdzą się w biurach, ponieważ nie wymagają częstej wymiany tonerów.

Urządzenie wielofunkcyjne – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym cechują się drukarki wielofunkcyjne należy wybrać odpowiednią dla nas. Najważniejsze będzie tutaj przeanalizowanie tego, czy chcemy by była to drukarka monochromatyczna, czy kolorowa. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane urządzenia wielofunkcyjne. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.