Posiadanie w domu sprzętu drukującego to bez wątpienia duże ułatwienie. Zarówno w pracy biurowe, jak i do domowych i codziennych potrzeb. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych typów drukarek jest drukarka laserowa. Jaką drukarkę laserową kupić? Przedstawiamy artykuł, w którym dowiecie się jaka jest najlepsza drukarka laserowa i na co zwracać uwagę przy jej wyborze.

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa to rodzaj drukarki, który wykorzystuje światło lasera lub diod LED do naelektryzowania światłoczułego bębna tak, aby odpowiednia ilość tonera została naniesiona na drukowaną powierzchnię. Po utrwaleniu w podwyższonej temperaturze utrwalony zostaje wydruk. Drukarki laserowe możemy podzielić na kolorowe i monochromatyczne (za pomocą których możemy otrzymać tylko czarne wydruki). Zdecydowaną przewagą drukarki laserowej nad atramentową jest szybkość druku- w kilka minut można nią wydrukować nawet około 200 stron, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Drukarki laserowe – najważniejsze parametry

Kupując drukarkę laserową należy pamiętać o najważniejszych parametrach takich jak:

  • Rozdzielczość wydruku w czerni/ w kolorze – parametr ten określa jakość wydruku w czerni/ w kolorze, najczęściej możemy spotkać drukarki o rozdzielczości wydruku 1200×1200, 1200×600 lub 600×600. Wysokiej jakości wydruk tekstu można uzyskać już na urządzeniu o rozdzielczości 600 x 600 dpi,
  • Szybkość wydruku w czerni i w kolorze – informuje nas o szybkości pracy drukarki i jest wyrażany w formie strona na minutę. Parametr ten powinien wynosić około 20-35 stron na minutę,
  • Format nośnika – parametr określający największy obsługiwany przez drukarkę format,
  • Koszt eksploatacji – warto sprawdzić koszt tonerów do konkretnego modelu drukarki i wybrać takie urządzenie, dla którego stosunek ceny do wydruku jednej strony będzie najbardziej opłacalny,
  • Możliwość pracy w sieci – informujemy nas, czy daną drukarkę będziemy mogli używać bezprzewodowo, co znacząco poprawia komfort korzystania z urządzenia,
  • Pamięć RAM – jest bezpośrednio powiązana z szybkością wydruku, pozwala przechowywać obrazy stron, im jest większa tym lepiej.

-> Sprawdź jaki tusz do drukarki kupić!

Drukarka laserowa do domu – jaką wybrać?

Jaką drukarkę laserową kupić? Jeśli szukamy drukarki laserowej do zastosowań domowych, to warto zwrócić uwagę na szybkość wydruku- jeśli często korzystamy z urządzenia, to pozwoli nam to zaoszczędzić sporo cennego czasu. Koniecznie zwróćmy też uwagę na rozmiary drukarki – jeśli będzie to urządzenie wielofunkcyjne, to może być za duże, aby umieścić je na biurku obok monitora- warto więc rozważyć miejsce, w którym chcemy umieścić nasze urządzenie. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, to powinniśmy zwrócić uwagę na usługę pracy w sieci- na przykład za pomocą modułu Wi-Fi, co pozwoli nam korzystać z niej bez konieczności każdorazowego podłączania do komputera za pomocą kabla USB. Zanim dokonamy zakupu spójrzmy na cenę materiałów eksploatacyjnych i przeliczmy koszt na stronę- często może się okazać, że bardziej opłacalne będzie dla nas kupno droższego urządzenia, które jednak zwróci się w trakcie eksploatacji. Drukarki laserowe są pod tym względem bardziej wydajne niż drukarki atramentowe. Koszt druku w przypadku urządzenia laserowego może oscylować w granicach od 1 do 10 groszy za czarno-biały dokument tekstowy. Drukarka laserowa ze skanerem może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli często potrzebujemy zeskanować wybrane dokumenty.

-> Zobacz także ranking drukarek 3D!

Kolorowa drukarka laserowa

Kolorowe drukarki laserowe, w odróżnieniu od ich monochromatycznych odpowiedników, mogą drukować barwne dokumenty, grafiki i zdjęcia. Kolory drukowane za pomocą tych urządzeń są żywe i intensywne, charakteryzują się też odpowiednią trwałością. Dużym plusem jest tutaj duża szybkość druku. Minusem może okazać się wyższa cena tego typu urządzeń niż drukarek monochromatycznych, dlatego w niektórych przypadkach lepiej rozważyć zakup drukarki atramentowej, która może nie będzie tak szybka, ale pozwoli nam zaoszczędzić część środków.

ranking-drukarek-laserowych
Drukarka laserowa Canon

Drukarka laserowa na ile wystarcza toner?

Tonery do drukarek laserowych standardowo starczają na około 1000-1500 stron przy 5% pokryciu strony A4 (dokument tekstowy), w zależności od wielkości drukarki i wybranego tonera. Warto zwrócić tutaj uwagę na możliwość używania zamienników, które mogą być tańsze nawet o połowę w porównaniu do oryginalnych tonerów, jednak wybierając zamiennik najlepiej stawiać na znane marki, żeby ustrzec się problemów z jakością produktu. Tania drukarka laserowa nie zawsze okaże się lepsza od jej droższego zamiennika, który może być bardziej wydajny gdy przeliczymy ceny tonerów.

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Dobra drukarka laserowa charakteryzuje się szeregiem zalet takich jak szybkość druku, lepsza jakoś wydruków, niższy koszt eksploatacji. Jeśli drukujemy wiele stron tygodniowo, to będziemy mogli zaoszczędzić znaczną ilość czasu, gdyż wielofunkcyjna drukarka laserowa jest o wiele szybsza niż jej atramentowy odpowiednik. Kolejną zaletą tych urządzeń jest brak problemu z zasychaniem tuszu- co może zdarzać się w urządzeniach korzystających z atramentu.

Ewentualną przewagą drukarek atramentowych może być sytuacja, w której chcemy wydrukować kolorowe zdjęcia bądź dokumenty- wtedy lepiej sprawdzą się urządzenia atramentowe. Zatem jeśli drukujemy dużą ilość dokumentów w skali miesiąca i zależy nam na ich jakości, ale nie drukujemy zdjęć ani grafik, to doskonałym wyborem będzie wielofunkcyjna drukarka laserowa. Natomiast jeśli nie drukujemy zbyt dużo i często, to może być warto zastanowić się nad drukarką atramentową.

-> Sprawdż: jaki głośnik przenośny kupić?

Drukarka laserowa – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym charakteryzują się drukarki laserowe pora wybrać odpowiednią dla nas. Zwracajmy uwagę na rodzaj druku w kolorze i czerni oraz najważniejsze parametry techniczne. Przedstawiamy zestawienie gdzie znajdziecie polecane drukarki laserowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.