W dzisiejszych czasach, posiadanie odpowiedniego mikrofonu do komputera jest praktycznie niezbędne, zważając na to jak często używa się komunikatorów głosowych, czy to w grach, czy do komunikowania się z rodziną i znajomymi przez takie programy jak Skype. Jaki mikrofon do komputera kupić? Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które zebraliśmy w artykule, by móc wybrać dobry mikrofon do komputera.

Mikrofon do komputera i laptopa – jaki wybrać?

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, jaki mikrofon jest nam potrzebny. Zależnie od tego ile jesteśmy w stanie przeznaczyć, będzie się to przekładało jaką klasę sprzętu jesteśmy w stanie nabyć. Warto kupić mikrofon, który posiada złącze USB, wtedy nie będzie problemu z podłączeniem go zarówno do komputera stacjonarnego jak i laptopa. Dodatkowo dzięki temu będziemy w stanie uniknąć szumów, co pozwoli uniknąć nam wydawania kolejnych pieniędzy na dodatkową kartę dźwiękową, oraz dodatkowe przetworniki.

-> Sprawdź także: karty graficzne dla graczy!

Rodzaje mikrofonów

Na rynku możemy znaleźć przeróżne mikrofony, jeżeli chodzi o wygląd, konstrukcję, oraz też zasadę działania. Najbardziej istotnym podziałem jest jednak technologia przetwarzania fal dźwiękowych. Można wyróżnić dwa rodzaje:

  • Mikrofony dynamiczne – działanie tego rodzaju mikrofonów bazuje na drgające membranie, która wprawiana jest w ruch przez fale akustyczną rozchodzącą się w powietrzu. Membrana i cewka znajdują się w polu magnetycznym, a na cewce generowane jest napięcie. Jest to proste urządzenie, co przekłada się na stosunkowo niską cenę, dobrze znoszą szumy oraz wilgoć, oraz są odporne na sprzężenia.
  • Mikrofony pojemnościowe – metoda działania tego rodzaju mikrofonów jest zgoła odmienna. W konstrukcji urządzenia znajdują się dwie elektrody, które są podłączone do źródła stałego napięcia. Jedna pozostaje w bezruchu, a druga drga pod wpływem fali akustycznej. Zmiana pojemności w kondensatorze spowodowana jest różnicą odległości między elektrodami.

Zaletą tego mikrofonu jest zdecydowanie mała waga, oraz zdecydowanie bardzo dobra jakość rejestrowanego dźwięku, przez co są bardzo częstym wyborem zarówno przez mniej wymagających użytkowników jak i profesjonalistów.

Mikrofon Blue Yeti jest jednym z najczęściej wybieranych mikrofonów zarówno do komputera, jak i profesjonalnych nagrań.

Mikrofon przewodowy czy bezprzewodowy?

Jest to zdecydowana różnica i warto rozważyć to, który rodzaj mikrofonu będzie dla nas wygodniejszy i bardziej praktyczny. Dużą rolę będzie tutaj grało to, czy używać go będziemy w laptopie, czy komputerze stacjonarnym.

Mikrofon przewodowy

Mikrofony przewodowe podłączamy do komputera za pomocą kabla, albo za pomocą pałąka zakończonego odpowiednim portem (są to mikrofony w głównej mierze przeznaczone do laptopów). Znajdziemy mikrofony na USB, bądź też na złącze mini-jack 3,5 mm. Ten rodzaj sprzętu cechuje się dużą dokładnością i możemy mieć pewność, że dźwięk będzie rejestrowany w dobrej jakości i nie będzie się urywał.

-> Zobacz: jaką drukarkę laserową kupić!

Mikrofon bezprzewodowy

Ten rodzaj sprzętu łączy się z komputerem za pomocą bluetooth. Jest to raczej dobry wybór do laptopów, które posiadają wbudowany adapter, w przypadku komputera PC, konieczne może być jego dokupienie. Mikrofon bezprzewodowy bez wątpienia jest bardziej wygodny i unikniemy zbędnych kabli, lecz idzie za tym możliwość przypadkowego odłączenia się, oraz wymiany baterii lub akumulatorków.

Tani mikrofon czy profesjonalny?

Nie można stwierdzić, że tani mikrofon będzie zły, ani też, że profesjonalny w pełni nas zadowoli, bo obydwie półki cenowe mają swoje wady i zalety. Kupując tani mikrofon, musimy liczyć się z tym, że jego zastosowanie to raczej w głównej mierze rozmowy ze znajomymi za pomocą różnych komunikatorów głosowych, bądź rozmowa w grze. Są one zazwyczaj proste w konstrukcji i nieduże, oraz po prostu kosztują niewiele.

Mikrofony profesjonalne to raczej sprzęt przeznaczony do nagrywania wokalu, vlogów, czy innych tego typu rzeczy. Często używany przez reporterów, lub YouTuberów. Często jest wyposażony w dodatkowy pop filtr mikrofonowy, oraz długie ramie, które możemy precyzyjnie ustawić. Jakość rejestrowanego dźwięku przez taki mikrofon jest bardzo dobra. Dodatkowo, kupując sprzęt tej klasy, możemy być pewni, że trafimy na mikrofon ze statywem.

Mikrofon do komputera – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym się kierować pora wybrać najlepszy mikrofon do komputera. Weźmy pod uwagę, czy zastosujemy go do laptopa, czy komputera stacjonarnego, oraz gdzie będzie się nam przydawał – w rozmowie ze znajomymi, czy też w profesjonalnych nagraniach.

Budżetowe mikrofony do komputera – Ranking i cena 2020

Znajdziecie tutaj najchętniej wybierane budżetowe mikrofony do komputera. Zestawienie pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Profesjonalne mikrofony do komputera – Ranking i cena 2020

Znajdziecie tutaj najchętniej wybierane profesjonalne mikrofony do komputera. Zestawienie pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.