Pewnie niejednokrotnie na sklepowych pułkach widziałeś konsole, które nie do końca różniły się na pierwszy rzut oka, jednak cena była całkowicie różna. Walka między Microsoftem, a Sony o miano najlepszego producenta konsol trwa nieprzerwanie, podczas gdy ten drugi zyskał wielką popularność za pozycję jaką jest PlayStation 4. Przed zakupem takiej konsoli należy wiedzieć, z czym to się je, oraz jakie są jej rodzaje. Jakie PlayStation 4 kupić? To pytanie zadaje sobie wiele osób, a my przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, która bez wątpienia pomogą wam wybrać najlepsze PlayStation 4.

Czym kierować się przy wyborze?

Tutaj jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Zdecydowanie jest to kwestia budżetu, ponieważ konkretne wersje PlayStation 4 różnią się od siebie przede wszystkim ceną jaką musimy za nie zapłacić – podobnie jak w przypadku konkurencji i konsoli Xbox One. Ważne jest też przemyślenie tego, czy będziemy z konsoli dużo korzystać, oraz jak wymagający jesteśmy. Jeżeli stawiamy na detale i zależy nam na czymś więcej, niż niedzielnemu graczowi, to zdecydowanie nasze oczy powinny skierować się modele wyższe niż podstawowy model, a konkretnie PlayStation 4 Slim, oraz PlayStation 4 Pro.

Wersje konsoli PlayStation 4 – jakie PlayStation 4 kupić?

Na rynku w obecnym momencie znaleźć możemy trzy wersje, począwszy od podstawowej, kończąc na wersji Pro, która jest najbardziej rozbudowana. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich, by wiedzieć z czym mamy do czynienia.

PlayStation 4 w wersji klasycznej

To model, który zadebiutował jako pierwszy na całym świecie. Możemy zauważyć serie począwszy od CUH-1000, aż po CUH-1200, gdzie każda kolejna jest bardziej dopracowana, cichsza i nieco wydajniejsza. Istnieją również opinie, mówiące o tym, że pierwsza wersja bardzo się grzeje, co może doprowadzić do przegrzania się konsoli, w wypadku kilkugodzinnej rozgrywki.

Konsola wyposażona jest w ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar, taktowany częstotliwością 1.6 GHz, kartą graficzną o wydajności 1,85 TFLOPS, oraz posiada 8GB pamięci RAM (DDR5). Jeżeli chodzi o pamięć wewnętrzną, to dostępne są dwie wersje: 500GB, oraz 1TB.

PlayStation 4 Slim

Jest to odchudzona wersja pierwotnej wersji konsoli. Różni się wymiarami; jest węższa i niższa, co czyni ją bardziej kompaktową. Wiele osób wybiera ją ze względu na atrakcyjniejszą stylistykę. Całość sprzętu wyposażona jest tak jak w przypadku pierwotnej wersji konsoli ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar taktowany częstotliwością 1,6 GHz, posiada kartę graficzną o wydajności 1,85 TFLOPS, oraz 8GB pamięci RAM (GDDR5). Równie jak swoja poprzedniczka, dostępna jest w dwóch wersjach: 500GB oraz 1TB.

Całość jest o około 30% mniejsza od pierwotnej wersji PlayStation 4, krawędzie są bardziej zaokrąglone i całość konsoli jest matowa. Mimo, że całość podzespołów jest w obydwu przypadkach identyczna, to PlayStation 4 Slim, zostało przez Sony usprawnione w kwestii oszczędności energii, aż o 35%. W zestawie znajdziemy nieco różniący się kontroler DualShock 4, posiadający świecący wskaźnik w górnej partii gładzika.

PlayStation 4 Pro

Nareszcie nadszedł czas na najmocniejszą wersję tej konsoli, która uważana jest za najwydajniejszą konsolę na rynku. Konsola dostała konkretniejszy zestaw złączy. Procesor jest taki sam jak w przypadku dwóch poprzednich modeli, ale taktowanie zostało podniesione do 2,1 GHz. Na pokładzie PlayStation 4 Pro znajdziemy układ graficzny o wydajności 4,2 TFLOPS, 8GB pamięci RAM(GDDR5) o częstotliwości 1700Mhz. Jedyna dostępna wersja na rynku, to wersja 1TB. W kwestii gabarytowej, jest to największa konsola. Efektem podniesionego taktowania, jest większa wydajność, oraz możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K.

Sony po raz pierwszy w historii zastosowało rozdzielenie wersji konsoli na dwie platformy – słabsze PlayStation 4 Slim, oraz mocniejsze PlayStation 4 Pro.

Czy do PS4 potrzebny jest telewizor 4K?

Jeżeli chcemy cieszyć się najlepszą rozdzielczością i dbamy o detale, to telewizor 4K będzie niezbędny. Jeżeli nie jesteśmy na tyle wymagający, bądź przekracza to nasz budżet, to konsola sama dostosuje się do naszego telewizora po podpięciu i ustawi domyślnie najlepszą rozdzielczość.

W przypadku PlayStation 4 nie otrzymujemy odtwarzacza Blu-ray 4K Ultra HD, co może dawać Xboxowi pewną przewagę. Tłumaczenie ze strony Sony mówi o tym, że użytkownikom w zupełności powinny wystarczyć serwisy streamingowe.

PlayStation 5 – kiedy premiera i co o nim wiemy?

Fani konsoli od giganta jakim jest Sony, coraz bardziej dociekają i z niecierpliwością czekają na następcę obecnego PlayStation 4, od premiery którego minęło już sporo czasu. Nie ma jeszcze oficjalnych i potwierdzonych informacji ze strony Sony, aczkolwiek jakiś czas temu pewien użytkownik zamieścił przecieki w serwisie Reddit. Twierdzi on, że sama konsola jest “potworem” i ma być bardzo mocna. Sprzęt ma bazować na 8-rdzeniowym procesorze Ryzen, oraz ma zapewnić rozgrywkę w rozdzielczości 4K w stabilnych 60 klatkach na sekundę.

Informacje te nie zostały potwierdzone niestety w żaden sposób przez pracowników Sony, więc pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać. No właśnie, do kiedy przyjdzie nam czekać na PlayStation 5? Sony potwierdziło, że nie pojawi się na targach E3 w 2018 roku, co może być spowodowane właśnie pracami nad tą konsolą. Najbliższym eventem, na którym możemy się spodziewać oficjalnej zapowiedzi konsoli, jest PlayStation Experience, które powinno odbyć się w okolicach grudnia 2019, a sama konsola z pewnością wejdzie na rynek później, czyli mniej więcej w połowie roku 2020.

-> Sprawdź specyfikację PS5, cenę oraz kompatybilność wsteczną!

PlayStation 4 – Ranking i cena 2020

Wiedząc już, czym różnią się konkretne modele, możemy wybrać najlepsze PS4. Zdecydowanie warto pomyśleć nad tym jak wymagający jesteśmy podczas rozgrywki. Jeżeli jesteśmy niedzielnym graczem, to wersja podstawowa bądź Slim wystarczy w zupełności, natomiast, gdy jesteśmy zapalonym graczem, warto wyposażyć się w wersję Pro, by cieszyć się w pełni z każdej sekundy rozgrywki. Prezentujemy zestawienie modeli PlayStation 4, pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.