Wiele osób podczas zakupu laptopa, zastanawia się czy za daną kwotę kupią odpowiedni sprzęt dla siebie. W klasie cenowej do 3000 zł pojawia się wiele ciekawych możliwości, oraz konfiguracji sprzętu. Jaki laptop do 3000 zł kupić? W artykule przedstawimy kilka wskazówek, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, oraz po jakiego producenta sprzęt sięgnąć, by kupić najlepszy laptop do 3000zł.

Zastosowanie laptopa

Przede wszystkim, musimy określić do czego potrzebny będzie nam nasz laptop. Wiele osób nie potrafi rozróżnić tego, do czego sprzęt będzie konkretnie służył. Jeżeli chodzi o laptopy gamingowe, to oczywiste jest to, że najważniejszymi elementami będą procesor, oraz karta graficzna, by móc grać w najlepsze tytuły. Za cenę trzech tysięcy złotych, znajdziemy tylko nieliczne laptopy tego pokroju – za nie trzeba zapłacić zwykle więcej.

Wybierając laptop do pracy, lub na uczelnie warto patrzeć na jego funkcjonalność. Ilość pamięci RAM, system operacyjny, czy też inne ciekawe funkcje. Rozważana przez nas kwota może być uznana za najbardziej rozsądniejszą do wyboru takiego laptopa, niemniej jednak nie znaczy to, że nie zagramy na nim w gry.

Wybierając laptopa do pracy, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz wagę, by był on wygodny w użytkowaniu.

Procesor – który będzie najlepszy?

W tym zakresie cenowym, znajdziemy procesory Intela, przeważnie będą to modele i3, oraz i5. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to jaka to generacje procesora, ale też jakie są jego oznaczenia. Te z dopiskiem „M”, to procesory dla osób, które oczekują od sprzętu czegoś więcej niż surfowania po Internecie i wykonywania prostych zadań w zakresie pakietu MS Office. Są to procesory wysokonapięciowe, które mają dobrą wydajność, lecz co za tym idzie potrzebują więcej prądu.

Jeżeli wybierzemy procesor z literką „U” otrzymamy model niskonapięciowy. Jest to zdecydowanie wybór dedykowany dla osób, które szukają sprzętu mniej zaawansowanego i nie wykonują innych rzeczy poza oglądaniem filmów, czy korzystaniem z podstawowych programów.

Drugim producentem procesorów, które znajdziemy w laptopach, jest AMD. Marka ta ostatnimi czasy cieszy się dużą popularnością, ze względu na układy Ryzen. Są one tańsze, lecz w testach wypadają nieco gorzej niż procesory Intela.

-> Laptop edukacyjny dla dziecka – jaki kupić?

Karta graficzna

Jeżeli chodzi o układ graficzny, tutaj w większości przypadków musimy zadowolić się zintegrowaną kartą graficzną jak HD Graphics, bądź w nielicznych przypadkach z podstawowymi modelami od marki Nivida. Wybierając taki laptop, należy pamiętać, że tutaj przykłada się większą wagę do funkcjonalności w obrębie działania samego systemu, czy też podstawowych programów.

Na co warto zwrócić uwagę?

Warto pamiętać o tym, jakiego rozmiaru laptopa poszukujemy. Głównie znajdziemy tu modele 15,6”, co jest najczęściej spotykanym wyborem i od lat cieszy się powodzeniem. Z pewnością, znajdziemy też mniejszy laptop, jeżeli ten jest za duży. Należy pamiętać, by kupiony plecak lub torba na laptopa, była odpowiedniego rozmiaru co przekątna naszego ekranu.

Ważnym elementem będzie z pewnością dysk. W dzisiejszych czasach większość laptopów w przedziale do 3000 zł będzie posiadała dysk SSD. Zapewni on szybkie działanie naszego systemu operacyjnego, bądź zainstalowanych na nim programów. Minusem jest jego pojemność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć się w dedykowany dysk zewnętrzny, który pozwoli nam na przechowywanie naszych dokumentów, zdjęć, czy ulubionych gier.

Laptop do 3000 zł – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czego możemy się spodziewać po naszym sprzęcie, czas by wybrać dla nas dobry laptop. Kluczowym elementem będzie jego przeznaczenie, oraz to jaką przekątną ekranu oczekujemy w naszym laptopie. Prezentujemy ranking najchętniej wybieranych laptopów w cenie do 3000 zł, który jest na bieżąco aktualizowany i pochodzi z serwisu Nokaut.