Producenci sprzętu dla graczy, zdają sobie doskonale sprawę z faktu, iż wielu z nich porzuca kupno komputera stacjonarnego na rzecz laptopa. Jest to dla wielu osób wyjście bardziej wygodne i kompaktowe, pozwalające na chociażby zabranie swojego sprzętu w podróż. Jaki laptop do gier kupić? W tym artykule przedstawimy Wam wskazówki ułatwiające wybór, oraz przyjrzymy się parametrom na które warto zwrócić uwagę, by znalazł się u nas najlepszy laptop do gier.

Laptop do gier – jaki wybrać?

Na obecnym rynku, występuje tak wiele różnego rodzaju sprzętu, że przeciętny użytkownik na początku nie wie na co w ogóle patrzeć, ani z czym to się wiąże. Postęp technologiczny powoduje pojawianie się na rynku coraz to nowszych funkcji oraz technologii, które producenci używają w produkcji laptopów gamingowych. Elementów, którym należy zwrócić uwagę jest całkiem sporo, ale warto poświęcić kilka chwil, by potem nie żałować zakupu, ale przede wszystkim wiedzieć, czego możemy oczekiwać po zakupionym komputerze.

Parametry – na które warto zwrócić uwagę?

Bez względu na to, czy kupujemy laptopa do pracy, na uczelnię, czy tak jak w tym wypadku laptopa do gier, musimy pochylić się nad kluczowymi dla tego typu sprzętu parametrami. Podzespoły te przełożą się na to w jakie tytuły będzie mogli grać, oraz jak wydajny będzie nasz laptop. By kupić dobry laptop do gier, należy o tym pamiętać.

Lenovo Legion Y720-15IKB. Laptopy producenta uważane są przez graczy, za jedne z najlepszych.

Karta graficzna

Bez względu, jedna z najważniejszych pozycji, na którą musimy zwrócić uwagę. Jednostka GPU odpowiada za to, by gry działały płynnie i nie było problemu z wymaganiami każdej nowo wychodzącej gry. W każdym przypadku, staniemy przed wyborem: Nvidia czy AMD? Tutaj zdania są podzielone i walka między tymi dwoma firmami trwa od lat, niemniej jednak bardziej wydajne są karty Nvidia i są znacznie bardziej popularne wśród graczy.

Najczęściej otrzymamy tutaj kartę od 2 do 4 GB pamięci GDDR5. Im więcej jesteśmy w stanie przeznaczyć na laptopa, tym z wyższej półki kartę graficzną będzie on miał. To wybór bardzo istotny, ponieważ w większości przypadków, nie ma możliwości wymiany karty graficznej, ponieważ jest ona zlutowana z płytą główną.

Procesor

Jeżeli chodzi o jednostkę CPU, od razu zostaniemy postawieni w wyborze producenta: AMD czy Intel? Zdecydowanie przoduje tutaj Intel, którego procesory są bardziej wydajne, oraz pobierają mniej energii, przy zauważalnie niższych temperaturach na rdzeniu. Oczywiście, musimy dopasować klasę procesora, do tej karty graficznej, lecz jest to zazwyczaj uwzględniane przez producenta i on stricte narzuca to w każdym modelu, by współgrało ze sobą.

W przypadku laptopa gamingowego, powinniśmy iść w stronę cztero, lub też sześciordzeniowego procesora. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania, oraz fakt posiadania przez nasz procesor systemu Turbo, który w przypadku braku mocy, będzie automatycznie zwiększał częstotliwość, by zapewnić rozgrywkę na jak najwyższym poziomie.

Pamięć RAM

W tym przypadku nie ma wielkiej filozofii. Otrzymamy z pewnością co najmniej 8GB pamięci RAM DDR5, a w wielu przypadkach będzie jej nawet do 16 i 32 GB. Tak samo jak w przypadku procesora, warto zwrócić uwagę na częstotliwość z jaką jest taktowana nasza pamięć. Pamięci od 2133 MHz wzwyż to solidne podzespoły z którymi z pewnością nie będzie problemu.

