Dla każdego z nas projektor jest obowiązkowym elementem wyposażenia klasy czy też sali na uczelni. Zazwyczaj wydaje nam się, że jest to drogi niepotrzebny gadżet, jednakże dobry projektor dla fana kina czy też sportu potrafi zastąpić telewizory z wyższej półki. Jednak zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się czym cechują się najlepsze projektory. W tym artykule, dowiecie się jaki projektor kupić, czym się charakteryzuje, oraz co jest najistotniejsze w jego wyborze.

Jak działa projektor?

Na samym początku należy się zastanowić, jak działa rzutnik. Jest to urządzenie projekcyjne, służące do wyświetlania ekranu po podłączeniu do komputera, laptopa a w wypadku najnowocześniejszych do smartfona czy też dysku zewnętrznego. Aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu wymagana jest biała ściana lub też ekran do projektora, w przeciwnym wypadku kolory mogą się różnić od siebie. Każdy rzutnik poza ustawieniami takimi jak ostrość, balans kolorów, jakość ma też możliwość ustawienia rozmiaru ekranu dlatego, dlatego też, możemy go dostosować do naszych potrzeb; najlepsze rzutniki mogą wyświetlać obraz o wielkości 200 cali.

Standardowy projektor czy projektor short throw

Jak wiadomo rzutnik projekcyjny wymaga stałego miejsca, w którym będzie leżeć; zazwyczaj oddalonego od ściany/ekranu o ponad metr, do tego trzeba jeszcze doliczyć miejsce na okablowanie oraz urządzenie nadawcze. W wypadku projektora krótkodystansowego możemy zaoszczędzić miejsce, poprzez ustawienie całego zestawu pod ścianą; taki projektor potrafi działać już na odległości kilku centymetrów od ściany.

Projektor Full HD czy 4K

Wszystko zależy od zastosowania, w momencie gdy jesteśmy oddalenie od ekranu na odległość większą niż jego szerokość to funkcja 4K będzie dla nas bezsensownym wydatkiem; projektory obsługujące format 4K potrafią być 4x droższe od rzutników z technologią FHD. Jednakże, jeżeli będziemy siedzieć blisko ekranu (oczywiście pamiętając o tym, aby nie siedzieć za blisko), to przy dobrej tapecie/ekranie będzie mogli w 100% doświadczyć jakości 4K. Jednakże należy pamiętać aby dopasować jasność rzutnika do pomieszczenia, w którym będzie się on znajdować. W skrócie im jaśniej jest w pokoju tym jaśniejszy rzutnik projekcyjny potrzebujemy.

Projektor może mieć więcej zastosowań niż nam się wydaje. Zarówno w salach konferencyjnych, szkoleniach i kursach spisze się tak dobrze, jak w domowym zaciszu.

Projektor zamiast telewizora?

W momencie kiedy chcemy podjąć decyzję o zamianie telewizora na projektor musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Wielkość obrazu – jeżeli dotychczas używaliśmy telewizora np. do 48 cali i uważamy to za zupełnie wystarczającą wielkość, wtedy wydatek na rzutnik może być zbędny.
  Zajmowane miejsce – musimy pamiętać o tym iż same kable mogą zając sporo miejsce, pomijając fakt estetyki.
 • Koszt – tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dobry projektor z technologią 4K oznacza wydatek czterokrotnie większy niż obsługujący technologię FHD. Następną rzeczą wpływającą na cenę projektora jest maksymalny rozmiar ekranu, który może wyświetlić.
 • Żywotność – rzutniki wykorzystują specjalistyczne lampy, których cena jest równa nawet 15% wartości całego urządzenia, niestety trzeba pamiętać o wymianie tej lampy co około 6000-15000 godzin pracy, czyli średnio do 8-10 lat, przy przeciętnym użytkowaniu.
 • Jasność – projektory w przeciwieństwie do telewizji, nie mogą działać w 100% poprawnie w ciągu dnia gdyż są wyposażone w lampy o niskiej jasności, wymagane jest minimalne zaciemnienie pomieszczenia.

W momencie gdy przeanalizujemy już te kwestie należy pamiętać, iż projektor nie jest urządzeniem, które może działać 24/7 tak jak jest to w wypadku telewizora. Dodatkowo nawet najlepsze rzutniki nie są urządzeniami bezgłośnymi, nawet najcichsze projektory wydają dźwięki rzędu poniżej 30dB.

Obowiązkowe akcesoria

Aby w 100% móc wykorzystać potencjał dobrego projektora, zaleca się zakup kina domowego. Mimo rozwoju technologicznego jest to spory wydatek, dodatkowo należy pamiętać iż cały zestaw zajmuje dużo miejsca i nie pasuje, do każdego układu pomieszczenia.
Obowiązkowo musimy posiadać urządzenie do nadawania sygnału – w większości sytuacji będzie to laptop, jednakże możemy wykorzystać smartfon, pendrive czy też dysk przenośny.
W sytuacji gdy w naszym prywatnym kinie domowym nie posiadamy chociaż jednej białej ściany, musimy zaopatrzyć się w ekran do projektora. Można zakupić ekran składany, który będziemy montować tylko przed seansem lub też zamontowany na stałe przy suficie tak aby go rozwinąć.

Wady i zalety rzutnika

Na samym początku zacznijmy może od wad:

 • Zajmowane miejsce – sam projektor jest podobnych wymiarów do dekodera, jednakże należy doliczyć do tego miejsca na kable (a w przypadku poprowadzenia ich sufitem, kosztów delikatnego remontu) oraz urządzenie nadawcze
 • Cena – dobry projektor z niższej można znaleźć w cenie telewizora średniej klasy, jednak najlepsze projektory potrafią osiągać ceny rzędu pięciu cyfr
 • Wymagane akcesoria – bez kina domowego czy też białej ściany/ekranu nawet najlepszy rzutnik projekcyjny dostarczy nam najwyżej przeciętnych emocji podczas seansu

Do zalet tego produktu, należy jednak zaliczyć:

 • Uniwersalność – regulacja obrazu pozwala nam na osiągnięcie efektu kina w domowym zaciszu, a w sytuacji gdy chcemy obejrzeć wiadomości czy pogodę ustawiamy po prostu mniejszą szerokość.
 • Długotrwałość – mimo iż jest to duży wydatek, jest to wydatek na lata.
 • Efekt kina – po uruchomieniu całego zestawu, każdy będzie czuł się jak w prawdziwym kinie

Jaki projektor wybrać?

W momencie gdy zdecydujemy się na taki zakup, należy sobie uświadomić jakie są nasze potrzeby. Często, nie zdajemy sobie sprawy, jak dobrze projektor może zastąpić nam telewizor do konsoli, co jest wielkim plusem dla graczy i alternatywą dla telewizora. Czy chcemy od samego początku tworzyć wysokiej jakości kino domowe czy potrzebujemy urządzenia, które zastąpi telewizor oraz urozmaici spotkania ze znajomymi. W obydwu przypadkach będziemy szukali dobrego rzutnika, oferującego co najmniej jakość Full HD, jasność minimum 2000 lumenów oraz jak najniższą głośność pracy (do 30 dB).

Projektor – Ranking i cena 2020

Wiedząc, już jakie parametry ma ten sprzęt i czym się kierować w jego wyborze, wiemy jak wybrać dobry projektor. Przede wszystkim bierzmy pod uwagę to gdzie się spisze, oraz jakie stawiamy mu wymagania. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane projektory. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.