W dzisiejszych czasach drukarki 3d są gadżetem, który może nabyć każdy z nas. Coraz niższe ceny samych drukarek sprawiają, że osoby zajmujące się projektami DIY, cosplayem mogą nabyć dobrą drukarkę za niewielką cenę. Jaką drukarkę 3d kupić? W tym materiale, przedstawimy czym charakteryzuje się dobra drukarka 3d, oraz co jest istotne przy jej kupnie.

Jak działa drukarka 3d?

Najprościej jej działanie można opisać jako drukowanie modelu przygotowanego w specjalnym oprogramowaniu. Jednakże proces ten jest bardziej skomplikowany i czasochłonny, w niektórych wypadkach wymagane są umiejętności, które można nabyć na kursach. Sam proces drukowania polega na nakładaniu na siebie warstw materiału.

Jaka drukarka 3D do domu a jaka do firmy?

W tym momencie najważniejsze parametry, które będziemy brać pod uwagę to cena, rozmiar oraz co i ile będziemy drukować. W wypadku druku domowego, trzeba pamiętać, że wszystkie koszty pokrywamy z własnej kieszeni od kosztów drukarki, poprzez wkłady do rachunków za prąd.

Pamiętając o tym, że druk może trwać od kilku do kilkunastu godzin, lepszym wyborem może być mała drukarka 3d, której umiejscowienie nie sprawi problemu domownikom. Natomiast w wypadku drukarki 3d do biura, posiadamy większy budżet oraz prawdopodobnie specjalnie wyznaczoną stację do druku, dlatego też możemy się skupić na tym aby zakupić najlepszą drukarkę o jak najlepszej wydajności.

Dla kogo drukarka 3D?

Kto jednak jest w stanie najlepiej wykorzystać potencjał drukarki 3d? Jest to obowiązkowe wyposażenie dla cosplayerów czy też osób tworzących projekty DIY, dla dobrej drukarki 3d jedynym ograniczeniem może być nasza wyobraźnia. Przy odpowiednich parametrach, materiale oraz projekcie jesteśmy w stanie wydrukować wszystko, od części zamiennych po pełno wymiarowe zbroje. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, które musimy wziąć pod uwagę aby znaleźć dobrą drukarkę 3d.

Jak wybrać najlepszą drukarkę 3D?

Gdy już wiemy w jaki sposób będzie używana nasza drukarka, należy przyjrzeć się bliżej technologii wykorzystywanej do druku. Drukarki mogą drukować w trzech technologiach: FDM – druk plastikowy – najtańszy i jednocześnie charakteryzujący się słabą jakością oraz dokładnością, SLA – druk żywiczny – dokładniejszy i precyzyjniejszy, CJP – druk gipsowy – pozwala na druk każdego elementu w innym kolorze. Najpopularniejszą opcją jest oczywiście drukowanie w technologii FDM, ze względu nie tylko na koszty drukarek 3d ale też i wkładów.
Zatem z jakich materiałów drukować w 3d? Na samym początku należy zdecydować jakiego typu druk będziemy wykonywać; duże modele czy drobne pojedyncze elementy.

W zależności projektu trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego będziecie drukować. Większość tanich drukarek wykorzystuje jako materiał plastik, jednakże najlepsze drukarki mogą wykorzystywać kilka materiałów w zależności od drukowanych elementów. Dwa najlepsze rozwiązania to PLA (polilaktyd (kwas mlekowy) oraz ABS (akrylonitrylo – butadieno – styren). Ten pierwszy powinien być stosowany do dużych modeli, których głównym celem jest prezentacja oraz nie ma miejsca na odchylenia. Natomiast ABS używamy do małych modeli, które będą przechodzić później obróbkę oraz będą wystawiane na temperatury powyżej 60 °C.

Możliwości drukarek 3d są ogromne. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, oraz projekt, który wprowadzimy do drukarki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Czas drukowania i parametry

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, czas trwania druku zależy od poziomu skomplikowania projektu, może to być kilka minut lub też kilka godzin czy nawet dni. Dokładne parametry co do prędkości druku można znaleźć w opisie drukarki, trzeba jednak pamiętać, że największe prędkości osiągają najlepsze drukarki 3d co też zazwyczaj jest równej wysokiej cenie. Precyzja drukarki jest powiązana z grubością drukowanych warstw, im cieńsze warstwy tym lepsza precyzja. Większość drukarek 3d może funkcjonować na różnej przestrzeni roboczej, im większa tym większe elementy możemy wydrukować. Dlatego też należy zwrócić uwagę czy nasza drukarka, ma wyznaczoną powierzchnie druku czy też można ją zmontować w zależności od potrzeby.

Cena, producent oraz opinie użytkowników. Mimo iż drukarki 3d stają się coraz bardziej dostępne i powszechne należy pamiętać o sprawdzeniu tych trzech parametrów, gdyż można trafić na sprzęt bardzo niskiej jakości czy też po prostu przepłacić. Można spotkać dwa rodzaje drukarek jeżeli chodzi o podział na montaż, zestawy złożone oraz tak zwane zestawy kitowe. W pierwszej opcji mamy sprzęt gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka, druga jest to zestaw do samodzielnego montażu.

Długopis 3D, czyli mała drukarka 3D dla dziecka

Długopis 3d jest to długopis, który nie dość, że pozwala dziecku zapoznać się z technikami druku 3d to też dodatkowo zapewnia im niesamowitą zabawę przy tworzeniu własnych projektów. Jednakże trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas używania tego urządzenia. Temperatura topienia wkładów to około 200 °C. W zależności od modelu może ona sięgać nawet 259 °C. Ze względu na takie temperatury polecane są, modele zawierające metalowe dysze aby nie zostały uszkodzone w przeciągu paru dni.

Rozróżniamy tak naprawdę dwa typy długopisów 3d, zasilane sieciowo oraz zasilane na baterię. Obydwa posiadają wady, pierwszy jest ograniczony ze względu na przewód natomiast drugi jest cięższy.

Czy drukarka 3D jest opłacalna?

Jest to nowinka technologiczna, której nie może zabraknąć w asortymencie każdego cosplayera czy majsterkowicza. Firmy, które tworzą wizualizacje też coraz częściej korzystają z tej metody. Dlatego też, sama drukarka 3d jest narzędziem bardzo przydatnym, a dobra drukarka 3d jest narzędziem, które może nam służyć latami. Trzeba jednak pamiętać o wadach tego produktu, czas druku w większości sytuacji jest zależny od ceny drukarki, trzeba pamiętać o tym iż jakość druku zależy od dokładności projektu oraz materiałów użytych do druku. Ostatnia rzecz, o której należy pamiętać fakt iż koszt drukarki to tylko część wydatków, należy doliczyć rachunki za prąd oraz wkłady.

Drukarka 3D – Ranking i cena 2020

Wybór tego sprzętu nie jest prosty, a tym bardziej trzeba zrobić to rozważnie ze względu na cenę, która nie jest niska. Wiedząc czym jest ten sprzęt, oraz jakie są jego rodzaje, pora by najlepsza drukarka 3d znalazła się u nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane drukarki 3d. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut, który jest na bieżąco aktualizowany.