Nie od dziś wiadomo, że do pełnego cieszenia się z rozgrywki na konsoli, czy też na komputerze potrzebny jest dobry telewizor. W dzisiejszych czasach, gdzie postęp technologiczny przynosi na rynek sprzętu elektronicznego coraz to nowsze technologie, wiele osób staje przed pytaniem jaki telewizor do konsoli kupić? Najlepszy wyborem zdecydowanie są telewizory 4K. Dlaczego? W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam tę kwestię, oraz pomóc wybrać najlepszy telewizor 4K do konsoli.

Telewizor 4k – czy warto?

Nie ma co tutaj owijać w bawełnę, bo jedyna odpowiedź, która się nasuwa na usta to tak. Telewizor taki pozwoli nam cieszyć w pełni z naszej rozgrywki. Jeżeli korzystamy z takiej konsoli jak Xbox One, a dodatkowo nasza wersja jest oznaczona dopiskiem X, taki telewizor będzie tylko dopełnieniem naszych oczekiwań. Telewizory 4K, to telewizory, które charakteryzują się rozdzielczością 3840 na 2160 pikseli. W dobie, gdzie standardem jest 1920 na 1080 pikseli, jest to znaczny przeskok, który daje wspaniałe efekty. Co nam to daje? Oczywiście będziemy mogli dostrzec więcej szczegółów, obraz będzie wyraźniejszy i bardziej ostry.

Telewizor Ultra HD, jest często wybierany jako alternatywa dla monitora gamingowego. Warto wtedy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak czas reakcji, oraz odświeżanie sprzętu, który chcemy kupić.

Jaki telewizor 4k do gier kupić?

Przy wyborze naszego sprzętu, warto zwrócić uwagę na to, co oferuje nam producent, czyli przyjrzeć się parametrom. Kilka z nich powinno być dla nas kluczowych.

  • Ilość cali – tutaj zależne jest to stricte od preferencji, ale nie ukrywajmy, że też od budżetu. Wraz z większą przekątną ekranu, cena będzie rosnąć. Jeżeli chcemy postawić nasz telewizor na biurku, lub na innym meblu, spokojnie powinno wystarczyć nam 40 cali. Oczywiście, producenci nie zapomnieli o tych, którzy swój telewizor chcą powiesić na ścianie i posiadają w swojej ofercie modele o przekątnej 60 cali.
  • Skalowanie – to ważna kwestia dla graczy. Telewizory Ultra HD mają zdolność do przeskalowania obrazu z gorszej rozdzielczości. Warto zwrócić uwagę na to jak w testach wypada konkretny model, by ten efekt był na dobrym poziomie.
  • Forma ekranu – zdecydowanie ważne, jeżeli jesteśmy wymagającymi użytkownikami. Ekran może być prosty lub też zakrzywiony. Zakrzywiony ekran ma lepszą głębie, oraz może dawać uczucie, jakbyśmy korzystali z telewizora 3D.

-> Xbox Series X – poznaj cenę, datę premiery oraz tytuły, w które zagramy!

Ile kosztują telewizory 4K?

Telewizory te cały czas tanieją. Obecnie można zauważyć, że telewizor Ultra HD z niższej półki kosztują podobną kwotę, co telewizory Full HD. Najtańsze modele zaczynają się od 2000 zł; modele z średniej półki to wydatek rzędu 4000zł. Za tę kwotę dostaniemy model o wyższej przekątnej i po prostu o lepszym standardzie.

Telewizor 4k 40 cali to idealny wybór, by rozgrywka na konsoli była wygodna

Telewizor 4K – ile cali?

To kwestia zdecydowanie indywidualna, która jest zależna od dwóch rzeczy. Po pierwsze wspomniana już cena, która będzie się zwiększać wraz ze wzrostem ilości cali. Po drugie weźmy pod uwagę to, jak używać będziemy naszego telewizora, oraz przede wszystkim gdzie chcemy go postawić.

Jeżeli nasz telewizor będzie stał na biurku, bądź komodzie i mamy raczej mało miejsca, warto wybrać model o mniejszej przekątnej. Jeżeli mamy do dyspozycji dużo miejsca i mamy możliwość np. powieszenia telewizora na ścianie, to warto pomyśleć o czymś większym. Z pewnością wielu graczy marzy o tym, by znalazł się u nich telewizor 4k 50 cali. Jest to jeden z największych rozmiarów ekranu na rynku, gdzie rozgrywka z pewnością jest zadowalająca, ale nada się on również do codziennego użytkowania i oglądania filmów

-> PlayStation 5 – premiera, cena i specyfikacja konsoli

Input lag – czy ma znaczenie?

Parametr jakim jest input lag, to parametr, na który gracze najczęściej zwracają uwagę i jak najbardziej ma on znaczenie. Jest to nic innego jak opóźnienie, które może znacznie wpłynąć na jakość rozgrywki. Wielu producentów tego nie podaje, aczkolwiek jest to bardzo istotne i warto tego poszukać, a często można znaleźć to w testach, bądź jeśli jakiś telewizor ma dobry wynik, to możemy być bardziej niż pewni, że producent się o tym pochwali.

Optymalnym wynikiem będzie wynik oscylujący w granicach 20ms, a każdy niższy wynik będzie dla nas jeszcze bardziej korzystny i możemy być pewni, że kupując sprzęt o takim parametrze kupimy dobry telewizor do gier. Wystrzegajmy się telewizorów, które input lag mają na poziomie 70ms i więcej – znacznie pogorszą jakość rozgrywki i z pewnością nie raz zaważą o naszym losie, tym bardziej w internetowej rozgrywce, a tam ma to bardzo duże znaczenie.

Telewizor 4K do konsoli – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już czym się kierować i na co zwrócić uwagę, pora wybrać najlepszy telewizor 4K do naszej konsoli. Ważne będą przede wszystkim przekątna, cena, oraz to jaką formę ekranu wybierzemy. Prezentujemy ranking najchętniej wybieranych telewizorów 4K, pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.