Dzięki zaskakującemu postępowi technicznemu, który przynosi nam coraz to nowsze rozwiązania i udogodnienia, możemy cieszyć się także nowymi jednostkami komputerowymi. Mowa tu o laptopach, a raczej o mini laptopach. Wiele osób ceni sobie taki sprzęt, głównie ze względu na rozmiar i to, gdzie mogą znaleźć zastosowanie. Jaki mały laptop wybrać? Warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami, które zebraliśmy w tym artykule, by pomóc Wam wybrać dobry mały laptop.

Mały laptop – gdzie się spisze?

Mały laptop to dla wielu jedyna akceptowalna wersja komputera, ze względu na to jaki charakter ma ich praca. W większości przypadków jest to spowodowane faktem tego, że jest to sprzęt bardzo lekki, o małych gabarytach, który bez problemu zmieści się w każdej torbie na laptopa. W większości, będziemy mówić o modelach których przekątna jest nie większa niż 13.3 cala. Małe laptopy często wybierane są jako laptopy dla dzieci z uwagi na mały rozmiar i niską wagę.

Laptop biznesowy

To świetny wybór, jeżeli w naszej pracy cały czas potrzebujemy mieć komputer przy sobie. Idealny, by zabrać go na spotkanie. W tym wypadku warto zadbać o dobrą, pojemną baterię, by laptop mógł pracować na niej przez długi czas. Istotna będzie pamięć RAM i dobry procesor, by programy pakietu MS Office oraz inne oprogramowanie działało płynnie i bez zarzutu.

Laptop do codziennego użytku

Nie tylko osoby, które potrzebują tego sprzętu w pracy po niego sięgają. Wiele osób, wybiera je ze względu na to, że zajmują mało miejsca, nawet w domowym zaciszu. Można pracować z nimi praktycznie wszędzie, a nawet położyć na kolanach. Bez wątpienia oglądniemy na nim film, czy zagramy w proste gry.

Laptop dla grafika

Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie małego laptopa, jako sprzętu przenośnego dla grafika. Nie może być to sprzęt na stałe, ze względu na zbyt małą przekątną ekranu – umówmy się, że praca nad skomplikowanymi projektami na tak małym ekranie nie jest zbyt komfortowa. Może służyć jako sprzęt tymczasowy, lub taki, który zabierzemy w delegację, czy też na spotkanie.

Waga, oraz rozmiar małego laptopa, czynią z niego idealny sprzęt do rozwiązań biznesowych.

Parametry – jaki mały laptop wybrać?

Jak w przypadku każdego sprzętu, warto wiedzieć na czym się skupić, oraz jakie parametry będą dla nas istotne. Tutaj duże znaczenie odgrywa to jakie będzie zastosowanie naszego komputera, oraz przede wszystkim jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup takiego sprzętu.

Procesor

W przypadku wyboru procesora, wybór jest raczej prosty. Zastosowania Intela są bardzo popularne i nie ma się czemu dziwić – od lat spisują się dobrze, więc po co zastępować to co jest skuteczne i niezawodne? Szukając takiego laptopa powinniśmy celować w model i5, bądź odpowiednio droższy i7. Nie spotkamy tutaj takich procesorów jak w komputerach stacjonarnych, tylko odpowiedniki dla komputerów przenośnych.

Karta graficzna

Wybór małego laptopa pod kątem karty graficznej nie jest łatwy. Przeważają modele ze zintegrowanym układem graficznym, po którym nie powinniśmy się wiele spodziewać. Znajdziemy nieliczne modele z mobilną kartą graficzną, która i tak odbiega trochę wydajnością od swojego pełnowymiarowego brata. Dla grafika o małych wymaganiach będzie to wystarczające. Nie powinien być to pod żadnym pozorem laptop do gier, ponieważ rozgrywka na nim nie byłaby przyjemna ze względu na słabą grafikę, oraz mały ekran.

Dowiedz się więcej na temat laptopów gamingowych

Pamięć RAM

To bardzo istotna rzecz. Odpowiadać będzie ona bowiem za to, czy nasz komputer będzie radził sobie z kilkoma procesami, czy też programami równolegle działającymi. Minimum to 4GB, gdzie optimum w dzisiejszych czasach to zdecydowanie 8GB. Warto znaleźć laptopa, który umożliwi rozbudowę pamięci, do nawet 16GB, co dla grafików, czy bardziej wymagających użytkowników będzie jak najbardziej potrzebne.

Dysk twardy

Z pośród wszystkich komponentów, powinna być to rzecz, która zainteresuje nas najbardziej. Polecany jest zdecydowanie dysk SSD. Nie koniecznie musi być to dysk, który będzie bardzo pojemny. Wystarczy, by zainstalować na nim system operacyjny, oraz najpotrzebniejsze programy. Dysk HDD, nie jest tak szybki i wydajny. Jeżeli będzie nam brakowało miejsca na dysku, bez problemu można dokupić dysk zewnętrzny.

Bateria

Zwracajmy na to, jaką baterię posiada laptop, który chcemy kupić. Wartość ta podawana będzie w miliamperogodzinach. Małe laptopy mają to do siebie, że raczej wyposażone są w baterie, które potrafią wytrzymać 8 godzin i więcej ciągłej pracy, na jednym cyklu ładowania. Jest to spowodowane tym, że ekran jest stosunkowo mały i nie pobiera takiej ilości energii, jak w przypadku dużych laptopów.

System operacyjny

W większości przypadków, laptopy posiadają gotowy do użytku system operacyjny. Znajdziemy modele mające Windowsa 8, oraz 10, w wersjach począwszy od Home, a kończąc na Professional. Nie braknie tutaj także sprzętu ze stajni Apple, mającego na swoim pokładzie system tejże firmy, czyli macOS.

Jakie akcesoria do małego laptopa?

Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji, oraz tego, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Jednym z najczęściej wybieranych peryferii jest myszka bezprzewodowa. Nie ma się co dziwić, touchpad nie jest na tyle precyzyjny i czasami nie do końca wygodny w użytkowaniu. Podobnie jest z klawiaturą bezprzewodową – dedykowana nie zawsze ma odpowiedni rozstaw klawiszy i ich skok.

Mały laptop – Ranking i cena 2020

Po rozsądnym przeglądnięciu wszystkich kryteriów i uwzględnieniu jakie zastosowanie będzie miał nasz sprzęt, pora wybrać najlepszy mini laptop. Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych małych laptopów, o przekątnej do 13 cala. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.