Nasze życie obfituje w ważne wydarzenia, które pragniemy uwiecznić, tak aby zostały z nami przez lata. Aparaty fotograficzne, czy też kamery wideo pozwalają nam na trwałe zapisanie znaczących doświadczeń, które przeżywamy. Dla niektórych osób pełnią one inną rolę, a mianowicie stanowią narzędzie pracy, od którego uzależniona jest jej jakość, a także rezultaty końcowe. W związku z tym przechowywacz obrazu (rejestrator) jest elementem niezbędnym, w przypadku którym pragniemy nagrać video na komputer z dowolnego źródła analogowego (aparat, magnetowid, tuner telewizyjny, konsola do gier). Wybór na rynku jest szeroki. Warto sobie zatem odpowiedzieć na pytanie: jaki rejestrator obrazu wybrać? W tym artykule dowiecie się na co zwrócić uwagę, by wybrać dobry rejestrator obrazu.

Czym jest rejestrator obrazu (video grabber)?

Rejestrator obrazu, który najczęściej występuje w postaci karty jest urządzeniem, które ma umożliwić nagrywanie wideo z dowolnego źródła analogowego, który może być kamera, komputer, bądź też konsola do gier taka jak Xbox, czy też PlayStation. Video grabber zyskał sporą popularność w społeczności streamerskiej, która bardzo chętnie korzysta z tego rodzaju kart podczas swoich transmisji na żywo, czy też w celu zamieszczenia materiału w serwisie takim jak YouTube. Dlaczego? Karta rozszerzeń jaką jest rejestrator obrazu bardzo wspomaga cały proces nagrywania z uwagi na to, że ten nie obciąża tak procesora oraz dysku. Mówiąc prościej, wykonuje pracę za procesor i dysk, więc te nie sa tak obciążone i mogą wyłącznie pracować dla działającej właśnie gry.

Co jeszcze umożliwia rejestrator obrazu?

Określone urządzenie pozwala przychwycić obraz również z innych źródeł sygnału. Video grabber umożliwia pozyskanie materiałów z takiego sprzętu jak kamera, aparat, tuner telewizyjny bądź konsola do gier. Podkreślić należy fakt, że niektóre urządzenia wykorzystywane do zapisu obrazu fabrycznie wyposażone zostały w video grabber.

Najbardziej popularnym producentem kart jest AVerMedia, mająca wiele wersji kart do przechwytywania obrazu.

Karta wewnętrzna a zewnętrzna – jaki rejestrator obrazu kupić?

Zastanawiając się nad tym jaki rejestrator obrazu kupić mamy do wyboru dwa typy kart przechwytujących, a mianowicie karty wewnętrzne oraz zewnętrzne.

  • Video grabber wewnętrzny – umieszcza się go w obudowie komputera na płycie głównej bądź zdecydowanie rzadziej notebooka wyposażonego w odpowiedni rodzaj złącza. Urządzenia takie określane są mianem rejestratorów obrazu. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na urządzenie wysokiej klasy, możemy wykorzystać go do zastosowań o charakterze profesjonalnym. Podkreślić należy jednak fakt, że jest to droższe rozwiązanie niż karty zewnętrzne. Niezależnie od tego jaki rodzaj urządzenia wybierzmy, powinniśmy zadbać o zapewnienie jak najlepszej jakości sygnału przez wybór kabli analogowych najwyższej jakości. Fakt ten związany jest z charakterystyką analogowego przesyłu informacji, gdzie w odróżnieniu od transmisji cyfrowej niedostateczna jakość okablowania zapewni skutek w formie znacznego pogorszenia jakości obrazu.
  • Video grabber zewnętrzny – można go podłączyć do komputera za pośrednictwem właściwego okablowania. Rejestratory zewnętrzne podłączane do USB są idealnym rozwiązaniem dla użytkowników laptopów. Sprawdzi się ono w sytuacji amatorskiego wykorzystania, wiec z cała pewnością urządzenie będzie docenione przez użytkowników domowych. Natomiast w przedsiębiorstwach, które pragną zapisać w sposób cyfrowy sygnał pochodzący z wyjścia analogowego, rejestrator zewnętrzny sprawdzi się w przypadku wykorzystania okazjonalnego. W innej sytuacji lepiej wybrać bardziej zaawansowane rozwiązanie.

Jaką kartę do laptopa kupić?

Dobry rejestrator obrazu do laptopa to video grabber zewnętrzny, posiadający prosty interfejs USB. Jest to urządzenie bardzo proste w użytkowaniu i wspaniale przystosowane jest do użytkowania prywatnego dla tych, którzy pragną zgrać swoje materiały na dysk laptopa. Podkreślić należy także fakt, ze wiele rozwiązań posiada dodatkowe możliwości, na przykład robienie fotografii za pośrednictwem przycisku do przechwytywania obrazu. Określone grabbery video poleca się osobom, które nie korzystają z nich na co dzień.

Karta do przechwytywania spełniająca oczekiwania wymagających

W przypadku, gdy video grabber ma być narzędziem naszej codziennej pracy musimy wybrać najlepszy rejestrator obrazu. Dlatego też należy tutaj zwrócić uwagę na kilka kwestii, a mianowicie karta PCI powinna posiadać możliwość przechwytywania HD w wysokiej rozdzielczości. Ponadto, należy uwzględnić fakt, czy określone urządzenie sprosta wymaganiom gier, gdyż coraz częściej wykorzystywany jest do nagrywania, a także strumieniowania takiej formy rozrywki. Co więcej, ambitni gracze podkreślają możliwości związane z bezpośrednim łączeniem z serwisami streamingowymi czy też dodawania komentarzy o charakterze głosowym w czasie strumieniowania.

Podsumowując, podkreślić trzeba że wybór rejestratora obrazu uzależniony jest do jego przeznaczenia. W przypadku, gdy pragniemy przeznaczyć urządzenie do wykorzystania w zaciszu własnego domu należy zdecydować się na tańszy video grabber na USB, co pozwala na podłączenie do laptopa. Natomiast, gdy pragniemy pozyskać obraz z konsoli trzeba wybrać urządzenie o wysokiej rozdzielczości.

Rejestrator obrazu – Ranking i cena 2020

Wiedząc już, czym tak naprawdę jest karta przechwytująca obraz, pora wybrać najlepszy video grabber. Jest to urządzenie, które występuje w wielu wersjach, oraz mające konkretne specyfikacje i parametry, na które warto zwrócić uwagę. Bez wątpienia, w kwestii tego sprzętu producentem, który oferuje największą ilość kart jest AVerMedia. Karty te zyskały dobrą opinie na rynku i coraz chętniej wybierane są przez twórców filmów. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze rejestratory obrazu. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.