W dzisiejszych czasach, spotkać można coraz to nowsze i innowacyjne gadżety, których zastosowanie czasami bywa zaskakujące. Jakiś czas temu było tak z trackballami, ale teraz występują one na porządku dziennym. Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy przy komputerze bez niego, a zwykła mysz wydaje się być dla nich zbyteczna. Na rynku sporą część peryferii do komputera zajmują właśnie trackballe, które potocznie mówiąc są manipulatorami kulkowymi. Nasuwa się więc pytanie, jaki trackball kupić? Przedstawiamy artykuł, który pozwoli wam wybrać dobry trackball i dowiedzieć się o charakterze tych urządzeń.

Do czego służą trackballe?

Trackball to po prostu alternatywa dla myszki. Nie każdy uważa, że korzystanie z niej jest wygodne, więc czemu nie sięgnąć po coś innego? Trackballa sterujemy za pomocą kulki umieszczonej na przodzie urządzenia. Zdecydowanie, przesiadka ze zwykłej myszy będzie wymagała przyzwyczajenia, ale warto, jeżeli spędzamy dużo godzin przy komputerze.

Trackballe są na tyle popularne, że niektórzy wybierają je jako dobra alternatywa dla myszy bezprzewodowej. Warto zwrócić uwagę na to, że nie każdy tego typu sprzęt będzie do nas pasował. Trzeba dobrać to indywidualnie i dopasować przede wszystkim do faktu, którą ręką posługujemy, bo wyprofilowanie będzie inne.

Jak obsługuje się Trackball?

Wiele osób zadaje sobie takie pytanie przed zakupem, oraz zastanawia się czy nie tyle co będzie to dla nich wygodne, a czy będą umieli się posługiwać Trackballem. Niestety, nie ma tu dużej analogii co do posługiwania się myszą komputerową. Trackball, w porównaniu do myszy jest nieruchomy i to właśnie największa różnica. Poruszamy kulką, w którą jest on wyposażony i dzięki temu kursor porusza się w stronę, w którą wychylana zostaje nasza kulka. Nie ma w tym wielkiej filozofii, wystarczy kilka dni i na pewno przywykniemy do nowego sprzętu.

Zalety trackballi

Trackball w przeciwieństwie od innych gryzoni, nie potrzebuje podkładki pod myszkę. Nie przesuwamy nim po blacie biurka, więc jest to dobra opcja dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca. Warto rozważyć kupno takiego sprzętu, jeżeli mamy problem z nadgarstkiem i nie możemy go nadwyrężać, bo sterowanie kursorem opiera się na poruszaniu wspomnianą już wcześniej kulką.

Komunikacja naszego Trackballa z komputerem może być zarówno przewodowa, jak i bezprzewodowa. To od nas zależy, czy chcemy uniknąć kolejnego kabla, czy jest nam to bez różnicy, lecz trzeba mieć na uwadze, że modele bezprzewodowych Trackballi mogą być znacznie droższe. W wielu przypadkach, modele bezprzewodowe możemy łączyć nawet z naszym smartfonem.

Trackball w grach?

Jeżeli gramy w mniej dynamiczne i nie wymagające gry, sprawdzi się doskonale. W grach takich jak strategie lub o charakterze bardziej statycznym będzie to jak najbardziej dobre rozwiązanie. Można kupić także trackballa, jeżeli gramy sporadycznie, a większy komfort przy pracy na komputerze odczuwamy korzystając z trackballa.

W grach dynamicznych, oraz takich, które wymagają większej precyzji zdecydowanie lepszym wyborem będzie mysz gamingowa. Trackball nie zapewni nam takiej dokładności w grach typu FPS, czy też RTS.

Trackballe – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już, co brać pod uwagę przy kupnie naszego sprzętu, pora wybrać najlepszy Trackball. Na rynku jest wielu producentów, lecz w tego rodzaju sprzęcie, od lat króluje Logitech. Firma ta konsekwentnie wypuszcza na rynek coraz to nowsze i bardziej dopracowane modele. Prezentujemy ranking najpopularniejszych Trackballi pochodzący z serwisu Nokaut. Jest on na bieżąco aktualizowany.