W dzisiejszych czasach, gdzie postęp technologiczny jest zaskakujący, można śmiało stwierdzić, że okulary VR, stały się rzeczą powszechną. Jeszcze niedawno była to wielka rewolucja, gdzie teraz spotkać je możemy w każdym sklepie i cieszą się one dużą popularnością. Jakie okulary VR kupić? W poniższym artykule, zebraliśmy kluczowe kwestie, które pomogą wybrać dobre okulary VR.

Jak działają okulary VR?

Wiele osób, które mają z tego typu sprzętem zastanawia się, czym w ogóle są okulary VR i jak one działają. Jest to sprzęt, który pozwala przenieść się użytkownikowi w wirtualny świat gier, czy też materiałów filmowych. Możemy rozglądać się w zakresie 360 stopni, poprzez ruchy głowy. Innymi słowy, okulary VR są w stanie przenieść nas w świat gry, gdzie będziemy za pomocą naszych ruchów głowy mogli podziwiać otaczającą nas przestrzeń.

Urządzeniem, które będzie generować obraz, może być laptop, bądź też coraz częściej smartfon do gier. Wygenerowany obraz, trafia za pomocą dwóch ekranów do naszych soczewek. Ekrany i ich rozmieszczenie, jest zaprojektowane w odpowiedni sposób, tak by osoba z nich korzystająca odczuwała efekt głębi 3D.

Dodatkowo, okulary mogą być wyposażone w różnego rodzaju akcelerometry, oraz żyroskopy. Wiele gier stworzonych specjalnie z myślą o wirtualnej rzeczywistości korzysta z nich do określania położenia gracza, lub określenia jego zachowania.

Okulary VR – na co zwracać uwagę?

Wybierając sprzęt jakimi są okulary VR, warto zwrócić na kilka kluczowych kwestii. Pozwolą nam one na zakup odpowiedniego sprzętu, który sprosta naszym oczekiwaniom i będzie przyjemnie się z niego korzystało.

Półka cenowa

Jest to jakby nie patrzeć najistotniejsza kwestia przed którą stoimy, kupując gogle VR. Będzie się to wiązać z tym, jakiej klasy kupimy sprzęt i tutaj nie ma co ukrywać. Cena przekłada się wprost proporcjonalnie jak zaawansowany sprzęt kupimy. Tańsze modele są raczej dla hobbystów, którzy od czasu do czasu będą chcieli skorzystać z okularów w celu sprawdzenia tego z czym się je wirtualna rzeczywistość. Te droższe będą posiadały więcej ciekawych funkcji, co przyda się w grach, czy oglądaniu filmów 360 w wysokiej jakości.

Dodatkowe gadżety

Coraz częściej w zestawach z takimi okularami możemy kupić akcesoria. Są to między innymi kontrolery, które odpowiadają za śledzenie ruchu, czy też elementy wskazujące. Spisze się to świetnie dla osób, które zamierzają kupić takie okulary, by cieszyć się z tytułów stworzonych wprost dla wirtualnej rzeczywistości.

Oculus Rift to jedne z najpopularniejszych okularów do wirtualnej rzeczywistości.

Jakie okulary VR wybrać?

Bardzo ważną kwestią będzie to, by wybrać okulary, które będą dla nas komfortowe. Najtańsze modele będą stworzone z kartonu, gdzie te z wysokiej półki będą wykonane z wysokiej jakości tworzyw i wykończone nawet skórą. Im więcej będziemy w stanie przeznaczyć, tym lepiej wykonany będzie nasz sprzęt. Warto pamiętać o tym, by gogle posiadały regulowany pasek. Głowa każdego człowieka jest inna, co za tym idzie będziemy potrzebowali wygodnej regulacji naszych okularów.

Jakie okulary VR do gier kupić?

Każde gogle nadają się do tego, by cieszyć się z rozgrywki. Należy pamiętać o tym, że często modele, które są stworzone dla smartfonów, nie są kompatybilne z komputerami. Gdy posiadamy komputer, lub laptop do gier, musimy kupić gogle nadające się do połączenia z nim. Największą różnicą między nimi jest to, że gogle VR do komputera będą znacznie droższe niż te stworzone dla smartfonów. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie HTC Vive oraz Oculus Rift.

Okulary VR do telefonu

Okulary specjalnie przeznaczone do użytkowników telefonów to popularny gadżet. Często dodawany jest jako dodatek do telefonu przy jego zakupie, aczkolwiek co jeśli przyjdzie nam kupić samemu? W tym przypadku przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy konkretny model okularów jest kompatybilny do naszego smartfona. To sprawa kluczowa, by w ogóle cieszyć się z działania sprzętu. Zwracajmy uwagę na materiał wykonania i raczej wystrzegajmy się kupowania sprzętu z najniższej półki – unikniemy po prostu sprzętu niskiej jakości, który nie oferuje nawet połowy tego co profesjonalne okulary VR.

Jeżeli chodzi o markę jaką warto wybrać, to z pewnością warto zwrócić uwagę na firmy takie jak HTC, czy też Esperanza. Większość z nich konstrukcyjnie opiera się na tym samym, a różni detalami, które ciężko nawet wyłapać na pierwszy rzut oka.

Okulary VR PS4

Gracze konsoli takiej jak PlayStation 4 z pewnością mogą cieszyć się z bardzo zaawansowanej rozgrywki za pomocą okularów VR. Wprowadzenie tego gadżetu spotkało się z bardzo dobrym odzewem ze strony graczy, przez co pojawiła się cała masa tytułów oferujących ciekawą rozgrywkę w wirtualnej rzeczywistości. Nawet takie tytuły jak Resident Evil 7 doczekały się pełnoprawnego wydania na VR. Czy warto kupić okulary VR do PS4? Zdecydowanie tak. Lista gier coraz szybciej się rozrasta, a posiadanie gadżetu w postaci takich okularów to dobra odskocznia od klasycznej rozgrywki.

Okulary VR – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już co wziąć pod uwagę podczas rozważań, pora wybrać najlepsze okulary VR. Zwróćmy uwagę na półkę cenową i zastosowanie naszych gogli do wirtualnej rzeczywistości. Przedstawiamy zestawienie najchętniej wybieranych okularów VR, pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.