W ostatnim czasie rynek akcesoriów fotograficznych prężnie się rozrasta. Wiele osób sięga po przydatne gadżety do filmowania, by polepszyć jakość nagrywanych filmów oraz wykonywanych zdjęć. Ogromną popularnością cieszy się gimbal – czyli ręczny stabilizator obrazu, w który wyposaża się coraz to więcej osób. Jaki gimbal kupić? W poniższym artykule przestawimy Wam po krótce ten sprzęt, oraz to na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze, by pozwolić wam wybrać najlepszy gimbal.

Gimbal – czym jest i jak działa?

Gimbal to sprzęt, który służy do stabilizowania obrazu, oraz przeciwdziałaniu powstawania drgań podczas nagrywania filmów. Sprzęt składa się z rękojeści, oraz uchwytu na nasz rejestrator obrazu, którym może być kamera, a nawet smartfon. Wyposażony jest żyroskop, oraz silniki, które stabilnie utrzymują obraz.

Używanie stabilizatora obrazu podczas nagrywania daje doskonały efekt. Oglądany przez widza film jest zdecydowanie bardziej płynny i stabilny, a co najważniejsze pozbawiony drgań. Spisuje się to świetnie w przypadku, gdy nagrywamy coś w ruchu, dużo ruszamy kamerą, czy po prostu z nią spacerujemy. Jest to bardzo częsty wybór YouTuberów, którzy tworzą vlogi, ponieważ zdecydowanie poprawia to komfort oglądania i pozytywnie wpływa na ocenę materiału.

Jaki gimbal wybrać?

Zdecydowanie zależy to od tego, jakim sprzętem do rejestrowania obrazu dysponujemy. Do tego dopasować musimy naszego gimbala. Sprzęt różni się też klasą, jak w wielu przypadkach. Za sprzęt z górnej półki będziemy musieli zapłacić więcej, za to będzie on oferował więcej funkcji. Gimbale przeznaczone do kamer GoPro i telefonów to sprzęt poręczny i nieduży, za to profesjonalne gimbale do kamer i dronów mają dużo większe rozmiary i większą wagę.

Gimbal jest często wybierany przez użytkowników smartfonów, w celu stabilizacji nagrywanego obrazu.

Parametry – na co zwrócić uwagę?

Wybierając tego rodzaju sprzęt, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, jakimi powinien się charakteryzować dobry gimbal. Im bardziej zaawansowany będzie sprzęt, tym więcej będziemy musieli wydać.

Budowa i użyte materiały

To rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę najbardziej. Wiąże się to z tym jak wygodnie będzie nam się obsługiwało naszego gimbala. Uchwyt powinien być odpowiedniej długości i warto by był pokryty materiałem dobrze leżącym w dłoni, poprawiającym chwyt, np. gumą. Istotne jest to, by odpowiednio dobrać rodzaj gimbala, a mianowicie by dało się w nim zamontować naszą kamerę, czy też telefon. Producenci często podają również informacje o tym, czy dany sprzęt jest wodoodporny, odporny na wilgoć, czy też uszkodzenia mechaniczne. Zwróćmy również uwagę na wagę stabilizatora – niektóre potrafią ważyć sporo jak na takiej wielkości sprzęt.

Akumulator

Jeżeli stawiamy na wielogodzinne sesje, albo zabieramy sprzęt w podróż i chcemy jak najdłużej cieszyć się jednym cyklem, to warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Często znajdziemy również orientacyjny czas działania sprzętu na jednym ładowaniu.

Ilość stabilizowanych wymiarów

To nic innego niż to, w ilu osiach nasz sprzęt będzie stabilizował obraz. Oznaczane jest to za pomocą oznaczenia 2D, bądź też 3D. Odpowiednio w pierwszym przypadku będzie stabilizował obraz w dwóch płaszczyznach, a drugi w trzech. Oczywiście gimbal wykonany w technologii 3D będzie wydajniejszy.

Maksymalny udźwig

Ten parametr skierowany jest do osób, które posiadają kamerę większych, rozmiarów niż GoPro, czy też smartfon. Jeżeli posiadasz urządzenie jakim jest dron i chcesz kupić do niego gimbal, to zwróć na uwagę. Należy sprawdzić, czy nasz stabilizator obrazu jest w stanie utrzymać kamerę, a prościej mówiąc, czy ma wystarczający udźwig. W przypadku, gdy ten warunek będzie nie spełniony, możemy uszkodzić sprzęt, a nawet całkowicie go zepsuć.

Gimbal do GoPro – jaki wybrać?

Jeżeli nagrywasz wydarzenia sportowe, sam w nich uczestniczysz, bądź podróżujesz to zdecydowanie stabilizator obrazu do kamery sportowej będzie przydatny. Kamera GoPro jest na tyle mała, że gimbale z myślą o tych kamerach są nieco mniejsze, a przede wszystkim mają mniejszy uchwyt na kamerę, co umożliwia zamontowanie tam tylko takiego rodzaju sprzętu. Patrząc na to jaką cenę ma gimbal do kamery sportowej, a jakie oferuje możliwości i poprawia jakość nagrania, jest to jak najbardziej pozycja warta kupna.

Gimbal do GoPro – Ranking i cena 2020

Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych gimbali do GoPro, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Gimbal do telefonu

Specjalnym rodzajem gimbali, jest taki, który umożliwia w nim montaż smartfona. Jest to zdecydowanie bardzo ciekawy gadżet, jeżeli kręcimy vlogi, bądź półprofesjonalne filmy za pomocą naszego smartfona. W dzisiejszych czasach mają one często lepsze parametry aparatu od niejednej kamery, więc jest to jak najbardziej zrozumiałe i częste zjawisko.

Gimbal do smartfona – Ranking i Cena 2020

Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych gimbali do smartfonów, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.

Profesjonalny gimbal

Na rynku znajdziemy również profesjonalne gimbale, które stworzone są z myślą o profesjonalnych fotografach i filmowcach. Mają one wiele funkcji, wyposażone są w dodatkowe uchwyty i często mają możliwość zamontowania zarówno aparatu, smartfona jak i kamery sportowej. Minusem jest niestety fakt, że za taki sprzęt musimy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych

Profesjonalny gimbal – Ranking i cena 2020

Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych profesjonalnych gimbali, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.