Wybór nowej konsoli, często bywa problematyczny. Konsola Xbox, to bez wątpienia kawał historii, która zaczęła się na polskim rynku w roku 2001. Od tego czasu sporo się zmieniło. Obecnie, Xbox One od Microsoftu, to jedna z najlepszych konsol dostępnych na rynku. Obecnie w sklepach można znaleźć dwie wersje: Xbox One S, oraz Xbox One X. Która jest lepsza? Na to pytanie postaramy się Wam odpowiedzieć, oraz pomóc w wyborze poprzez kilka cennych porad i informacji, które przygotowaliśmy. Którego Xboxa wybrać? Zapraszamy Cię do lektury materiału, w którym znajdziesz garść informacji na temat konsoli od Microsoftu.

Microsoft Xbox

Historia samej konsoli jest bardzo długa i ciekawa. Konsola ta jest już na naszym rynku od kilkunastu lat, pojawiająca się w kilku edycjach. Dzisiejsze konsole Xbox One, których poprzednikiem jest Xbox 360, to bez wątpienia marzenie każdego gracza. Na rynku obecnie mamy dwie wersje, które różnią się swoją specyfikacją, oraz przede wszystkim ceną.

Xbox One – najnowsza generacja

Nie od dziś wiadomo, że między Sony, które obecnie stworzyło PlayStation 4, oraz Microsoftem, którego dzieckiem jest Xbox One toczy się nieustająca batalia. Od zawsze istniało wiele sporów, oraz dylematów, która konsola jest lepsza. Warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie dwa modele Xboxa One, oznaczone literkami S, oraz X.

Xbox One S

Jest to konsola, która krótko mówiąc jest wariantem podstawowym. Pojawiła się na rynku w roku 2016 i do dziś cieszy się dużą popularnością. Wyposażona w 8 rdzeniowy procesor AMD Jaguar, taktowany częstotliwością 1,75GHz, posiadająca 8GB pamięci RAM (DDR3) i układ graficzny o wydajności 1,40 TFLOPS. Do tego oczywiście napęd Blu-ray ultra HD, dzięki któremu odtworzymy materiały w jakości 4K/HDR. W kwestii dysku twardego znajdziemy warianty 500GB, 1TB, oraz 2TB.

Konsola z dopiskiem S, nie różni się wiele od poprzednika, czyli po prostu Xbox One. Jest ona mniejsza, oraz posiada przyciski, które możemy fizycznie wcisnąć. Może ona również stać w pozycji pionowej, co dla wielu osób jest dużym plusem. Konsola ta jest wyborem znacznie tańszym, niżeli jej wyższy model oznaczony literą X. Różni się zdecydowanie mocą, która jest widoczna gołym okiem chociażby patrząc na specyfikacje obu konsol.

Xbox One X

To obecnie najmocniejsza konsola od firmy Microsoft. Jeżeli zależy nam na tym, by kupić najlepszy Xbox One, to własnie ten model powinniśmy wziąć pod uwagę. Wcześniej, zanim była wypuszczona na rynek, znana była pod nazwą Scorpio, która jednak przerodziła się i zadebiutowała w 2017 roku na naszym rynku z dopiskiem X.

Sprzęt posiada 8 rdzeniowy procesor AMD Jaguar taktowany częstotliwością 2,3GHz, układ graficzny o wydajności 6 TFLOPS, oraz aż 12GB pamięci RAM (DDR5). Urządzenie pozwala bez najmniejszego problemu cieszyć się grami, oraz filmami w jakości 4K. Jest to sprzęt bardziej zaawansowany, który przeznaczony jest dla użytkowników, którzy dbają o detale i szczegóły, oraz najwyższy komfort rozgrywki.

Xbox One S, czy Xbox One X – jaki kupić?

Tutaj zdania są podzielone. Obydwie konsole spisują się znakomicie i oferują nam te same funkcje i aplikacje. Xbox One S jest tańszy i często przez to bywa wybierany. W przypadku Xbox One X, kupując tę konsolę, otrzymamy znacznie bardziej zaawansowany sprzęt, na którym tytuły będą wyglądać znacznie lepiej. Jeżeli jesteśmy bardzo wymagający i liczy się dla nas każdy detal, bez wątpienia warto wybrać model z dopiskiem X.

-> Sprawdź także: PlayStation 5 – cena, specyfikacja i premiera konsoli

Xbox One w zestawie z grami czy bez?

