Ewolucja sprzętu gamingowego jest zaskakująca. Możemy oglądać coraz to nowsze rozwiązania, znajdujące wiele zastosowań w sprzęcie dla graczy. Klawiatura mechaniczna jest dla każdego gracza czymś w rodzaju małego marzenia. Klawiatura gamingowa w rozgrywce bardzo się przydaje, ze względu na szybkość reakcji switcha. Różniąca się znacznie od klawiatury membranowej dająca frajdę, oraz co ważne, ten charakterystyczny klik! Przedstawiamy materiał, w którym dowiecie się jaka jest najlepsza klawiatura mechaniczna, oraz jak ją wybrać.

Klawiatura mechaniczna – czym się charakteryzuje?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest klawiatura mechaniczna? Przede wszystkim, w tzw. „mechanikach” każdy klawisz posiada swój osobny mechanizm, stąd odczucie, jakbyśmy pisali na maszynie do pisania, z którą starsi gracze mogli się spotkać. Klawiatury te cechują się trwałością wykonania, oraz tym jakie jest odczucie korzystania z niej. Wielu twierdzi, że przesiadka z klawiatury membranowej na mechaniczną, jest jak przesiadka na Porsche z malucha. Oczywiście, nie każdemu może pasować fakt charakterystyczne kliku i uczucie każdego kliknięcia bardzo dokładnie – dlatego producenci nie przestali produkować klawiatur membranowych.

Klawiatury mechaniczne charakteryzują się bardzo dobrą jakością i żywotnością. Producenci zapewniają w granicach od 20 do 50 mln kliknięć. Warto wspomnieć o bardzo dobrym systemie Anti – Ghosting. Sprawia on, że możemy wcisnąć kilka, a nawet kilkanaście klawiszy na raz, a i tak zostaną zarejestrowane. Jest to coś, czego nie uświadczymy w klawiaturach membranowych.

Rodzaje przełączników

W klawiaturach mechanicznych, stosowane są różnego rodzaju przełączniki. Dwa najpopularniejsze typy to Cherry MX oraz Kailh. Te drugie stosowane są w mniejszym stopniu ze względu na to, że są nowsze i nie każdy producent jest do nich przekonany. Przełączniki Cherry MX są na rynku od ponad 20 lat. Są sprawdzone i większość producentów sięga po nie. Wyjątkiem jakiś czas temu była firma Razer. Klawiatura Razer w starszej wersji modelu BlackWidow posiadała przełączniki Green.

Rodzaje przełączników Cherry MX:

  • Cherry MX Blue – do aktywacji tego przełącznika potrzebna jest siła nacisku o wartości 60g pomimo, lecz aktywacja odbywa się w prawdzie już przy 50g. Ten typ przełączników jest najmniej sprężysty; najlepiej sprawdzi się u osób, które skupiają się na pisaniu, a gry traktują jako dodatek. Dla wielu plusem jest fakt, że działaniu przełącznika Blue towarzyszy charakterystyczny klik, który przez wielu graczy uważany jest za przyjemny.
  • Cherry MX Red – do aktywacji tego przełącznika potrzebna jest siła nacisku o wartości 45g. Jest to liniowy rodzaj przełącznika, pracuje on tak w całym swoim zakresie. Działanie jest bardzo płynne i można powiedzieć, że jest to najmiększy ze wszystkich przełączników tego producenta. Świetnie sprawdzi się w grach oraz u osób, które dużo piszą.
  • Cherry MX Brown  do aktywacji tego przełącznika, potrzebna jest siła nacisku o wartości 55g, jednak aktywacja odbywa się już przy 45g. Stawia trochę mniejszy opór niż przełącznik Blue. Jego pracę można określić na bardziej sprężystą od przełącznika Blue lub Black, a mniej od Red. Charakterystyczne jest tutaj swego rodzaju poczucie, że o przycisk coś zahacza – nic bardziej mylnego, ponieważ tak ten przełącznik pracuje, więc warto najpierw zobaczyć jego pracę, przed czym dokonamy zakupu.
  • Cherry MX Black – do aktywacji tego przełącznika potrzebna jest siła nacisku o wartości 60g. Jest to przycisk typowo przeznaczony do gier, ze względu na płynność działania. Aktywacja odbywa się stosunkowo późno, przez co jest ona skierowana dla osób, które lubią pewne, mocne kliki. Przełączniki te są bardzo sprężyste, oraz co dla niektórych może być istotne, najcichsze ze wszystkich przełączników Cherry.

