Na rynku bez wątpienia znaleźć możemy przeróżne gadżety i innowacyjne sprzęty. Podobnie jest z tabletami, a konkretnie z jedną ich odmianą. Mowa tu o tablecie graficznym – sprzęcie bez którego większość inżynierów, grafików i artystów nie może się dzisiaj obejść. Z powodzeniem zastępuje myszkę komputerową i jest bez wątpienia bardziej precyzyjny. Jaki tablet graficzny kupić? W tym materiale dowiecie się na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy tablet graficzny.

Tablet graficzny – czym jest?

Tablet graficzny, jest to urządzenie, które pozwala przy użyciu specjalnego rysika, na tworzenie projektów, grafik i tego typu podobnych rzeczy z bardzo dobrą precyzją. Jest to specjalny rodzaj tabletu. Umożliwia również z powodzeniem wykonać obróbkę zdjęć, co jest potrzebne w pracy wielu fotografów.

Mamy dużo większą swobodę działania, oczywiście zależną od rozmiaru naszego tabletu, lecz bez wątpienia możemy wykonać na nim dokładniej pracę niż w wypadku korzystania z tradycyjnej myszki, czy też trackballa. Tablety te stały się bardzo popularnym i już podstawowym narzędziem pracy osób związanych z tworzeniem grafik, map oraz ilustracji. Posiadają one specjalne oprogramowanie, które daje szerokie pole do popisu osobom z nich korzystających.

Jak działa tablet graficzny?

Zasada działania jest bardzo prosta i intuicyjna. Porównać to można do kartki papieru i ołówka, gdzie tablet jest tym pierwszym, a rysik tym drugim. Swoboda działania jest bardzo duża, korzystając z tego urządzenia mamy wrażenie jakbyśmy rysowali po kartce, a efekty naszej pracy są zapisywane w czasie rzeczywistym na ekranie komputera, bądź laptopa. Tablet możemy połączyć do naszej stacji roboczej za pomocą kabla, bądź też możemy wyposażyć się w tablet graficzny bezprzewodowy.

Jak już wspomnieliśmy, każdy tablet wyposażony jest w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia szeroką możliwość konfiguracji, przez co możemy zaprogramować działanie naszego rysika, czy też guzików w które jest wyposażony. Da nam to możliwość edycji naszego rysunku, takich jak grubość linii, kolorowanie, czy też wymazywanie.

Bez wątpienia najpopularniejszym producentem tabletów graficznych jest firma Wacom – cieszy się ona popularnością, ze względu na różnorodność produktów, oraz dobry stosunek jakości do ceny w wielu półkach cenowych.

Tablet graficzny z wyświetlaczem

Komfort pracy każdego grafika jest na wagę złota, ale przekłada się to też na jakość pracy. Bez wątpienia tablet graficzny z ekranem to jedna z rzeczy, która może na nie wpłynąć w znaczący sposób. Przede wszystkim, podgląd bezpośrednio pod rysunkiem to ogromna przewaga. Można rysować bezpośrednio patrząc na tablet, bez konieczności spoglądania na ekran komputera. Jest to droższe wyjście, ale jak najbardziej dla profesjonalistów to duży plus. Wybierać możemy spośród wielu różnych modeli, bowiem każda topowa firma ma w swojej ofercie tablet graficzny lcd. Dostosujmy wielkość naszego ekranu, oraz sprawdźmy oferowaną przez niego rozdzielczość.

Jaki tablet graficzny wybrać, na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze takiego sprzętu jak tablet graficzny, warto zastanowić się nad ważnymi kwestiami, które będą odpowiadać za to, jak nasz sprzęt się spisuje, czyli jakiej jest klasy, oraz czego się po nim spodziewać. Nie jest to żadną tajemnicą, że w tym przypadku jak we wielu innych, za dobrej jakości profesjonalny sprzęt trzeba sporo zapłacić, ale nie znaczy to, że nie można kupić średniej jakości tabletu za rozsądne pieniądze – jest to jak najbardziej możliwe, lecz potrzebujemy sprecyzować nasze oczekiwania, oraz to gdzie będzie on miał zastosowanie. Miejmy je na uwadze, a z pewnością kupimy dobry tablet graficzny.

Powierzchnia robocza

To parametr, który wypłynie bezpośrednio na to, jak duży nasz tablet będzie i ile miejsca będziemy mieć na rysowanie. Wiadomo, im więcej tym lepiej, chociaż nie zawsze – niektórzy wolą sprzęt kompaktowy, które nada się do podróży i będzie lżejszy. Powierzchnia robocza, powinna być proporcjonalna do wielkości monitora z jakiego mamy zamiar korzystać, przez co będzie dobrze odzwierciedlać nasze ruchy i pozwoli nam na dokładną, płynną pracę.

Rozdzielczość

Jak wiemy, każdy grafik, czy osoba korzystająca z takiego typu sprzętu będzie chciała uzyskać jak najlepszą dokładność, oraz możliwość precyzyjnego działania. Rozdzielczość im wyższa tym lepiej będziemy mogli pracować nad detalami, powiedzmy że około 2000 dpi będzie tutaj rozsądnym wyborem. Idąc za rozdzielczością, ważne jest też, że w wypadku wyboru tabletu z ekranem LCD istotne jest by miał on dobrze nasycone kolory i dobrą głębie.

Próbkowanie i czułość nacisku

Próbkowanie to nic innego jak prędkość z jaką nasz tablet odczytuje nasz ruchy rysikiem. Im wyższy ten parametr ( podawany w punktach na sekundę ), tym lepiej będą odwzorowane nasze ruchy. W wypadku, gdy tablet miałby ten parametr na niskim poziomie, szybkie ruchy mogłyby być niepoprawnie odczytywane.

W kwestii czułości nacisku podobnie – im więcej tym lepiej. Jest to parametr, który odczytuje z jaką siłą naciskamy na powierzchnie roboczą za pomocą naszego rysika. Pomocne jest to w wypadku włączenia opcji, gdzie dłuższe przytrzymanie odpowiada za grubszą linię – często używane przez ilustratorów i grafików.

Dokładność rysika

Dokładność rysika to parametr, który odpowiada za to jak małe ruchy może zarejestrować nasz tablet. W tym wypadku im mniej tym lepiej. Standardem powinna być już dokładność na poziomie 0,5mm i mniej. Wiąże się to z dokładnością, która w każdej pracy wykonywanej na takim sprzęcie jest istotna.

Tablet graficzny dla początkujących – Ranking i cena 2020

Wiele osób zastanawia się, jaki tablet na początek wybrać. Jest to kwestia bardzo ważna. Nie jest dobrym wyborem kupno najtańszego tabletu, ponieważ w większości one nie posiadają dobrych parametrów i mogą szybko zniechęcić do działania. Przedział cenowy dla początkujących jest idealnym pomysłem by kupić tablet graficzny dla dziecka. Ten sprzęt pozwoli mu się zaznajomić z rysunkiem, oraz nauczyć pracy z narzędziami graficznymi. Optymalnym jest kupno sprzętu ze średniej półki. Przedstawiamy ranking najchętniej wybieranych tabletów graficznych dla początkujących, który pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany. Pomoże on wam wybrać odpowiedni sprzęt na start, który z pewnością wdroży Was w świat grafiki komputerowej.

Profesjonalny tablet graficzny – Ranking i cena 2020

Ta kategoria jest przeznaczona dla osób, które pierwsze kroki w świecie grafiki mają już za sobą. To zestawy bardziej zaawansowane, posiadające więcej przydatnych funkcji, oraz często większą powierzchnię roboczą. Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych profesjonalnych tabletów graficzny, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.