Procesory do gier stanowią nie małą łamigłówkę. W gąszczu oznaczeń producenta i parametrów łatwo można się zgubić. To od wyboru właśnie tego elementu, zależy szybkość i sprawność rozgrywek. Gracze są bardzo wymagającą grupą konsumentów, którym przede wszystkim zależy na jakości oraz efektywności danego sprzętu. Dokonując wyboru, zwykle liczymy się ze sporą inwestycją, tymczasem dobre urządzenie może być również tanie. Jaki procesor do gier wybrać?. Który sprawdzi się najlepiej?

Procesor do gier – czym się charakteryzuje?

Procesor jest oznaczany jako CPU czyli Central Processing Unit, często mówimy o nim jako o sercu komputera. Ten układ scalony, odpowiada za większość prac które zlecamy naszemu urządzeniu. Przetwarza dane z pamięci, a następnie wykonuje polecenia. Cechą charakterystyczną są wykorzystywane w ich produkcji rdzenie, oraz zintegrowany układ graficzny. Warto zaznaczyć, że im liczba rdzeni jest większa, tym szybciej przetwarzane są dane, a komputer pracuje znacznie efektywniej. Właśnie ten parametr, jest dla graczy najważniejszy. Od procesora gamingowego wymaga się o wiele więcej, niż od tradycyjnych biurowych modeli. Obecnie minimalnym wymogiem jest posiadanie 6 rdzeni, co również wymaga dopasowania karty graficznej.

Dla graczy, ważna jest też częstotliwość taktowania, czyli ilość operacji jakie można wykonać na sekundę. Procesor do gier powinien wyróżniać się takim parametrem, na poziomie 3,6 GHz i więcej. Ważne jest także, aby bezproblemowo obsługiwał kilka procesów na raz, nie chcemy przecież aby coś zakłóciło ważną rozgrywkę. Wymagane jest też od niego odpowiednie chłodzenie, przy dynamicznej pracy, może nagrzać się do wysokiej temperatury, co może skutkować uszkodzeniem. Procesory dla graczy mają niezwykle wydajny system chłodzenia, który stale kontroluje pracę urządzenia, wszystko to po to aby uniknąć przegrzania i późniejszej awarii.

-> Sprawdź także: Karta graficzna do gier jaką kupić? Wybieramy najlepsze karty graficzne dla graczy!

Procesory do gier AMD

Procesory do gier AMD czyli Advanced Micro Devices, są odwiecznym rywalem procesorów Intel. Są one tworzone na architekturze x86, czyli architekturze układów bitowych. Mamy do wyboru kilka ich serii:

  • Sempron, Duron i Opteror – niestety przy obecnych wymogach gamerów, są one zbyt nieefektywne. To starsze i mało wydajne procesory AMD, które obecnie mogą sprawdzić się w użytku domowy, zdecydowanie nie pomogą przy dynamicznych rozgrywkach.
  • Althon i Phenom – charakteryzują się większą wydajnością, jednak dla graczy wciąż będzie ona niewystarczająca, dlatego lepiej odpuścić te modele na potrzeby gier.
  • Seria A – to procesory, które sprawdzą się dla mało wymagających graczy, zapewnią one obsługę kilku procesów na raz, jednak znacznie tracą na szybkości. Nadadzą się do spokojnych gier przygodowych.
  • Seria FX – nie tak dawno była to jedna z najlepszych serii procesorów AMD, jednak wraz z postępem technologicznym Seria FX, doczekała się swojego wydajniejszego odpowiednika. Mimo upływu czasu, te procesory sprawdzą się w rozgrywkach, a gracze powinni być zadowoleni z oferowanej szybkości i wydajności.
  • Ryzen – właśnie ten model jest następcą Serii FX. Oferuje on najwyższą jakość, szybkość i efektywność. Z łatwością dopasuje się zarówno do dynamicznych jak i spokojnych rozgrywek. Jeśli zależy nam na najlepszych procesorach gamingowych, zdecydowanie powinniśmy skupić się na tej serii.

Przy wyborze procesora z grupy AMD, dodatkowymi oznaczeniami mogą być litery. Warto zwrócić na nie uwagę, przed dokonaniem zakupu, gdyż mogą poinformować nas o niektórych parametrach np:

  • E- energooszczędność
  • T- zastosowanie funkcji Turbo
  • BE- Black Edition oferuje możliwość podkręcenia procesora

Procesory AMD do gier – Ranking 2020

Przedstawiamy zestawienie procesorów AMD. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany!

