Z pośród wielu gatunków gier, ciężko wyróżnić chyba bardziej charakterystyczny, niż gry wyścigowe. Od wielu lat ukazują się kolejne odsłony kultowej serii Need for Speed, coraz to nowsze tytuły, czy też klasyczne już rajdy WRC. Wiele osób decyduje się na dobry gamepad i jest to dla nic wystarczające, lecz nie tak precyzyjne i dające tyle frajdy co zestaw kierownicy z pedałami i skrzynią biegów. Jaką kierownicę do gier kupić? W tym materiale przybliżymy wam, czym powinna się charakteryzować dobra kierownica do gier, oraz co brać pod uwagę przy jej kupnie.

Kierownica do gier – czy warto?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygodnym i przede wszystkim praktycznym elementem do gier wyścigowych jest właśnie kierownica. Ciężko przy użyciu pada, czy też klawiatury i myszy uzyskać takiego efektu i opanowania naszego samochodu w grze jak przy pomocy kierownicy. Decydując się na zakup, dostajemy cały zestaw czyli kierownicę samą w sobie, skrzynię biegów, oraz pedały, czyli gaz, hamulec oraz sprzęgło. Jest to zestaw, który w pełni pozwala nam poczuć się jak za kółkiem prawdziwego samochodu.

Zestawy oferują różne stopnie zaawansowania i tutaj bądźmy świadomi tego, że im więcej zapłacimy, tym bardziej rozbudowany będzie cały zestaw. Odpowiadając na pytanie – czy warto kupić kierownicę do gier? Oczywiście, że tak. Musi być to jednak zakup przemyślany, ponieważ sam sprzęt nie należy do najtańszych, lecz dla osób zapalonych do gier takich jak wyścigi, jest to must have.

Jaką kierownicę do gier kupić?

Podczas wyboru przyjdzie nam zmierzyć się z niejednym parametrem oraz funkcją kierownicy. Zwróćmy uwagę na ich szereg, ponieważ przełoży się to na to, że znajdzie się u nas najlepsza kierownica do gier.

-> Sprawdź jaką kartę graficzną do gier kupić!

Kąt obrotu kierownicy

To coś na tej samej zasadzie, jak w prawdziwym samochodzie. Ten parametr odpowiada za to, jak bardzo nasza kierownica jest się w stanie obrócić. Tanie kierownice będą miały blokadę na poziomie 180 stopni, co w wielu grach może być nie wystarczające. Znajdziemy nawet takie kierownice, które posiadają 720 i więcej stopni obrotu, lecz zazwyczaj może być to kontrolowane poprzez oprogramowanie jakie dostajemy w zestawie. Sprecyzujmy jak bardzo dynamicznie będziemy jeździć i według tego wybierzmy odpowiedni dla siebie kąt obrotu.

Materiały

Jak w przypadku teoretycznie każdego sprzętu do gier, warto zwracać uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana kierownica. W tańszych modelach spotkamy plastik, który po wielu godzinach gry może być niezbyt przyjemny w dotyku, oraz sprawiać, że nasze ręce będą się pocić. Najlepszym wyborem będzie plastik z gumą, która poprawi chwyt, a w najlepszym przypadku możemy pokusić się o wykończenie skórą.

Sposób mocowania

Warto zwrócić uwagę na to, jak montowana jest nasza kierownica, bo to będzie odpowiadać za komfort rozgrywki, oraz tego, czy będzie ona bezpieczna. Najlepszym wyborem bez względu na technologie, są uchwyty. Najczęściej mocowane do blatu za pomocą pokrętła. Możemy je silnie przykręcić bez obaw, że całość się będzie chwiać, albo spadnie. Znajdziemy także przyssawki, ale nie dają one takiej gwarancji jak mocowanie mechaniczne. Jest jeszcze rodzaj stojaka, który po rozłożeniu możemy regulować, lecz są to dodatkowe koszta. Podobnie pamiętajmy o mocowaniu skrzyni biegów, oraz systemie antypoślizgowym w naszej sekcji pedałów. Powinna zawierać ona gumowe nóżki, bądź kolce, które położymy na dywanie i całość będzie nieruchoma i stabilna.

Zmiana biegów

Wiele kierownic oferuje zmianę biegów za pomocą łopatek – na wzór nowych aut sportowych, które posiadają automatyczną skrzynię biegów, a alternatywą na manualną są właśnie owe łopatki. Oczywiście, możemy kupić zestaw z osobnym modułem skrzyni biegów w postaci klasycznego drążka. Zależnie od upodobań dopasujmy nasz styl jazdy, ale przede wszystkim wygodę.

-> Sprawdź też: ranking mikrofonów do komputera!

Rodzaje pedałów

Przy wyborze konkretnego modelu zaznajommy się ze specyfikacją tego, jaki rodzaj pedałów kupujemy. Można je podzielić na:

  • Cyfrowe – wciśnięcie gazu od razu maksymalnie otwiera przepustnicę, przez co nie mamy kontroli nad ilością dodawanego gazu. Stosowane w tanich kierownicach.
  • Analogowe – tutaj odpowiednio tyle ile gazu wciśniemy, tyle nasz samochód będzie przyspieszał. Działa to jak w rzeczywistym samochodzie i wiernie oddaje wrażenia z jazdy.
Kierownica Logitech G920. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych kierownic, która zyskała uznanie wśród graczy.

Dodatkowe funkcje

Poznawszy już szereg parametrów jakie musimy wziąć pod uwagę podczas kupna kierownicy do wyścigów, warto pamiętać o dodatkowych funkcjach, takich jak wibracje. Chodzi nie tylko o wibracje oddawane podczas wjechania na przeszkodę w postaci dziury, kamienia, czy tez zmianę nawierzchni, ale realne odwzorowanie pracy silnika. Jest to tylko detal, ale może dawać masę frajdy dla fanatyków gier wyścigowych. Warto zwrócić uwagę na to, gdzie prowadzona jest rozgrywka. Kupując dobry monitor do gier, zapewnimy sobie rozrywkę w najlepszej możliwej jakości.

Kierownica do konsoli czy PC?

Większość kierownic jakie produkowane są w dzisiejszych czasach pasuje do większości urządzeń. Mowa tutaj o urządzeniach jakimi są:

  • Komputery stacjonarne
  • Xbox One, Xbox 360
  • Wszystkie generacje konsoli PlayStation

Oczywiście, przed zakupem warto upewnić się co do tego, czy dana kierownica będzie w pełni współpracować ze środowiskiem w jakim chcemy ją używać. Ponadto, zwracajmy uwagę na gry, które zostały w pełni przystosowane do pracy z kierownicą. Da to świetną optymalizację i nie przysporzy problemów z konfiguracją klawiszy.

Kierownica do gier – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym się charakteryzuje ten sprzęt, pora by znalazła się w naszym sprzęcie najlepsza kierownica do wyścigów. Wyścigi z takim zestawem to prawdziwa frajda, jednak pamiętajmy o wspomnianych wcześniej parametrach, oraz kompatybilności z nasza platformą. Przedstawiamy zestawianie, gdzie znajdziecie polecane kierownice do gier, zarówno konsoli jak i komputerów stacjonarnych. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.