Tablety to urządzenia, które dla wielu osób w dużej mierze, a czasem nawet w pełni zastępują komputer stacjonarny czy laptopa. Niestety mają one pewną wadę, jaką jest brak fizycznej klawiatury. Jest to szczególnie problematyczne dla osób, które są przyzwyczajone do pisania chociażby na klawiaturze mechanicznej, która wymaga użycia pewnej siły do wciśnięcia poszczególnych klawiszy. Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste – wystarczy zastosować akcesoryjną klawiaturę. Jej rodzaj należy jednak dostosować do tabletu, którego się użytkuje. Jaką klawiaturę do tabletu kupić? W tym materiale przedstawimy wam cechy jakie powinna mieć dobra klawiatura do tabletu, oraz co brać pod uwagę przy jej wyborze.

Rodzaje klawiatur do tabletów

Można podzielić je na dwie podstawowe kategorie – pierwsza to klawiatura przewodowa, natomiast druga to klawiatura bezprzewodowa do tabletu. Różnić będą się one nie tylko pod względem budowy, ale również zastosowania. Klawiatury przewodowe będą zdecydowanie bardziej niezawodne ze względu na prostszą konstrukcję, oraz brak konieczności ładowania. Natomiast klawiatura bt do tabletu będzie oferowała większą wygodę oraz komfort użytkowania.

Etui z klawiaturą do tabletu

Jest to opcja dla osób, które cenią sobie kompaktowość oraz uniwersalność. Ten rodzaj klawiatury można określić jako pośredni pomiędzy przewodową a bezprzewodową. W jaki sposób działa? Tablet jest włożony w specjalny pokrowiec, który z jednej strony ma zamontowaną klawiaturę. Łączy się ona z urządzeniem za pomocą specjalnej stacji dokującej. Budowa etui z klawiaturą do tabletu umożliwia postawienie go w wygodnej do pisania pozycji. W przypadku, gdy używamy tablet graficzny, klawiatura z etui może być równie przydatna, do korzystania z programu graficznego i stosowania skrótów klawiszowych.

Bezprzewodowa klawiatura do tabletu

Opcja niezwykle wygodna ze względu na fakt dużej dowolności w ułożeniu zarówno klawiatury, jak i tabletu. Ze względu na połączenie bezprzewodowe działające dobrze w promieniu nawet kilku metrów, istnieje niezwykle dużo możliwości jej wykorzystania, jak chociażby obsługa tabletu podłączonego do dużego monitora. Jest to szczególnie wygodne, kiedy bezprzewodowa jest klawiatura do tabletu z touchpadem. Dzięki niemu możliwa jest kompleksowa obsługa urządzenia, zarówno pod względem pisania, jak i obsługi multimediów.

Klawiatura do tabletu przyda się zarówno w pracy, jak i podczas surfowania po internecie.

Najważniejsze cechy klawiatury do tabletu

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość jej wykonania. Należy mieć świadomość, że niezależnie, czy będzie to sprzęt przewodowy czy bezprzewodowy, może być narażony na wszelkiego rodzaju wstrząsy i upadki. Właśnie dlatego klawiatura powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów. Odpowiednie mocowanie elementów, ich solidność oraz dopasowanie powinno być widoczne już na pierwszy rzut oka. Dobra klawiatura do tabletu to również taka, która będzie dostosowana do niego zarówno wielkością, jak i wyglądem. Aktualna oferta zawiera bardzo duży wybór modeli, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobór wielkości jest szczególnie istotny w przypadku klawiatur przewodowych oraz wszelkiego rodzaju etui. Jednak w tym drugim przypadku z reguły jest to sprzęt dedykowany, choć zdarzają się wyjątki. W przypadku rozpatrywania klawiatury bezprzewodowej, warto zwrócić uwagę na długość wytrzymywania baterii. W wielu tańszych modelach podstawowym problemem jest bardzo długi czas ładowania oraz stosunkowo krótki czas pracy na baterii.

Sprawdź także nasz Ranking tabletów 2019!

Jaką klawiaturę do tabletu wybrać?

Wybór powinien być bardzo dobrze rozważony, ponieważ nieodpowiedni dobór klawiatury może skutkować brakiem wygody pracy, co nie tylko ją utrudni, ale również wydłuży, a przecież nie to jest zadaniem tego akcesorium. Warto rozważyć, do czego konkretnie chce się klawiaturę wykorzystać oraz w jakich warunkach jej używać. W przypadku wykorzystywania urządzenia w dużej mierze na biurkach, najlepszą opcją będzie klawiatura przewodowa bądź etui. To pierwsze posłuży raczej dla osób, które tablet traktują bardziej jako stacjonarny komputer z opcją łatwego przeniesienia w inne miejsce. Drugie natomiast będzie dla osób bardziej mobilnych, które jednak wciąż preferują stół lub biurko jako główne miejsce pracy na tablecie. Klawiatury bezprzewodowe na pewno posłużą lepiej osobom, które są miłośnikami filmów ze względu na możliwe jednoczesne podłączenie urządzenia do dużego ekranu bez utraty nad nim kontroli.

Korzystanie z tabletu w warunkach „biurkowych” nie powinno być bardzo problematyczne, jednak ze względu na brak fizycznego połączenia pomiędzy klawiaturą a tabletem transport może być nieco bardziej utrudniony. Najlepsza klawiatura do tabletu to taka, która jest w pełni dostosowana do preferencji użytkownika. Tak więc w przypadku odpowiedniego doboru jej rodzaju, wielkości, czy nawet aspektów kolorystycznych, na pewno nie będzie problemu z jej przyjemnym i skutecznym użytkowaniem. Na koniec warto przestrzec przed tanimi produktami mało znanych marek. Wiele z nich jest niezwykle niskiej jakości, a korzystna na pierwszy rzut oka cena idzie w parze ze słabej jakości materiałami, niskim spasowaniem elementów oraz wysoką awaryjnością. Właśnie dlatego nie warto oszczędzać na zakupie klawiatury, szczególnie w przypadku klawiatur bezprzewodowych, w których niski czas działania na baterii może być prawdziwym utrapieniem dla użytkownika.

Klawiatura do tabletu – Ranking i cena 2020

Wiedząc już, jaka jest najlepsza klawiatura do tabletu, pora wybrać konkretny dla nas model. Zwracajmy uwagę na to jak jest skonstruowana, oraz starajmy się wybierać modele, które pochodzą od renomowanych producentów. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane klawiatury do tabletu. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.