Jak widać, każdy z przełączników różni się zakresem pracy. Aktywacja odbywa się przy konkretnej wartości nacisku, co sprawia, że jest to bardzo precyzyjne urządzenie. Warto zastanowić się nad konkretnym przełącznikiem pod względem tego jak będzie wykorzystany, czy to na pisaniu, czy w grach.

Co w wypadku, gdy spodobała nam się praca konkretnego switcha, ale jest on za głośny? Oczywiście nie ma problemu. Producenci wychodzą nam z pomocną dłonią. Na rynku dostępne są specjalne, gumowe O-ringi. By je założyć, potrzebujemy zdjąć nasz key cap, a pod niego podłożyć gumkę. Praca przełącznika jest wtedy znacznie cichsza i wytłumiona. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą hałasować klawiaturą, a bywają one głośne.

Klawiatura mechaniczna Logitech G613

Budowa i wykonanie – jaką klawiaturę mechaniczną kupić?

Klawiatury mechaniczne występują w różnych konfiguracjach. Dla osób które chcą zaoszczędzić miejsca, albo po prostu nie potrzebna im jest klawiatura numeryczna, producenci stworzyli mniejsze wersje, które jej nie posiadają. Podpórka pod nadgarstek – często specjalnie jest osobnym elementem, który według upodobania można zdemontować.

Materiały z jakich wykonane są klawiatury mechaniczne są bardzo trwałe i na ogół nie ma problemu z ich trwałością. Cała klawiatura może w pierwszym kontakcie zadziwić, ale jest ona znacznie cięższa niż inne klawiatury.

Na rynku można dostać również wersję bez kabla, czyli klawiaturę bezprzewodową z przełącznikami mechanicznymi. W ofercie wielu producentów znajdzie się mechaniczna klawiatura bezprzewodowa. Jest to zdecydowanie dobry wybór, jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie problemów z okablowaniem i jest ono dla nas uciążliwe, szczególnie dla osób, które zabierają ze sobą sprzęt w podróż.

Podświetlana klawiatura mechaniczna RGB

Kolejna kwestia warta rozważenia. Gracze lubią wszystko co się świeci – lecz są także wyjątki. Klawiatury mechaniczne w dzisiejszych czasach wyposażone są w podświetlenie RGB, a  szereg opcji pozwala na konfiguracje niemal każdego klawisza i koloru jego podświetlenia.  Klawiatura mechaniczna RGB z pewnością zadowoli każdego gracza jakością wykonania, ale także detalami i szeregiem możliwości konfiguracji podświetlenia. Producenci dołączają do swoich produktów specjalne oprogramowanie, gdzie można w pełni  spersonalizować jej podświetlenie, a także Macra i inne przydatne rzeczy.

Klawiatura mechaniczna do 300zł – Ranking i cena 2020

Tutaj pole popisu jest już większe. Możemy dostać sprzęt z przełącznikami Cherry MX o różnych rodzajach. W grę tutaj wchodzi podświetlana klawiatura mechaniczna. Można spotkać klawiatury o dobrej jakości materiałów, lecz w wersji nieco okrojonej – bez klawiatury numerycznej.

Najlepsze klawiatury mechaniczne do 300zł

Klawiatura mechaniczna do 400zł – Ranking i cena 2020

Podświetlenie RGB, bardzo dobrej jakości materiały oraz przełączniki Cherry MX – to wszystko już dostaniemy w tej kwocie. Przedział ten zawiera dobre klawiatury mechaniczne. Produkty w tym zakresie charakteryzują się tym, że są to jedne z najlepszych modeli danego producenta, które są dopracowane i zadbano w nich o najdrobniejsze szczegóły.

Najlepsze klawiatury mechaniczne do 400zł