Drukarka przestała drukować, a na ekranie widnieje komunikat, że skończył się tusz do drukarki? No cóż, każdemu użytkownikowi takiego urządzenia co jakiś się to po prostu zdarza. Jeżeli sprawdzałeś już informacje od producentów, to wiesz, że według nich to właśnie ich tusze są najlepsze i że należy stosować tylko oryginalne tonery. Czy to prawda? Jak wybrać dobry tusz do drukarki? Za moment wytłumaczymy Ci o co w tym wszystkim chodzi.

Rodzaje tuszów do drukarek

Podobno tusze do drukarek należą do jednych z najdroższych substancji płynnych na świecie. To właśnie w ten sposób producenci starają się wyrównać cenę, którą ponieśliśmy przy zakupie drukarki. Istnieją dwa podstawowe typy tuszów: pigmentowe oraz barwnikowe.

Tusze pigmentowe dają możliwość drukowania w niezwykle wysokiej jakości, a kontury przy wydruku wychodzą ostro. Jeżeli więc drukarki używasz głównie do drukowania zdjęć, to warto rozejrzeć się właśnie za tym rodzajem produktu. Co ważne, tusze pigmentowe dobrze działają na kartkach każdego rodzaju. Niezależnie czy jest to papier kredowy czy zwykła biała kartka.

Tusze barwnikowe spotkasz w większości drukarek atramentowych. Pozwalają one na dość bogate mieszanie kolorów, co sprawi, że wydruk będzie mógł zachwycać ich bogactwem. Dają możliwość cieniowania czy przenikania się kolorów. Podstawową wadą jest to, że wymagają papieru wysokiej jakości. Bez tego wydruk po prostu będzie słaby.

Oryginalne tusze do drukarek

Oryginalne tusze do drukarek to te, które zostały wyprodukowane przez producenta i są rekomendowane do danego urządzenia. Tak jak już pisaliśmy – są one drogie, ponieważ firmy w ten sposób chcą zwrócić sobie część pieniędzy za niewielką cenę drukarki jaką kupiłeś. Jest to duży minus dla użytkownika, ale spójrzmy na to z drugiej strony. Dzięki temu, że producenci zarabiają na tuszach dużo pieniędzy, to mają możliwość, aby przeprowadzać badania lub testy. Są one bardzo ważne, ponieważ dzięki temu jakość oferowanych produktów jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku tańszych zamienników. Oryginalne produkty od producentów mają również bardzo ważną informację dla klienta. Napisana jest na nich liczba stron, które możemy zadrukować na jednym załadowaniu tonera. W przypadku zamienników często takiej informacji brakuje. Oryginalne tusze są lepszej jakości, więc lepiej rozprowadzają się one na drukowanej powierzchni.

-> Sprawdź także: Drukarka laserowa jaką wybrać? Ranking drukarek laserowych

Zamienniki tuszów

Jeżeli chcemy zaoszczędzić i nie wydawać na tusze masę pieniędzy, to wystarczy rozejrzeć się za ich zamiennikami. Podkreślmy, że zakup nieoryginalnego tuszu nie oznacza, że jakość drastycznie spadnie, a wydruk będzie zły. Umówmy się – zamiennik to nie podróbka. To po prostu konkurencyjny produkt. Zamienniki potrafią być tańsze od oryginałów od 30 do nawet 70%. Jest to ogromna różnica, która sprawi, że na pewno odczujemy ją w portfelu. Jakość zamiennych tuszów również zapewnia wysoką jakość użytkowania. Niektórzy producenci decydują się nawet na dożywotnią gwarancję. Jeżeli Twój sprzęt zepsuje się na skutek użycia ich atramentu, to oferują naprawę lub wymianę drukarki. Przy tym jednak warto zachować ostrożność, ponieważ nie każda firma jest w stanie to zaoferować, a w przypadku uszkodzenia gwarancja po prostu przestanie obowiązywać. Przez to, że nie używaliśmy oryginalnych tuszów.

Co ciekawe, na rynku pojawiły się nawet podróbki zamienników. Pokazuje to, że są one naprawdę dobrej jakości i są po prostu pożądane przez użytkowników. Dużym plusem zamiennych tuszów jest rozmiar ich pojemnika. Bywa tak, że jest on większy niż w przypadku oryginalnej wersji. Pamiętaj, żeby zamienniki kupować tylko w sprawdzonych miejscach.

Tusz do drukarki – zamiennik czy oryginał?

Wszystko sprowadza się do jednej, zasadniczej kwestii: ilości pieniędzy jaką możecie przeznaczyć na tusz do drukarki. Gdyby nie cena, to zapewne większość osób kupowałoby oryginały. Jeżeli boimy się uszkodzenia, a producent zamiennika, który chcielibyśmy kupić nie oferuje gwarancji, to lepiej się wstrzymać i uzbierać pieniądze na tusz oryginalny. Jeżeli natomiast mamy drukarkę z niższej półki lub firma oferuje w razie awarii naprawę lub nowe urządzenie, to śmiało możemy kupić zamiennik. Na świecie używa ich mnóstwo osób.

Wszystko należy robić po prostu z głową i nie brać tych, które są najtańsze, a te, które są najlepsze. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Zamienniki są obecnie w stanie zaoferować dobrą reprodukcję kolorów oraz dokładność wydruku. Są po prostu dobre.

Pamiętaj, aby przy wyborze tuszu znać symbol atramentu. Wszystkie informacje znajdziesz w specyfikacji swojej drukarki.

> Nie przegap: Urządzenie wielofunkcyjne jakie wybrać? Wybieramy najlepsze drukarki wielofunkcyjne

Jaki tusz do drukarki kupić?

Mimo wysokich cen tuszów do drukarek nie możemy narzekać. Cały czas spadają, a jeszcze kilka lat temu były zdecydowanie wyższe niż dziś. Aby odpowiednio wybrać tusz, którego potrzebujesz najlepiej zapoznać się z opiniami w internecie, które dotyczącą produktów. Rozwieją one Twoje wszelkie wątpliwości dotyczące konkretnego tuszu.

Zarówno oryginały jak i zamienniki są dobrym wyborem. Pamiętaj jednak, że oszczędność nie zawsze jest dobra i kiedyś można się tym “przejechać”. Sam sobie musisz odpowiedzieć na pytanie – co jest dla Ciebie ważne. Jeżeli drukarki używasz raz na kilka tygodni, to nie ma potrzeby inwestowania w tusze za grube pieniądze. Jeżeli natomiast nie chcesz liczyć się z ryzykiem awarii, a tym samym utratą gwarancji, to lepiej uważaj i zakup tusz oryginalny od sprawdzanego producenta. Tego samo u którego kupiłeś urządzenie.

Tusz do drukarki HP – Ranking 2020

Przedstawiamy ranking tuszy do drukarek HP – znajdziesz tutaj najlepsze tusze do drukarek firmy HP. Ranking pochodzi z serwis Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany!

Tusz do drukarki Canon – Ranking 2020

Sprawdź najlepsze tusze do drukarek Canon. Ranking pochodzi z serwis Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany!

Tusz do drukarki Brother – Ranking 2020

Wybierz dla siebie najlepszy tusz do drukarki Brother. Ranking pochodzi z serwis Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany!

Tusz do drukarki Epson – Ranking 2020

Sprawdź zestawienie tuszy do drukarek Epson. Ranking pochodzi z serwis Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany!