Postęp technologiczny w dziedzinie gier jest bardzo szybki. Z roku na rok premiery gier wymagają od graczy coraz to lepszych specyfikacji komputerów. Jednym z najważniejszych czynników jest dobra karta graficzna do gier. To ona w głównej mierze jest wyznacznikiem tego czy “gra pójdzie” na danym komputerze. Jaką kartę graficzną wybrać? W tym materiale przedstawimy wam czym charakteryzuje się najlepsza karta graficzna oraz co jest ważne podczas jej wyboru.

Karta graficzna do gier – czym się charakteryzuje?

W przypadku stosunkowo niskiej klasy systemów komputerowych, możliwość tworzenia obrazów wyjściowych może być zintegrowana z płytą główną lub jednostką centralną (zwaną również CPU). Jeśli jednak chcesz oglądać filmy lub grać w gry na komputerze dedykowana karta graficzna znacznie poprawia jakość grafiki. Dla poważnych graczy karta graficzna wysokiej jakości może być po prostu najważniejszą częścią systemu komputerowego – jest ona niezbędna w szczególności do renderowania grafiki 3D.

Karta graficzna zawiera własną jednostkę przetwarzającą pamięć. Jest tak jakby komputerem samym w sobie. To zasadniczo odciąża procesor i pamięć płyty głównej w celu przetwarzania obrazów. Jednostka przetwarzająca na karcie graficznej nazywana jest jednostką przetwarzającą grafikę (GPU). Jest to bardzo podobne do procesora, ale jego konstrukcja jest zoptymalizowana do pracy z obrazami. Pamięć na karcie graficznej jest bardzo podobna do zwykłej pamięci o dostępie losowym (lub RAM) na płycie głównej. Karta graficzna łączy się z płytą główną systemu komputerowego za pomocą slotu, zazwyczaj za pomocą połączenia Accelerated Graphics Port (AGP) lub Peripheral Component Interconnect Express (PCIe).

Wysokowydajne karty graficzne generują dużo ciepła. Karty graficzne muszą zatem wykorzystywać radiatory, które składają się z metalowych pasków, aby równomiernie rozprowadzać ciepło i odprowadzać je do otaczającego powietrza. Radiatory ciepła są często umieszczane bezpośrednio na procesorze graficznym. Czasami dodawany jest wentylator w celu dodatkowego chłodzenia.

-> Sprawdź także jaką kierownicę do gier wybrać!

Najlepsza karta graficzna do gier

GeForce RTX 2080 Ti firmy Nvidia jest najnowszym i najpotężniejszym układem GPU na świecie (w dniu publikacji artykułu), a także jednym z największych procesorów graficznych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Turing TU102 jest o 60 procent większy niż Pascal GP102 w 1080 Ti, z 55 procent większą liczbą tranzystorów. Te dodatkowe tranzystory weszły w więcej rdzeni CUDA, ale Nvidia nie zatrzymała się na tym, dodając rdzenie Tensor, aby przyspieszyć głębokie algorytmy uczenia się, takie jak DLSS, oraz rdzenie RT, aby przyspieszyć Ray Tracing.

Istnieje wiele innych ulepszeń w architekturze Turinga, ale jeśli chcesz mieć jak najlepszą kartę, to musisz przygotować się na spory wydatek: najtańsze karty 2080 Ti zaczynają się od 5000 złotych, a wiele z nich sprzedaje się za 5500 i więcej. Technicznie rzecz biorąc, jest też Titan RTX, który ponad dwukrotnie przewyższa cenę 2080 Ti, ale jest on bardziej skierowany do użytku bardziej profesjonalnego.

wybór-karty-graficznej-dla-gracza

Jeśli szukasz najlepszej ceny, zapomnij o nowych kartach RTX. Z drugiej strony, jeśli patrzysz na monitor do gier HDR G-Sync 4k 144Hz i chcesz mieć absolutnie najszybszą kartę graficzną, to jest to karta dla Ciebie. Możesz nawet spróbować dodać drugą kartę i użyć złącza NVLink, zakładając, że właśnie wygrałeś na loterii. Największym problemem w przypadku sprzętu RTX jest obecnie brak gier, choć problem ten staje się coraz mniej istotny. Było kilka głównych gier, kiedy te karty zostały wprowadzone po raz pierwszy (Battlefield 5, Assetto Corsa Competezione, Metro Exodus i Shadow of the Tomb Raider), plus kilka demówek technologicznych (Quake 2 z RT). Ale z Unreal Engine i Unity, które wspierają RT, powinniśmy zacząć widzieć więcej gier z tą technologią.

