Coraz częściej kupując sprzęt elektroniczny decydujemy się na urządzenia bezprzewodowe, które są wygodne w obsłudze i przede wszystkim nie mają kabli. Do ich zasilania zazwyczaj używany jest akumulatorek, bądź miejsce na baterie, gdzie często akumulatorki są lepszym wyjściem. A no właśnie, dlaczego? Ze względu na swoją żywotność, oraz przede wszystkim oszczędność to dużo lepszy wybór, ale potrzebna do nich będzie nam dobra ładowarka. Jaką ładowarkę do akumulatorków wybrać? W tym materiale, przedstawimy wam czym charakteryzuje się najlepsza ładowarka do akumulatorów, oraz co brać pod uwagę, żeby kupić dobry model.

Akumulatory i ładowarka – czy to przydatne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to w ogóle sensowne wyjście i nie lepszym rozwiązaniem jest po prostu kupienie kolejnych jednorazowych baterii i wyrzucenie ich do kosza. Kupując dobre akumulatorki, mamy pewność, że będą one w stanie wytrzymać dużo cykli, co przełoży się na oszczędność pieniędzy, energii i jak wiele osób uważa ochronę środowiska. Unikając kupowania baterii znacznie przyczyniamy się do usprawnienia procesu recyklingu tychże odpadów, z uwagi na mniejszą ich ilość.

Ładowarka do akumulatorów to urządzenie, które pozwoli nam naładować akumulatorki w których wyczerpała się energia. Akumulatorki niczym się w kształcie i działaniu nie różnią od baterii, poza tym, że da się je ponownie naładować i użyć. Wszystkie elementy takie jak bezprzewodowa myszka, klawiatura, czy pilot w domu z pewnością wymagają częstych zmian baterii i tutaj akumulatorki mogą znaleźć największe zastosowanie.

Jaką ładowarkę do akumulatorów kupić?

Tutaj wybór nie jest taki prosty, jakby mogło się wydawać, ze względu na to, że obecne na rynku są różnego rodzaju baterie i trzeba dokładnie wiedzieć, jakie akumulatory będziemy ładować. Poza tym, warto spojrzeć na kilka innych parametrów, które zadecydują, czy w naszym sprzęcie znajdzie się dobra ładowarka do akumulatorów.

Rodzaj obsługiwanych akumulatorków

Nie ma co ukrywać, że to kluczowy element i to głównie on powinien kierować naszym wyborem, ze względu na typ akumulatorów. Jest ich dużo, więc zapoznanie się z tym z jakimi akumulatorami współpracuje nasza ładowarka będzie kluczowe. Do najbardziej popularnych typów zaliczymy:

  • Ładowarka do akumulatorów AAA – to typowe baterie o napięciu 1,5V, często nazywane potocznie małymi paluszkami
  • Ładowarka do akumulatorów AA – za pomocą tej ładowarki naładujemy klasycznej wielkości paluszki
  • Ładowarka do akumulatorów C oraz D – to ładowarki do akumulatorów o większej pojemności, gdzie same akumulatorki mają zastosowanie w większych urządzeniach jak radia,
  • Ładowarka do akumulatorów 9V – tutaj raczej rzadziej stosuje się ładowarki tego typu, bo producenci sprzętów, gdzie akumulatorki znajdują zastosowanie, takich jak na przykład kamery zazwyczaj dają dedykowane urządzenie do ładowania.
  • Ładowarka uniwersalna – bardzo wygodna i przydatna. Posiada regulowaną stację, gdzie zmieścimy wszystkie typy baterii. Ładowarka została specjalnie dostosowana do ładowania baterii o różnych wielkościach i napięciach.
Ładowarka do akumulatorów marki Energizer

Liczba kanałów ładowarki

To istotna rzecz, ponieważ to będzie odpowiadać za to ile akumulatorów jednocześnie jesteśmy w stanie ładować. Jeżeli mamy ich dużo, to liczba czterech wejść może nie być wystarczająca. Na rynku znajdziemy wersje z dwoma kanałami, ale także takie, które posiadają ich osiem, bądź więcej. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Czas ładowania

To parametr, który odpowiada za to, jak szybko naładują się nasze baterie. Oczywiście, każdy chciałby, żeby było to zrobione jak najszybciej, więc zwracajmy uwagę na to co kupujemy. Warto pomyśleć o ładowarce z opcją QuickCharge, która znacznie skraca czas ładowania baterii nawet do godziny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak każdy sprzęt elektroniczny, nawet ładowarki są ciągle doskonalone o nowe zastosowanie, które usprawniają proces ładowania i dają nam szereg możliwości i przydatnych funkcji. Do najbardziej przydatnych funkcji, oraz rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę można zaliczyć:

  1. Informacja o poziomie naładowania – zależnie od modelu, mogą być to diody LED, bądź nawet wyświetlacz, który pokaże nam w ilu procentach naładowane są akumulatory,
  2. Zabezpieczenie – warto kupić urządzenie posiadające zabezpieczenia przegrzania się, czy też wystąpienia zwarcia – tzw. antyprzepięciowe. Da nam to również pewność, że po pełnym naładowaniu, nasza ładowarka się wyłączy i nie pozwoli na uszkodzenie akumulatorów.
  3. Producent – kupujmy sprzęt certyfikowanych producentów. To gwarancja pewności tego, że nasz sprzęt będzie działał poprawnie i przede wszystkim będzie bezpieczny.

Ładowarka do akumulatorów – Ranking i cena 2020

Gdy wiemy już, czym charakteryzuje się dobra ładowarka do akumulatorków, pora wybrać nasz sprzęt. Zwróćmy uwagę na ilość slotów ładowania, rodzaj akumulatorów jakie naładujemy i dodatkowe funkcji w postaci stanu naładowania, czy też zabezpieczeń. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane ładowarki do akumulatorów. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.