Każdy kto posiada komputer, czy też laptopa i stara się o niego dbać, wie jak uporczywy może być kurz i jego występowanie w elektronice. Jest to niebezpieczne, gdyż zmniejsza przepływ powietrza i zwiększa możliwość powstawania wyższych temperatur, czy jest po prostu nie do końca wygodne w przypadku klawiatury, czy też myszy. Idealnym produktem, który pozwoli nam ten kurz usunąć jest sprężone powietrze. Jakie sprężone powietrze kupić? W tym materiale przedstawimy Wam czym się kierować, żeby wybrać dobre sprężone powietrze do komputera, oraz jak go używać.

Sprężone powietrze – czym jest i jak działa?

Obecnie na rynku możemy dostać najczęściej sprężone powietrze w puszce. Cała idea polega na tym, że wtłoczone jest ono do zbiornika – w naszym przypadku puszki – pod dużym ciśnieniem. Panujące w środku nadciśnienie ( ciśnienie wyższe niż ciśnienie atmosferyczne), pozwala nam na to, by stworzyć strumień lecący pod dużym ciśnieniem, z dużą prędkością. Dzięki temu podmuch ma siłę, by wydmuchnąć kurz, okruchy i czy inne niepożądane elementy z naszego komputera, laptopa, czy innej elektroniki.

Sprężone powietrze do czyszczenia komputera i laptopa

Z pewnością wiele osób wie, że najlepsza do czyszczenia komputera jest sprężarka i odpowiednie jej ustawienie na dane ciśnienie. Niestety, nie każdy takową posiada, albo po prostu mieszka w bloku, gdzie nie ma możliwości na taki sprzęt. W tym przypadku najlepszym wyborem jest właśnie sprężone powietrze w sprayu. W obydwu wypadkach – komputera i laptopa – należy pamiętać, by robić to ostrożnie i największe skupiska kurzu, czy innych ciał obcych usunąć za pomocą pędzelka, następnie próbować sprężonym powietrzem. Podczas procesu czyszczenia najlepiej jest używać opaski antyprzepięciowej, która wykluczy ewentualne uszkodzenia sprzętu. Wszystkie wykonywane czynności powinny być prowadzone przy wyłączonym komputerze, oraz po wcześniejszym odłączeniu go od sieci.

Sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury

Sprawdzi się ono równie dobrze jak w przypadku czyszczenia komputera. Dla użytkowników sprzętu takiego jak klawiatura mechaniczna wszelkie okruszki, kurz czy inne drobinki pyłu mogą powodować niepoprawne działanie przełączników, więc zaleca się ich częstszą konserwację i czyszczenie. W wypadku, gdy chcemy dotrzeć do zakamarków, powinniśmy użyć specjalnej rurki. Jest ona dołączana do puszki, w celu bardziej precyzyjnego operowania strumieniem powietrza.

Sprężone powietrze z dodatkową dyszą, która pozwala dokładne czyszczenie.

Jak czyścić sprężonym powietrzem?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wszelkie operacje, które mają na celu użycie sprężonego powietrza czy to w wypadku laptopa do gier, komputera, czy innego sprzętu elektronicznego musza być przeprowadzane po wcześniejszym odłączeniu sprzętu od sieci. Wszelkie operacje należy przeprowadzać w miejscu suchym. Jeżeli czyścimy wnętrze komputera, to największe skupiska kurzu i te bardzo przyległe warto zebrać pędzlem, bądź patyczkiem higienicznym. Obrotowe elementy podczas czyszczenia należy unieruchomić, bo wprawianie ich w ruch za pomocą powietrza może uszkodzić wiatrak, bądź łożysko.

Co do samej odległości, nie ma na to metody, ale optymalną odległością jest około 20 centymetrów od czyszczonej powierzchni, do wylotu powietrza z puszki. Należy o tym pamiętać. Zbyt bliskie przykładanie dyszy może skutkować pojawieniem się kropelek wody, oraz wilgoci, które mogą uszkodzić elementy, takie jak płyta główna skutkując ich późniejszym spaleniem na wskutek powstałego zwarcia. Warto stosować się do zaleceń producenta, które z pewnością będą załączone w postaci instrukcji na opakowaniu.

Czy sprężone powietrze w sprayu może uszkodzić komputer?

To pytanie często zadawane przez osoby, które tego nie robiły i robią to po raz pierwszy. Jeżeli jest ono niepoprawnie używane, to jak najbardziej może uszkodzić komputer. Główną przyczyną jest niepoprawnie utrzymywana odległość od strumienia do elementu. Podczas czyszczenia należy pamiętać, by starać się wydmuchać kurz z elementu, a nie jeszcze bardziej go upchać. Wtedy będzie ciężki do usunięcia i może spowodować wzrost temperatury, a nawet przegrzewanie się elementów komputera.

Sprężone powietrze do komputera – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym jest sprężone powietrze, należy przystąpić do kupna odpowiedniego produktu. Kluczowe jest to, by stosować się do zaleceń producenta i utrzymywać odpowiednią odległość. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane sprężone powietrze do czyszczenia komputera i elektroniki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.