Pamięć wewnętrzna – Dysk SSD oraz HDD

Bez wątpienia, przyda nam się też dysk SSD. Nie koniecznie potrzebny jest dysk tego typu o dużej pojemności. W zupełności wystarczy nam dysk SSD o pojemności 128 GB. Dlaczego? Zainstalowany na nim system będzie działał zdecydowanie szybciej i zauważymy to już po pierwszej styczności z nim.

W kwestii dysku HDD, jest to według naszego zapotrzebowania. Im więcej plików przetrzymujemy, tym więcej powinniśmy mieć pamięci wewnętrznej. 1 TB będzie optymalny, choć wiele osób decyduje się też na wersje 500 GB i jest zadowolone.

Złącza

Jeżeli jesteśmy osobami, które podłączają wiele urządzeń do swojego laptopa, warto zwrócić uwagę na to ile złącz USB dostarcza nam producent. Jeżeli używamy projektora, to zwróćmy uwagę na obecność odpowiedniego do niego złącza. Sprawa złączy jest zależna od naszych osobistych preferencji.

Matryca

Wybierając laptopa do gier, musimy zwrócić uwagę na to, jaką matrycę ekranu on posiada. Problem taki sam jak w przypadku, gdy wybieramy monitor do gier. Za matrycę IPS, będziemy musieli zapłacić więcej, lecz daje ona żywsze kolory i z pewnością będzie bardziej przyjemna podczas rozgrywki. W kwestii rozdzielczości, szukajmy ekranu Full HD. Ostatnia, trzecia sprawa dotyczy przekątnej i tutaj jest to sprawa indywidualna oraz budżetowa. Do gier lepiej sprawdzi się przekątna 17″, a z drugiej strony bardziej kompaktowa i przenośna będzie wersja 15″.

Dodatki

Warto wspomnieć o tym, co przyda nam się mając już laptopa do gier. Bez wątpienia, wygodna będzie myszka bezprzewodowa. Usunie ona problem kabla, który bywa dla wielu problematyczny, oraz jest nieporęczny w podróży. W laptopach klawiatura jest na tyle dobra, że rzadko użytkownicy decydują się na korzystanie z dedykowanej, osobnej klawiatury. Mówiąc o klawiaturze, warto wspomnieć, że laptop do gier z podświetlaną klawiaturą z pewnością będzie ułatwieniem podczas rozgrywki, ale także z korzystania w ciemnych pomieszczeniach, bądź wieczorami.

Często w zestawie dołączana jest torba na laptopa, specjalna dla konkretnego modelu. Ma kilka kieszonek, gdzie pomieścimy sam komputer, ładowarkę, oraz kilka przydatnych rzeczy, jak gryzoń, pendrive, czy głośnik. 

Laptop do gier – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już, czym się kierować i co jest istotne, pora kupić najlepszy laptop do gier. Nie ma co ukrywać, że tutaj wiele zależy od budżetu jaki możemy przeznaczyć na nasz sprzęt, dlatego prezentujemy kilka rankingów, dopasowanych do budżetu. Zestawienia pochodzą z rankingu nokaut i są na bieżąco aktualizowane, gdzie z pewnością znajdziecie dobre laptopy gamingowe.

Laptopy do gier do 3000 zł – RANKING 2020

To prezentowana przez nas najniższa półka cenowa. Czy to oznacza, że nasz laptop będzie słaby? Oczywiście, że nie. Tani laptop do gier, sprawdza się równie dobrze. Jeżeli jesteśmy typem niedzielnego gracza, to nada się jak najbardziej i spełni nasze oczekiwania w zupełności.

Laptopy do gier do 4000 zł – RANKING 2020

To średnia półka cenowa, która oferuje mocniejsze parametry, niż poprzednia. Znajdziemy tutaj układ GPU na poziomie GTX 1050, oraz wydajny procesor Intela.

Laptopy do gier do 5000 zł – RANKING 2020

W tej półce cenowej otrzymamy wydajny laptop do gier. Nie chodzi oczywiście o gabaryty, ale o podzespoły z których jest wykonany. Karta graficzna na poziomie GTX 1060, oraz procesor Intela i7 nie powinny być dla nas przeszkodą. Taki sprzęt podoła każdemu nowemu tytułowi i sprawdzi się świetnie, jeżeli jesteśmy wymagającymi użytkownikami.