Ilość danych jakie potrzebujemy przechowywać często przekracza granicę tego co może zaoferować nam pendrive. W tym przypadku wiele osób decyduje się na zakup dysku zewnętrznego. Stało się to bardzo popularne i jest często wykorzystywane do przenoszenia danych, w pracy, na uczelni, czy po prostu by mieć tam swoje ulubione tytuły gier. Jaki dysk zewnętrzny kupić? Artykuł zawiera najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, by wybrać najlepszy dysk zewnętrzny.

Zastosowanie dysków zewnętrznych

Zastosowań jest wiele, lecz warto zastanowić się wcześniej, do czego konkretnie będzie używany nasz sprzęt, przed jego zakupem, by spełniał nasze oczekiwania w konkretnych sytuacjach. Najczęściej jest to po prostu nośnik danych, który ma większą pojemność niż wspomniany już wcześniej pendrive. Często jest używany również jako nośnik do przechowywania kopii zapasowych, lub używany jako urządzenie do instalowania gier na konsolach takich jak PlayStation, czy Xbox.

Parametry – jaki dysk zewnętrzny kupić?

Warto zwrócić uwagę na to, co konkretny dysk ma do zaoferowania, oraz jakie parametry zostały podane dla nas użytkowników przez producenta. Zależnie od zastosowania, czy też budżetu jakim dysponujemy, powinniśmy przeanalizować następujące kwestie.

Rozmiar dysku

Tutaj zdecydowanie od razu można zwrócić uwagę na to, że przeważnie znajdziemy dyski w rozmiarach 2,5” oraz 3,5”. Te pierwsze zdecydowanie lepiej nadają się jako nośnik danych między komputerami. Zasilane są za pomocą kabla USB, są lekkie, i bardziej poręczne. Idealny wybór, który z pewnością pomieści każda torba na laptopa. Minusem jest fakt, że są mniej pojemne i nieco wolniejsze.

Dyski zewnętrzne 3,5” to dyski, które mogą pracować zarówno jako dysk przenośny, ale też jako dodatkowy dysk w komputerze stacjonarnym, bo najczęściej potrzebują one zewnętrznego zasilania. Są cięższe, ale za to znacznie bardziej pojemne i szybsze.

Pojemność

To chyba aspekt, na który warto najbardziej zwrócić uwagę, bo to on zadecyduje o tym ile plików będziemy mogli przechowywać na naszym dysku. Zależnie od tego ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na sprzęt, tym większą pojemność otrzymamy. Na rynku spotkamy dyski zewnętrzne o pojemności już od 500GB, aż do nawet kilku terabajtów. Wybór jest tutaj bardzo indywidualny i należy rozważyć ile danych mamy zamiar przechowywać, oraz jakie będzie zastosowanie dysku.

Prędkość

Tutaj zasada jest prosta. Im większa ilość obrotów, tym nasz odczyt danych będzie szybszy. Dla dysków HDD dwa najczęściej spotykane standardy to 5400 RPM, oraz 7200 RPM ( RPM – ilość obrotów na minutę). Dysk szybszy naturalnie będzie bardziej wydajniejszy, ale co za tym idzie droższy.

Interfejs

Najczęściej spotykanym interfejsem będzie oczywiście port USB, a konkretnie w wersja 3.0 – to ona jest najbardziej pożądana. Prędkość transferu w tym standardzie sięga do 600 Mb/s. Jest to wystarczająca prędkość, by swobodnie przesyłać dane, czy korzystać z dysku jako nośnika gier i podpinać go bez problemu do konsoli.
Spotkać możemy także dyski z standardem USB 2.0, lecz prędkość ta jest znacznie mniejsza i wynosi około 60 MB/s. Różnica jest zauważalna, więc nie są one częstym wyborem.

Obudowa

Na rynku znajdziemy masę przeróżnych dysków nie tylko różniących się specyfikacją, ale też obudową i wyglądem. Bardzo popularne są dyski małe, oraz eleganckie, jednak wielu użytkowników stawia też na wytrzymałość. Jeżeli dużo podróżujemy i boimy się o to, że nasz sprzęt nie przetrwa podróży, warto kupić dysk, który przeszedł odpowiednie testy wytrzymałościowe, oraz jest odporny na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne.

Dodatkowy dysk do komputera pozwoli nam przechowywać ulubioną kolekcję, zdjęć, filmów oraz muzyki.

Dysk zewnętrzny SSD czy HDD – jaki wybrać?

W wypadku, gdy bardzo zależy nam na szybkości dysku, zdecydowanie lepszym wyborem będzie dysk SSD. Swobodnie będziemy mogli zainstalować na nim najpotrzebniejsze programy, czy system operacyjny i sprawdzi się bardzo dobrze. Idzie za tym niestety cena, ponieważ jest ona znacznie wyższa niż tradycyjnego dysku HDD.

Gdy nie zależy nam tak na szybkości, a ważna jest dla nas pojemność, to za tę samą kwotę znajdziemy kilka razy bardziej pojemny dysk HDD. Dyski SSD wykorzystywane są w większej mierze jako dyski na system, ze względu na małą pojemność, lecz dużą szybkość.

Decyzja zależy od naszych preferencji, oraz tego jak dysk będzie wykorzystywany. Jeżeli potrzebujemy pojemnego i taniego dysku wybór powinien paść na HDD. W wypadku, gdy postawić chcemy na prędkość zapisu i odczytu i nie jest dla nas tak ważna pojemność, zdecydowanie bardziej powinny nas zainteresować dyski SSD.

Dysk zewnętrzny – Ranking i cena 2020

Wiedząc już, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dysku, pora wybrać najlepszy dysk zewnętrzny. Pamiętajmy o tym, jakie parametry warto wziąć pod uwagę, oraz gdzie będzie używany nasz sprzęt. Prezentujemy zestawienie najchętniej wybieranych dysków zewnętrznych, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.