Jeżeli szukasz drukarki, która zapewni Ci doskonałą jakość wydruku, a do tego będzie w niewielkiej cenie, to rozwiązaniem idealnym dla Ciebie będzie zakup drukarki atramentowej. Cena? Możecie ją dostać już za niewiele ponad sto złotych. Urządzenia te są małe, ciche oraz mają możliwość drukowania w kolorze. Jak wybrać dobrą drukarkę atramentową? Czym się kierować podczas wyboru? Na co zwrócić uwagę? Tego wszystkiego dowiecie się za chwilę.

Jak działa drukarka atramentowa?

Drukarka atramentowa działa na podobnej zasadzie co wszystkie drukarki. Dane, które otrzymuje, trafią do buforu. Jest to specjalna pamięć, która pozwala na tymczasowe przechowywanie danych. Nie wygląda więc to tak, że komputer podczas procesu drukowania jest cały czas połączony z drukarką. Nie jest, a dzięki temu jest odciążony. Kiedy urządzenie otrzyma dane, to analizuje miejsca w których ma zostać wtryśnięty tusz. Następnie przechodzimy do widocznego procesu, który odbywa się już bardzo prosto.

Drukarka atramentowa – budowa

Mechanizm drukarki atramentowej można porównać do działania maszyny do pisania. Na kartridżach z tuszem lub po prostu szynach znajduje się specjalna głowica drukująca. Zawiera ona kilkaset otworów, które natryskują tusz z wysoką precyzją. W momencie, kiedy rozpoczniemy drukowanie, przesuwa się ona po kartce – od jednego boku do drugiego, a co kilka milimetrów zatrzymuje się na ułamek sekundy. To właśnie wtedy wtryskuje niewielkie ilości tuszu na kartkę, a ten tworzy obraz, który złożony jest z wielu niewielkich punktów. Warto wspomnieć, że tusz trafia do mikroskopijnych otworów, które są na kartkach papieru.

Istnieje nawet specjalna jednostka, która wyraża dokładność natrysku. To DPI – punkty przypadające na cal obrazu. Jak można łatwo się domyślić – im jest ich więcej, tym będziemy mieli większą rozdzielczość, a co za tym idzie – lepszą jakość wydruku. Jeżeli chodzi o drukowanie wszelkich obrazów, to są one rysowane liniami. Polega to na tym, że w momencie, kiedy głowica skończy rysowanie jednej linii, to kartka papieru jest przesuwana znów wyżej i rysuje się kolejną.

-> Zobacz także ranking urządzeń wielofunkcyjnych!

Najważniejsze parametry

Jak powszechnie wiadomo, najważniejszym parametrem każdej drukarki jest jej rozdzielczość drukowania. Ta jest przedstawiana w DPI (o czym już wspominaliśmy). Pamiętaj, że im większe DPI tym lepiej, ponieważ rozdzielczość jest wtedy po prostu większa, a co za tym idzie – jakość jest lepsza. Pamiętajmy, że mimo niskich cen drukarek atramentowych, koszty kartridżów z tuszem trochę smucą. Są one dość wysokie, ale jeżeli nie używasz drukarki w celu drukowania książek, to powinny starczyć na odpowiednio długo.

Przed zakupem koniecznie sprawdź jakie formaty dokumentów dana drukarka jest w stanie obsłużyć. Większość drukarek zamyka się na formatach A4 oraz A5. Jeżeli natomiast odpowiednio poszukasz, to znajdziesz modele, które pozwolą drukować na przykład… koperty.
Jeżeli chcesz drukować dokumenty w terenie, to warto zainwestować w drukarkę atramentową zasilaną za pomocą baterii. Niektóre z urządzeń posiadają również funkcję skanera. Jest to niezwykle istotne, jeżeli mamy potrzebę wysłać jakiś skan, a zwykłe zdjęcie telefonem nam nie wystarcza.

Zastosowanie drukarki atramentowej

Drukarki atramentowe coraz częściej nie ograniczają się do drukowania tylko kartek z tekstem. Jeżeli masz potrzebę drukowania od czasu do czasu zdjęć – nawet bez większej obróbki, to warto zorientować się czy wybrany model ma taką możliwość. Nie jest to wcale takie oczywiste, ale producenci drukarek zauważyli już zapotrzebowanie. Dostępne są urządzenia zdolne do reprodukcji kolorów na poziomie fotolabów. Drukarki takie zawierają cztery podstawowe kolory, czyli czarny, żółty, niebieski i czerwony, ale również kolory dodatkowe. Te sprawią, że wydrukowane zdjęcie będzie wyglądało jeszcze lepiej, a jakość będzie bardzo przyzwoita.

Jeżeli zależy Ci na alternatywnych metodach komunikacji – innych niż USB, to na rynku istnieją również drukarki z obsługą WiFi Direct czy NFC. Pozwoli to na wydruk dokumentów również z urządzeń mobilnych czy po prostu z innego pomieszczenia. Poza tym tradycyjnie można oczywiście drukować wszelkie inne dokumenty. Jeżeli drukujesz dużo obrazków, wydruków w kolorze, to jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie.

-> Sprawdź też jaki pad do Xbox One kupić!

Jaką drukarkę atramentową wybrać?

Aby wybrać odpowiednią dla siebie drukarkę atramentową musimy odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie: do czego będę jej używać? Należy pamiętać, że koszt zakupu to tylko 20% całkowitych kosztów jej użytkowania. Tania drukarka często oznacza wysokie koszty eksploatacji, więc warto na to uważać. Jeżeli chcesz drukować zdjęcia, to nie wahaj się i kup drukarkę atramentową. Profesjonalni fotografowie również używają urządzeń tego typu. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy się cieszyć długą żywotnością tuszu do drukarki, to dobrze jest wydrukować coś chociaż raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku liczmy się z tym, że tusz po prostu… zaschnie.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, warto zorientować się czy dane urządzenie jest wielofunkcyjne i czy będzie nam po prostu odpowiadało. Oczywiście wraz z tym cena pójdzie w górę, ale warto zastanowić czy lepiej nie dołożyć kilku złotych i mieć wszystko w pakiecie. To czy urządzenie jest głośne, jaki ma rozmiar, również nie jest bez znaczenia.

-> RANKING FOTELI GAMINGOWYCH

Drukarka atramentowa a laserowa

Wybór drukarki w dużej mierze zależy od budżetu, który możemy na nią przeznaczyć. Jeżeli nie drukujemy zbyt dużo, chcemy drukować zdjęcia lub kolorowe grafiki to polecana jest drukarka atramentowa. Jeżeli natomiast dziennie chcemy drukować po kilkadziesiąt lub kilkaset stron, chcemy drukować coś szybko, a nie chcemy, żeby koszty eksploatacji sprawiły, że nasz portfel będzie świecił pustkami to zainwestujmy w drukarkę laserową.

Drukarka atramentowa – Ranking i cena 2020

Wiedząc już czym charakteryzuje się dobra drukarka atramentowa, pora wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane drukarki atramentowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.