Karta graficzna do gier – jaką wybrać?

Wiele zależy oczywiście od budżetu oraz tego, w jakich warunkach chcemy grać. Poniżej podam wam najbardziej opłacalne propozycje z podziałem na rozdzielczość, jaką jesteście zainteresowani.

1080p (FHD) AMD Radeon RX 580

Radeon RX 580 opiera się na tym samym układzie GPU Polaris 10 co Radeon RX 480, który go poprzedzał. AMD po prostu wybrał wyższą częstotliwość taktowania zegara, aby poprawić wydajność. Choć zawsze doceniamy wyższą częstotliwość odświeżania obrazu, miało to również efekt uboczny w postaci zwiększonego zużycia energii. Mimo to, Radeon RX 580 generalnie przewyższa podobnie wycenionego GeForce GTX 1060 6GB, szczególnie w grach DirectX 12, zdobywając tym samym miejsce na naszej liście.

->Sprawdź także ranking mikrofonów do komputera!

1440p (QHD) AMD Radeon RX 5700

Radeon RX 5700 firmy AMD osiąga średnią 11% wyższą średnią liczbę klatek na sekundę niż GeForce RTX 2060 firmy Nvidia. AMD brakuje wsparcia ray tracingu w czasie rzeczywistym, a to oznacza, że nadchodzące przeboje takie jak Cyberpunk 2077 prawdopodobnie nie będą tak dobrze wyglądać na karcie Radeona. Jednak GeForce RTX 2060 z włączoną technologią nie gwarantuje zaspokojenia twojego zapotrzebowania na płynną pracę w rozdzielczości 2560×1440. W międzyczasie, w dzisiejszych tytułach z Radeonem RX 5700 będziemy częściej oglądać wysoką liczbę klatek na sekundę.

Technologia VR Nvida GeForce 2070 Super

Entuzjaści zestawów VR muszą osiągnąć pewien poziom wydajności, aby uniknąć artefaktów graficznych. Nvidia GeForce GTX 2070 Super jest wystarczająco szybki, aby nadążyć za odświeżaniem 90 Hz większości nowoczesnych monitorów montowanych na głowie.

Karta graficzna do laptopa do gier

Jeśli chcesz grać w rozdzielczości 3840×2160, wszedłeś w zakres karty GeForce GTX 1080 (i jej wersji Max-Q). To znaczy, pod warunkiem, że laptop posiada również panel G-Sync. Posiadanie wyświetlacza obsługującego zmienną częstotliwość odświeżania wygładzi Twoje wrażenia z gry, gdy częstotliwość odświeżania klatek na sekundę spadnie poniżej 50 fps.

Większość laptopów do gier oferuje częstotliwość odświeżania 60 Hz. Podwojenie częstotliwości odświeżania do 120 Hz eliminuje efekt rozmycia obrazu przy wysokiej częstotliwości odświeżania, dzięki czemu wszystko wygląda na maślane i gładkie.

Możesz znaleźć laptopy z GTX 1080 z 15- lub 17-calowymi wyświetlaczami, a nawet dość smukłe i lekkie modele, dzięki wersji Max-Q firmy Nvidia. Niektóre są dostarczane z G-Sync, podczas gdy inne mają panele o stałej częstotliwości odświeżania. Niezależnie od tego, należy spodziewać się, że w tej gamie będzie trzeba wyłożyć trochę poważnej gotówki.

Karty graficzne Nvidia GeForce – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane karty graficzne ze stajni Nvidia. Ranking jest na bieżąco aktualizowany i pochodzi z serwisu Nokaut!

Karty graficzne AMD Radeon – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane karty ze stajni AMD. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.