Każdy gracz wie, jak ważnym elementem jest monitor do komputera, bo to dzięki niemu możemy cieszyć się rozgrywką. Odpowiednio dobrany pozwoli nam się cieszyć w pełni z naszej rozgrywki. Z pozoru może być to bardzo proste, lecz jeżeli zagłębimy się choć trochę w konkretne parametry monitora, będziemy musieli wziąć pod uwagę kilka kluczowych rzeczy. W poniższym artykule, postaramy przybliżyć wam się nieco temat monitora dla graczy, oraz odpowiedzieć na pytanie: jaki monitor do gier wybrać?

Monitor do gier – czym się kierować?

Monitory te są dosyć szczególne. W rozgrywce, najlepsi gracze zwracają uwagę na bardzo małe detale i przywiązują do nich ogromną wagę. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że rozgrywka na najwyższym poziomie jest bardzo precyzyjna i nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy. Na rynku możemy znaleźć monitory dla graczy, które znacznie różnią się od tych do codziennego użytku – nie wyglądem, ale parametrami.

Rodzaj matrycy

Rodzaj matrycy oznaczany jest skrótem. Matryce różnią się między sobą tym jak odbierany jest przez nas obraz, oraz komfortem użytkowania. Można wyróżnić rodzaje matryc takie jak:
TN – matryca ta charakteryzuje się krótkim czasem reakcji oraz niską ceną. Wadą są słabe kąty widzenia, oraz dość słabe odwzorowanie kolorów. Często wybierane ze względu na wspomniany już czas reakcji, dzięki czemu nie ma efektu smużenia. Świetnie sprawdza się w dynamicznych rozgrywkach, oraz oglądaniu filmów.
IPSbardzo dobra jakość obrazu, które są wiernie odwzorowane. Znacznie lepsze kąty widzenia niż w przypadku matrycy TN. Minusem jest zdecydowanie słabszy czas reakcji, oraz wyższa cena.
VA – wyróżnić można tutaj takie rodzaje jak MVA lub PVA. Matryca ta jest czymś pomiędzy dwoma już wymienionymi matrycami. Czas reakcji jest lepszy niż w matrycy IPS, a kolory są wierniej odwzorowane niż w przypadku TN.

Przy wyborze monitora do gier, warto wziąć pod uwagę jakie oświetlenie mamy w naszym pokoju oraz czy na monitor padają promienie słoneczne. Wtedy warto również sprawdzić, czy monitor posiada matrycę matową czy antyrefleksyjną, co sprawi, że rozgrywka przy świetle będzie przyjemna, a światło nie będzie się od niej odbijać.

Czas reakcji

Dla graczy to zdecydowanie najważniejszy parametr, jaki powinni wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu jakim jest monitor gamingowy. Podawany jest on w milisekundach i mówi o tym, jak szybko nasz sprzęt poradzi sobie ze zmianą kolorystycznej wartości pikseli. Najlepsze modele posiadają czas reakcji na poziomie 1ms.

W dynamicznych rozgrywkach takich jak CS:GO, jest to bardzo ważny element. Generalnie, kupując monitor do gier, powinniśmy uznać, że im mniejszy czas reakcji, tym lepiej dla nas. Nie powinien on przekraczać 5ms.

Odświeżanie

To parametr, który mówi o tym, ile klatek wyświetlane jest na naszym monitorze w ciągu jednej sekundy. Wyrażany jest on w hercach. Tutaj jest przeciwnie co do czasu reakcji. Im wyższe odświeżanie, tym lepiej dla nas.

Standardowe monitory w dzisiejszych czasach mają odświeżanie na poziomie 60 Hz. Przez graczy najbardziej pożądane są monitory 144 Hz i więcej. Dzięki temu, ruch postaci w grach, oraz wszelkich elementów jest bardzo płynna.

Rozdzielczość i przekątna

W tym przypadku, wybór najczęściej wiąże się z tym, jakie upodobania kto ma. Ograniczeniem jest zdecydowanie cena, który w przypadku dużych przekątnych może być pokaźna. Najistotniejsze jest, by kupić monitor full HD, bo jest to zdecydowanie najbardziej optymalny wybór. Należy pamiętać, że przy monitorach o dużej rozdzielczości wymagana jest dobra karta graficzna, która pozwoli na płynne wyświetlanie gry.

Format 16:9 jest zdecydowanie najbardziej optymalnym wyborem, jest to monitor panoramiczny. Z kolei format 21:9 jest ultrapanoramiczny, który pozwala nam na uzyskanie większego obszaru roboczego.

Pozostałe funkcje i elementy

Przy wyborze warto sprawdzić, na dodatkowe elementy, które zapewnia nam producent, takie jak podstawka, pivot i rodzaje wejść. Jeżeli chcemy obracać monitor, to funkcja pivot będzie zdecydowanie niezbędna. Duża podstawka sprawi, że monitor będzie znacznie bardziej stabilny.

Monitory dla graczy – Ranking i cena 2020

Wiedząc już, czym się kierować, czas wybrać najlepszy monitor do gier. W artykule przytoczyliśmy najważniejsze elementy, które należy brać pod uwagę przy wyborze monitora gamingowego, oraz oparliśmy nasz ranking o nie. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.