Procesory do gier Intel

Intel to firma, która właśnie z ADM rywalizuje o miano najlepszej. Producenci procesorów Intel stale ulepszają swoje produkty, by zyskać największe grono klientów. Kiedy zdecydujemy się na zakup procesora z tej firmy, będziemy mieć do wyboru kilka modeli:

  • Celeron – to jeden z najtańszych procesorów Intela, gracze zdecydowanie powinni odpuścić ten model, ze względu na jego ograniczone pole manewru.
  • Pentinum – ten model również nie zaspokoi oczekiwań gamerów. Niestety nie został obdarzony najwyższymi parametrami.
  • Core i3 – to swoisty kompromis między jakością i ceną. Niskobudżetowe procesory, bardziej sprawdzą się w użytku domowym, niż gamingowym.
  • Core i5 – często stosowane w podstawowych komputerach do gier. To układy, które nie posiadają największej wydajności, jednak sprawdzą się w przypadku niewymagających gamerów.
  • Core i7 – dawniej najwyższy i najbardziej wydajny, jednak powoli zastępowany jest przez swój nowszy odpowiednik. Najczęściej są one wyposażone w 4-6 rdzeni, rzadziej 8. Mimo to są najbardziej popularne wśród społeczności gamerów.
  • Core i9 – najdroższe i najnowsze procesory. Wybieraną są najczęściej przez graczy, których wymagania odbiegają od przeciętnej.

Warto zwrócić uwagę, czy przy nazwie procesora widnieje oznaczenie Y, oznacza to minimalny pobór mocy Będzie on szybko i efektywnie pracował, a przy tym będzie energooszczędny.

->Zobacz także: Klawiatura do tabletu – jaką kupić? 

Procesory Intel do gier – Ranking 2020

Przedstawiamy zestawienie procesorów Intel. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany!

Jaki procesor do gier kupić?

Możliwości wyboru mamy bardzo dużo. Często tani procesor do gier, wcale nie okaże się gorszy i będzie nam dobrze służył. Najważniejsze jest dostosowanie urządzenia do swoich własnych potrzeb, a także możliwości komputera. Kolejną kwestią jest ustalenie budżetu, dobry procesor może kosztować 1000 zł, a może kosztować 2000 zł, w zależności od naszych oczekiwań. Należy też sprawdzić przed zakupem, czy nasz wymarzony procesor do gier, będzie kompatybilny z płytą główną. Od tego zależy, czy będzie on w ogóle działał na naszym urządzeniu. Dopasujmy go do wymagań sprzętowych. Najlepiej sprawdzić to na przykładzie kilku gier. Inne potrzeby mają miłośnicy RPG, a inne dynamicznych strzelanek.

Czasem warto wybrać procesor gamingowy z niższej półki, a o dobrych parametrach, które spełnią podstawowe oczekiwania. Zwróćmy też uwagę na oznaczenia literowe, obok parametrów, to istotne informacje, które dużo powiedzą nam o modelu. Jaki procesor do gier więc kupić?. Odpowiedź jest jedna: taki, który będzie odpowiedzią na nasze oczekiwania względem jakości rozgrywek.

Najlepszy procesor do gier

Najlepsze procesory, są często sporą inwestycją. Jednak dla najbardziej zaawansowanych gamerów, stanowią remedium na problemy z dotychczasową wydajnością i efektywnością. Na podstawie parametrów, można stwierdzić, który procesor gamingowy okaże się tym najbardziej pożądanym. Ważna jest pamięć cache. Jest to wbudowana pamięć procesora, która posiada poziomy od L1 do L4. Nie trudno się domyślić, że najlepszy model będzie posiadał pamieć na poziomie L4. Ważna dla gamerów jest częstotliwość taktowania, im większa tym wydajniejszy jest procesor.

Najnowsze modele są wyposażone w funkcje Turbo, która pozwala na pewien czas zwiększyć częstotliwość do maksimum.Kluczem udanego zakupu procesora do gier, jest dopasowanie go do urządzenia i naszych wymagań. Jeśli odpowiemy na pytania: do jakich gier potrzebujemy procesora? jakiej wydajności oczekujemy? oraz: jaki mamy budżet?, wybór nie powinien być trudny. Pamiętajmy, to my będziemy z niego korzystać. Warto posiłkować się innymi opiniami graczy, którzy są lub byli użytkownikami danego procesora.