Miłośnicy wirtualnych rozgrywek nie są w stanie przejść obojętnie obok czegoś tak pożądanego jak PlayStation. Modeli konsol wyszło już sporo, ale przyszedł czas na kolejną, jeszcze lepszą, zapewniającą tysiące godzin wspaniałej zabawy. Mowa jest tutaj o PlayStation 5, czyli najnowszej generacji konsoli stworzonej przez cenionego na całym świecie producenta japońskiego Sony, następcy PlayStation 4. Azjaci zawsze mogą liczyć na to co najlepsze z dużym wyprzedzeniem, ale premiera w Polsce również zbliża się wielkimi krokami. Trzeba liczyć się z aż tygodniowym opóźnieniem w porównaniu do premiery światowej, dlatego pozostaje uzbroić się w cierpliwość i wykorzystać ten czas na dokładne zapoznanie się ze specyfikacją

PS5 – PlayStation 5 premiera

Na możliwość zakupu najnowszej odsłony PlayStation 5 nie będzie trzeba długo czekać, bo zgodnie z oficjalnymi informacjami premiera ma odbyć się 12 listopada 2020. Data ta dotyczy jednak premiery światowej, a w Polsce PS5 zadebiutuje dopiero 19 listopada tego roku. Jeśli jesteśmy niecierpliwi i chcemy mieć ją w swoim domowym zaciszu jak najszybciej, śmiało można zamówić preorder, co jednak będzie liczyło się z koniecznością poniesienia większych kosztów. Tańszym sposobem jest rezerwacja konsoli i późniejsza dopłata.

PlayStation 5 cena

Każdego potencjalnego inwestora z pewnością interesuje cena PlayStation 5, która nie jest wygórowana, ale dla wielu może być to jednak konkretny wydatek. Trzeba liczyć się z kosztami rzędu prawie lub ponad dwóch tysięcy złotych. Ostateczna cena uzależniona jest od tego, na jaki model PS5 się zdecydujemy. Wersja zwykła kosztuje 2299 złotych, natomiast Digital Edition jest tańsza – 1849 złotych. Różnica cenowa nie należy do małych, ale może być jeszcze większa bo w sklepach mamy droższe pakiety, wzbogacone o różne gry.

Jakie są w takim razie różnice między droższą i tańszą wersją PS5? Dotyczą one zastosowanego napędu optycznego na płyty. Modele Digital Edition niestety go nie posiadają, przez co są po prostu tańsze. Z czym to się wiąże dla użytkowników? Wybierając konsolę bez napędu optycznego na płyty, możliwe jest zainstalowanie tylko cyfrowych wersji gier. Różnice między tymi urządzeniami dotyczą też wyglądu. Gracze mogą oczekiwać lepszej płynności i rozdzielczości ze względu na większą moc najnowszej konsoli.

Ps5 specyfikacja

Znając już datę premiery i cenę PlayStation 5, można przejść do poznania dokładnej specyfikacji tego urządzenia. Wyposażone jest ono w ośmiordzeniowy układ Zen 2 o taktowaniu na poziomie do 3.5 GHz. Parametr dotyczący GPU przedstawi się następująco: 10.28 teraflopów, 2304 procesory strumieniowe – 36 CUs o taktowaniu na poziomie 2.23GHz. Jeśli chodzi o architekturę GPU, to wykorzystano niestandardowy RDNA 2. Dalej mamy kwestię pamięci PS5. Gracze mogą liczyć na aż 16GB GDDR6/256-bit. Z kolei szybkość pasma pamięci wynosi 448GB/s, co z pewnością robi niemałe wrażenie.

W PlayStation 5 znajdziemy dysk SSD M.2 o pojemności 825 GB, którego przepustowość wynosi 8-9 GB/s. Zmniejsza się ona w dużym stopniu przy nieskompresowanych danych do aż 5,5 GB/s. Możliwe jest zainstalowanie dysków zewnętrznych ze względu na wsparcie dla dysków HDD. Istnieje też możliwość rozbudowy o gniazdo NVMe SSD. W specyfikacji urządzenia znajdziemy też informacje dotyczące nośnika, które wskazują na użycie 4K UHD Blu-ray. Można również liczyć na wsparcie dla dźwięku przestrzennego, co równi jest sporą zaletą. Nawet najbardziej wymagający gracze będą w pełni zadowoleni. PlayStation 5 pod względem szybkości wczytywania gier ma przewyższyć nawet najmocniejsze komputery.

Ps5 kompatybilność wsteczna

W przypadku najnowszej konsoli PS5 można liczyć na funkcję wstecznej kompatybilności, co zapewni możliwość sięgnięcia po gry, w które graliśmy dotychczas. Jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość, ale nie brakuje też tej złej. Jeśli chcielibyśmy zagrać w grę dedykowaną starszym modelom PlayStation, to niestety mocno się zawiedziemy bo PS5 nie obsługuje żadnych innych poza tymi z PS4. W ramach wstecznej kompatybilności ulepszono kilka popularnych gier: Rainbow Six Siege, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Dead By Daylight, The Elder Scrolls Online, Doom Eternal, Control.

PlayStation 5 – w co zagramy?

Mając najnowszą PS5, każdy chce wiedzieć, w co będzie mógł zagrać. Na chwilę obecną PlayStation Plus Collection zawiera następujące pozycje: God of War, The Last of Us: Remastered, Uncharted 4: A Thief’s End, Battlefield 1, Monster Hunter World, Fallout 4, Final Fantasy XV, The Last Guardian, Ratchet and Clank, Infamous: Second Son , Days Gone, Bloodborne, Detroit: Become Human, Batman Arkham Knight, Mortal Kombat X, Persona 5, Until Dawn, Resident Evil: Biohazard. Nie jest to jednak ostateczna lista, w przyszłości może ulec ona powiększeniu o kolejne tytuły, dlatego warto śledzić te zmiany na bieżąco.

Od momentu premiery PlayStation 5 dostępne będzie tylko kilkanaście gier startowych, a mianowicie Astro’s Playroom, Demon’s Souls, Destruction All Stars, Fortnite, Devil May Cry 5: Special Edition, Godfall, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Sackboy: A Big Adventure. Jak widać, wybór jest prosty, wobec czego nikt nie powinien poczuć się zawiedziony.