W dzisiejszych czasach, coraz więcej urządzeń domowego użytku pozwala nam na korzystanie z nich za pomocą połączenia z bezprzewodową siecią Wi-Fi, co skłania użytkowników do zakupu routera. Jaki router Wi-Fi kupić? W artykule zebraliśmy kilka cennych wskazówek, które powiedzą wam na co zwrócić uwagę, przy wyborze sprzętu, by trafić na dobry router.

Jak działa Router?

Router jest urządzeniem, które ma za zadanie przekazywanie pakietów pomiędzy różnymi sieciami komputerowymi. Bezpośrednio do routera podłączamy łącze dostępu do Internetu od naszego dostawcy. Dzięki temu, jesteśmy w stanie połączyć inne urządzenia w sposób przewodowy, bądź w sposób bezprzewodowy. Ta druga funkcja interesuje nas w tym przypadku bardziej. Router nie pełni tylko funkcji, która pozwala nam na połączenie bezprzewodowe. Może pełnić funkcje ochronną. Zwiększy poziom bezpieczeństwa korzystania z takich urządzeń jak chociażby kamera internetowa, bądź drukarka.

Parametry, czyli na co zwrócić uwagę kupując router

W obecnych czasach, na rynku możemy znaleźć przeróżne modele, które na pierwszy rzut oka różnią się tylko rozmiarem i designem. Pozory mogą mylić i tak jest w tym przypadku. Wiele urządzeń różni się po prostu konkretnymi parametrami, które mogą znaczenie przy wyborze, oraz tym jakie zastosowanie, oraz wydajność będzie miał nasz router.

Typ złącza

Pierwsze na co musimy zwrócić uwagę, to rodzaj złącza WAN występuje w urządzeniu, które chcemy kupić. To gniazdo, do którego przyłączany jest kabel od naszego dostawcy Internetu. Można wyróżnić takie typy złącz jak:

  • RJ-45 – jest to standardowa skrętka z końcówką RJ-45. Zdecydowanie najpopularniejsza, używana przez osiedlowych, ale też łącza światłowodowe.
  • RJ-11 – ten wariant wykorzystywany jest przez operatorów telekomunikacyjnych, takich jak chociażby Telekomunikacja Polska, Netia czy Neostrada.
  • Modem Internetu mobilnego – jeżeli decydujemy się na taki wariant, to będziemy musieli szukać czegoś, co będzie obsługiwało kartkę sim, bądź złącze USB.

Jeżeli wystąpi sytuacja, gdzie nie będziemy wiedzieli jakiej końcówki szukać w naszym urządzeniu, to bez problemu możemy to sprawdzić w umowie, bądź w sieci. Dowiemy się wówczas jaką stosuje nasz operator, czy dostawca Internetu.

Standard transmisji danych

Szybkość naszego Routera Wi-Fi będzie zależała od tego, jaki standard on obsługuje. Wymienić można następujące standardy:

  • Standard 802.11b/g – obsługuje częstotliwość 2.4 GHz, obecnie wyszedł z użycia i praktycznie nie jest stosowany.
  • Standard 802.11a – tak jak poprzedni, wyszedł z użycia. Obsługuje częstotliwość 5 GHz, a jego maksymalna prędkość to 54 Mb/s.
  • Standard 802.11n – to powszechnie stosowany standard, który spotkać można najczęściej. Obsługuje zarówno częstotliwość 2.4 GHz, jak i 5 GHz. Osiąga maksymalną prędkość do 600 Mb/s.
  • Standard 802.11ac – jest to najnowszy standard, przy obsługiwaniu częstotliwości 5 GHz, jego maksymalna prędkość sięgać może aż 2.6 Gb/s.

Przy wyborze warto sprawdzić jaką maksymalną szerokość kanału wspiera nasz Router. Im większa, tym transmisja danych będzie szybsza.

Bezpieczeństwo routera i transmisji danych

Nie tylko szybkość przesyłu danych jest istotna. Bardzo ważną kwestią jest by zapewnić jak najlepszy poziom bezpieczeństwa transmisji danych. Obecnie możemy znaleźć takie zastosowania jak:

  1. Uwierzytelnianie MAC – poprzez wskazanie konkretnych urządzeń o określonym adresie MAC.
  2. Zabezpieczenie WEP – szyfruje transmisję oraz zabezpiecza ją w taki sposób, że wymagana jest do podania konkretna fraza. Obecnie nie jest to często używane, gdyż jest dla wielu użytkowników niewystarczające.
  3. Zabezpieczenie WPA/WPA2 – znane też jako WPA-PSK, bądź WPA2-PSK. Najwyższy możliwy stopień zaszyfrowania, wymagana jest podana konkretna fraza. Znacznie bezpieczniejsze niż poziom poprzedni, co sprawia, że jest też najczęściej stosowany.
Po zakupie warto sprawdzić jak skonfigurować router i poprawnie go podłączyć. Wszelkie informacje powinny być podane w instrukcji, bądź też na stronie producenta

Jaki Router do Neostrady oraz Netii?

W przypadku, gdy chcemy kupić Router pasujący do tych dwóch operatorów, musimy znaleźć Router posiadający złącze RJ-11. Działanie oparte jest na technologii ADLS2, bądź lepszych. Router taki będzie wspierał wersję Annex A, oraz Annex B, odpowiednio dla Neostrady, Oraz Netii.

Router do gier – jaki wybrać?

Dla graczy także przewidziane zostały specjalne routery, które czasami okazują się kluczowe w rozgrywce. Jaki jest najlepszy Router Wi-Fi do gier? To pytanie zadają sobie gracze. Zdecydowanie powinien on cechować się dobrą przepustowością, czyli standardem 802.11ac. Routery te cechują się tym, że mają bardzo dobry zasięg i nawet z drugiego końca domu nie powinniśmy mieć problemu z zbyt słabym zasięgiem w naszym laptopie do gier. Minusem jest to, że często kosztują kilkaset złotych.

Router na kartę SIM

Świetny wybór dla osób, które korzystają z laptopa, bądź też telefonu poza domem i mają specjalną kartę SIM, przeznaczoną tylko na Internet. Nie wymagają one kablowego połączenia. Wystarczy naładowana bateria, oraz karta SIM. Cechują się tym, że często działa to na zasadzie plug and play, czyli konfiguracja jest szybka oraz prosta.

Router światłowodowy

Decydując się na kupno routera, warto najpierw przeanalizować to w jakim standardzie nasz internet występuje. Ostatnimi czasy w Polsce bardzo popularne stały się światłowody. Nie bez powodu – prędkość internetu jest znacznie szybsza niż standardowe łącze. Na rynku  znajdziemy wiele modeli, które obsługują ten standard już za niewielką kwotę. Wybierając router do światłowodu warto zwrócić uwagę na standard 802.11ac, który obsługuje częstotliwość 5 GHz. Jest on mniej narażony na zakłócenia i bez wątpienia zapewni lepszą jakość połączenia, co jest istotne podczas oglądania filmów na internecie, przyjemnym surfowaniu, czy też rozgrywce.

Router – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym cechują się te urządzenia, pora wybrać najlepszy Router. Warto zwrócić uwagę na przepustowość, standard, zabezpieczenia, oraz to gdzie będziemy go używać. Prezentujemy ranking najchętniej wybieranych Routerów, pochodzący z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.