Jak dobrze wiemy, smartfony, czy inne urządzenia mobilne są bardzo wygodne, ale ograniczać może nas jeden fakt – bateria. Przy intensywnym użytkowaniu naszego sprzętu, może się okazać, że wyczerpie się ona wcześniej niż będziemy w stanie ładować ją z powrotem w domu, czy innym dogodnym miejscu. Z pomocą przychodzi nam powerbank, który jest idealnym gadżetem, który stał się bardzo popularny przez swoją funkcjonalność. Jaki powerbank kupić? W poniższym artykule dowiecie się kilku ciekawych rzeczy, które z pewnością przybliżą Wam temat samego sprzętu i pomogą wybrać dobry powerbank.

Czym jest powerbank i jak działa?

Powerbank, często zwany bankiem energii jest urządzeniem bardzo prostym. Plastikowa, bądź też często metalowa obudowa zawiera w sobie baterie litowo-jonową. Do tego odpowiednie wyjście USB, oraz diody stanu, mówiące nam o tym w jakim stopniu jest ona naładowana. W zestawie otrzymamy również dwustronny kabel USB.

Działanie jest banalnie proste. Bateria w powerbanku jest zazwyczaj o pojemności większej, niż nasz smartfon czy inne przenośne urządzenie. Wszystko to w celu, by móc je naładować. Powerbank służy do ładowania mobilnych urządzeń. Bank energii sam w sobie możemy ładować po podłączeniu kabla w przejściówkę, od chociażby ładowarki i wielokrotnie z niego korzystać.

Co można naładować powerbankiem?

To urządzenie przeznaczone jest do ładowania wielu mobilnych rzeczy. Zazwyczaj wyposażone jest w port USB, oraz microUSB. Najbardziej przydatne będzie to bez względu dla osób ceniących sobie w gry na swoim smartfonie do gier. Bez problemu naładujemy nim też przenośne konsole, takie jak Nintendo Switch.

W przypadku gdy jesteśmy osobami ceniącymi sobie dedykowane odtwarzacze muzyki jak MP3, to jest to właściwy wybór. Problem pojawia się jednak przy ładowaniu produktów marki Apple. Musimy wyposażyć się wtedy w specjalny kabel, bądź kupić odpowiedni dla tego sprzętu powerbank, ze względu na rodzaj portu.

Powerbank Xiaomi

Powerbank do laptopa

Kupując sprzęt jakim jest laptop, warto mieć na uwadze fakt, że to urządzenie mające ograniczoną żywotność. Praca niektórych modeli jest długa, aczkolwiek w podróży, czy też w pracy nie zawsze znajdzie się okazja do naładowania baterii za pomocą podłączenia do sieci. W wielu przypadkach, idealnym wyborem jest powerbank do laptopa. Szczególnym przypadkiem jest laptop do gier, gdzie pobór mocy jest większy, ze względu na to, że urządzenie działa pod sporym obciążeniem, a co za tym idzie podzespoły pobierają więcej energii.

Podczas zakupu odpowiedniego sprzętu, należy pamiętać o tym, by w przypadku laptopa posiadał on odpowiedni standard USB-PD. Jest to warunek konieczny, by nasz laptop można ładować za pomocą tego powerbanku. Jeżeli chodzi o pojemność, to musi być ona odpowiednio duża. Kupując powerbank 20 000 mAh możemy mieć pewność, że spokojnie naładujemy nim naszą baterię.

Jaki powerbank kupić – najważniejsze parametry

Jak w wielu przypadkach wybierania sprzętu elektronicznego, bądź gadżetów z tym tematem związanych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które określą nam jaki sprzęt potrzebujemy i przede wszystkim ile za niego zapłacimy.

Pojemność

To najistotniejszy parametr naszego banku energii. Cena rośnie wprost proporcjonalnie z tym jaka będzie jego pojemność. Im jest ona większa, tym na więcej ładowań wystarczy mu energii. Jednostką pojemności będą miliamperogodziny. Przed wyborem należy rozważyć jaką pojemność ma bateria w naszym telefonie lub innych urządzeniach i na tej podstawie wybrać odpowiednio „duży” powerbank.

Szybkość ładowania

Warto sprawdzić maksymalny obsługiwany prąd wyjściowy, który podaje producent na swoich urządzeniach. Będzie się to wiązało z tym, jak szybko powerbank będzie w stanie naładować nasz sprzęt. Oczywiście wiemy, że chcemy by było to jak najszybsze, lecz za tym idzie cena.

Dodatki

Często powerbanki wyposażone są w bardzo ciekawe funkcje, takie jak chociażby latarka. Z jednej strony gadżet mało potrzebny, ale w wielu sytuacjach mogący ułatwić nam sprawę. Warto zwrócić uwagę też na to, by nasz bank posiadał odpowiednio oznaczone diody stanu, które mówią nam o tym w jakim stopniu jest on naładowany.

Ilość portów

Jeżeli kupujemy taki gadżet tylko ze względu na ładowanie od czasu do czasu naszego telefonu, to z pewnością wystarczy nam jeden port. Jeżeli jest to powerbank o dużej pojemności, oraz jego przeznaczeniem będzie ładowanie więcej niż jednego urządzenia, to warto rozważyć dwa lub więcej porty.

Powerbank – zalety

Zdecydowanie tak. W dzisiejszych czasach, gdzie nastała era mobilnych urządzeń jest to jeden z najpopularniejszych gadżetów. Bywa on przydatny w sytuacjach, gdzie nie mamy możliwości naładowania telefonu a jest nam on bardzo potrzebny.

Idealnie sprawdzi się w podróży, czy też na wakacjach. Na długiej wędrówce, bądź wycieczce może zabraknąć nam baterii w telefonie – bank energii będzie wtedy najbardziej oczekiwanym akcesorium jakie mogliśmy ze sobą zabrać. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się powerbanki, które nie koniecznie będziemy ładować za pomocą tradycyjnego gniazdka, a za pomocą energii słonecznej. Powerbank solarny to częsty wybór ze względu na oszczędność i funkcjonalność.

Powerbank – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już na co zwrócić uwagę, pora wybrać najlepszy powerbank. Weźmy pod uwagę przede wszystkim jego zastosowanie, oraz to ile możemy przeznaczyć, z czym wiąże się pojemność o której wspomnieliśmy w artykule. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych powerbanków, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.