To sprawa bardzo indywidualna. Często w zestawach pojawiają się gry i można od razu po zakupie konsoli cieszyć się wybranymi dla nas przez producenta tytułami. Czy każdemu to pasuje? Oczywiście, że nie. Niektórzy nie kupują konsoli w zestawie z grami, bo konkretne pozycje, które akurat w nim są go nie interesują i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jest to świetne wyjście, jeżeli kupujemy konsolę jako prezent dla dziecka, bo zdecydowanie Microsoft stawia właśnie na takie tytuły i one najczęściej pojawiają się w zestawach.

Konsola to w głównej mierze możliwość rozgrywki, ale ma też wiele funkcji dodatkowych funkcji, które przekształcają ją w centrum domowej rozrywki.

Kompatybilność wsteczna

Konsole Xbox One cechują fakt, że zagramy na nich w tytuły, które ukazały się na poprzednią wersję konsoli, czyli Xboxa 360. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala nam na cieszenie się starszymi grami na naszej nowej konsoli, oraz zachowanie dotychczas zdobytych osiągnięć. Lista gier jest coraz większa, więc bez obaw zagramy w starsze gry, bez konieczności posiadania starszej konsoli.

Jaka pojemność dysku?

Najistotniejszą rolę odgrywa tutaj cena. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, to możemy kupić wersję nieco „odchudzoną” i wybrać model 500GB, lub 1TB i w zupełności nam to wystarczy. Inną sytuacją będzie fakt, gdy przechowujemy na dysku zdjęcia, filmy i inne pliki. W tym wypadku przyda nam się konsola 2TB.

Akcesoria do konsoli Xbox One

Producent daje nam tutaj szeroki wybór. Najciekawszym bez wątpienia jest pad do Xbox One, oraz chociażby Kinect, na którym zagramy w bardzo ciekawe tytuły, które angażują nas do ruchu. W kwestii pada, producent stworzył model Elite, który pozwala na personalizację go, poprzez wymienne części. Warto wyposażyć się w akumulatorki, by uniknąć ciągłej konieczności kupowania jednorazowych baterii.

Ciekawym, przez wiele osób stosowanym są programy subskrypcyjne, takie jak Xbox Live. Pozwolą nam one na połączenie się z Internetem na naszej konsoli i prowadzenie rozgrywki online. Bardzo ciekawym wyjściem jest jeszcze Xbox Game Pass, gdzie za kilkadziesiąt złotych miesięcznie zyskujemy dostęp do wielu tytułów, które co miesiąc są aktualizowane.

Project Scorpio – czym jest?

Pod nazwą Project Scorpio miał pojawić się obecny Xbox One X, lecz jak widać Microsoft zmienił zdanie i nie wypuścił takiej konsoli na rynek. Była to nazwa, którą wewnątrz firmy tylko się posługiwano, bowiem finalna wersja konsoli dopuszczonej do sprzedaży jej nie posiadała. Wydana została natomiast ekskluzywna edycja – Xbox One X Project Scorpio Edition. Była to wersja kolekcjonerska, której dostępność była bardzo ograniczona.

Sama edycja była sprzedawana w małym nakładzie i obecnie jest nie do dostania w żadnym sklepie. Możemy ją kupić jedynie od fanów marki – zazwyczaj za znacznie wyższą cenę, niż za jaką pojawiła się w sklepach po premierze. Różnice jakie są pomiędzy tą wersją konsoli, a wersją normalną są bardzo kosmetyczne.

Pudełko ma specjalny napis Project Scorpio, tak samo jak sama konsola, oraz kontroler, który do niej dostajemy. W zestawie znajduje się również podstawka, która pozwala nam na łatwiejsze stawianie konsoli w pionie, lecz nie jest to nic niezwykłego – można ją bez problemu dokupić za kilkanaście złotych.Zmieniła się również sama faktura materiału z jakiego została wykonana obudowa konsoli. Przypomina to siatkę, lub jak kto woli gradient i sprawia, że konsola wygląda przyjaźniej dla oka.

-> Sprawdź: Xbox Series X – cena, premiera i gry 

Xbox One – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już co kryje się pod konkretnym dopiskiem, pora wybrać najlepszą konsolę Xbox One. Dla niedzielnych graczy, oraz osób mniej wymagających zdecydowanie poleca się zakup Xbox One S. Dla fanatyków gier i użytkowników, którzy patrzą na każdy detal, bez wątpienia czeka konsola z dopiskiem X. Prezentujemy zestawienie w różnych zestawach tych dwóch konsol, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.