Pendrive w dzisiejszych czasach jest najpopularniejszym, oraz najlepszym urządzeniem do przenoszenia plików. Jeszcze kilka lat temu, gdy nie było to tak popularne i powszechne przechowywaliśmy dane na płytach CD, a jeszcze przed nimi były dyskietki. Pendrive jest bardzo przydatny, niezależnie od tego jakie dane przechowujemy, warto go mieć. Jaki pendrive kupić? Zebraliśmy kilka cennych porad, które przedstawiamy w poniższym materiale, by pomóc wybrać Wam najlepszy pendrive.

Pendrive – co to jest?

Czy pendrive jest przydatny? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, ale jedyna odpowiedź jaka nasuwa się na usta, to tak. Używają go praktycznie wszyscy, którzy pracują w większym, bądź mniejszym stopniu z komputerami. Jest to świetna rzecz ze względu na swoje gabaryty. Można go zmieścić wszędzie, chociażby wrzucić do kieszeni spodni, a ogrom danych jakie przy obecnym rozwoju technologicznym możemy tak przechowywać, jeszcze kilka lat temu był nie do pomyślenia. Dobry pendrive bez wątpienia przyda się praktycznie wszędzie.

Wpięcie takiego gadżetu, nie wymaga więcej niż wolnego slota USB, tak jak chociażby mysz bezprzewodowa, czy też klawiatura, więc jak najbardziej nie będziemy mieli kłopotu z użytkowaniem go.

Pendrive to uniwersalny nośnik danych, na którym możemy przechowywać praktycznie wszystko, a nawet może służyć on jaki nośnik systemu operacyjnego Windows.

Parametry – jaki pendrive kupić?

Przy kupnie takiego sprzętu, tak jak w przypadku wielu innych warto zwrócić uwagę na kluczowe kwestie, które tak na dobrą sprawę określą to jak funkcjonalny i przydatny nasz sprzęt będzie. Ważne będą takie czynniki jak parametry samego sprzętu, oraz też to jak eksploatowany on będzie.

Pojemność

To kryterium, które jest najważniejsze, oraz też pierwsze, które pojawia się w opisie produktu, czy też na fizycznym jego opakowaniu. Pojemność pendrive waha się od 1 GB do nawet 512 GB. To, jak pojemny będzie nasz sprzęt, przełoży się wprost proporcjonalnie na to, za jaką kwotę go kupimy. Im większa jego pojemność, naturalnie cena będzie wzrastać. Obecnie jednymi z najpopularniejszych są wersje między 8 GB, a 32GB pamięci.

Szybkość transmisji danych

Drugim, które musimy rozważyć jest to z jaką prędkością jesteśmy w stanie zapisać dane na naszym urządzeniu, oraz je odczytać. Zależy to od tego, jaki standard został wykorzystany w naszym urządzeniu. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • USB 2.0 – może pracować z prędkością do 60 MB/s,
  • USB 3.0 – osiąga prędkość do 625 MB/s,
  • USB 3.1 Gen. 1 – osiąga prędkość podobną, jak w przypadku poprzedniego standardu,
  • USB 3.1 Gen. 2 – to zdecydowanie najszybszy standard występujący w sprzęcie tego rodzaju, może osiągać prędkość transmisji, aż do 1250 MB/s.

Warto pamiętać o tym, że w większości przypadków, otrzymywany standard będzie w praktyce niższy, więc warto kierować się tym jakie prędkości zapisu i odczytu podaje bezpośrednio producent. Należy również wspomnieć, że jeżeli podłączymy pendrive przykładowo ze standardem 3.0, do gniazda, które obsługuje co najwyżej standard 2.0, to jego prędkość odpowiednio spadnie.

Obudowa i wygląd

To kwestia chyba najmniej istotna, choć też odgrywa swoja rolę. Często możemy znaleźć pendrive z zatyczką, bądź też wysuwanym portem USB, co dla wielu może być zaletą. Mają plecak na laptopa, często wrzucają go luzem, a fakt chowającego się portu zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niektórzy producenci oferują również sprzęt, który jest wodoodporny.

Kwestia wyglądu to sprawa indywidualna. Na rynku obecnie jest cała masa produktów, a często konkretna wersja naszego pendrive’a będzie wydawana w kilku kolorystykach, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Pendrive czy dysk zewnętrzny?

Wiele osób przed zakupem nie wie jaki pendrive wybrać, albo czy zamiast tego kupić dysk zewnętrzny. Tutaj zdanie jest od dłuższego czasu podzielone, ale warto spojrzeć na to przez pryzmat gabarytu obydwu urządzeń. Pendrive jest mniejszy, bardziej poręczny i możemy go zabrać ze sobą wszędzie. Z drugiej strony, dysk o pojemności pendrive’a nie będzie taki drogi, a dodatkowo może cechować się lepszymi prędkościami transmisji. Wybór tutaj to zdecydowanie to, czy możemy pozwolić sobie na gadżet większy, a druga sprawa to kwestia budżetu.

Pendrive – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już na co zwrócić uwagę przy wyborze, pora wybrać najlepszego pendrive’a. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, gdzie znajdzie on zastosowanie, oraz jak duża pojemność jest nam potrzebna. Prezentujemy ranking pochodzący z serwisu Nokaut, w którym znajdziecie najchętniej wybierane pendrivy. Zestawienie pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.