Każdy wie, jak przydatne są w dzisiejszych czasach akumulatorki i jak postęp technologiczny poprawia nasze umiejętności magazynowania energii. Wielu z nas z nich korzysta na co dzień, rezygnując tym samym z baterii jednorazowych i jest to jak najbardziej dobry krok. Jakie akumulatorki kupić? Nie jest to trudna sprawa, ale dowiecie się na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze akumulatorki.

Czy warto kupować akumulatorki?

Odpowiedź jest jedna – oczywiście, że tak. Są one kilka razy bardziej opłacalne niż zwykłe, jednorazowe „paluszki”. Jednorazowe baterie, po użyciu nadają się tylko do utylizacji, podczas, gdy akumulatorki można ładować za pomocą specjalnej ładowarki.
Zakup jest na pewno bardziej kosztowny, ale na dłuższą metę jest to opłacalne nie tylko dla naszego portfela. Akumulatorki są bardziej ekonomiczne, oraz przyjazne dla środowiska. Używając ich, ograniczamy ilość utylizowanych kompletów baterii jednorazowych. Jest to też bardziej wygodne dla graczy, gdzie większość z nich używa ich do zasilania gamepada. Dużo bardziej wygodniejsze niż używanie baterii.

Parametry akumulatorków

Przed zakupem akumulatorków, warto zwrócić uwagę na ich parametry. Jest kilka bardzo istotnych rzeczy, które powinniśmy o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich zakup.

Pojemność

To parametr, który jest mierzony w miliamperogodzinach [mAh]. O czym nam to mówi? Świadczy to o tym, jakie natężenie dany akumulator może zasilać urządzenie przez godzinę. Przykładowo, jeżeli mamy akumulator o pojemności 2500 mAh, to w ciągu godziny odda energię o natężeniu 2,5 Apmera [A]. Jest to analogiczne, co do baterii telefonu i bardzo logiczne. Im więcej pojemności, tym dłużej dany akumulator będzie zasilał nasze urządzenie i spowoduje rzadszą konieczność ponownego ładowania go.

Ilość cykli ładowania

Kupując akumulatorki, ważne jest, aby zwrócić też uwagę na ten czynnik. Mówi nam o tym, ile producent przewidział ponownych ładowań dla naszych akumulatorków. Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na kupno, warto dołożyć do tych, które mają kilkaset przewidzianych cykli.

Utrata pojemności i współczynnik samorozładowania

Utrata pojemności to zjawisko, które występuje w każdych akumulatorkach, niezależnie od tego jak dobre kupimy, to i tak z czasem pojemność się zmniejszy. Współczynnik samorozładowania, to parametr związany z wspomnianą utratą pojemności – im jest on niższy, tym lepiej dla nas.

Rodzaje akumulatorków – jakie akumulatorki wybrać?

Tutaj analogicznie jak w przypadku baterii, jeżeli chodzi o napięcie oraz wielkość akumulatorków dostępnych na rynku. Poczynając od 1,5V do 9V. Zależnie od tego jakie przydatne są w naszym urządzeniu, takie powinniśmy zakupić.
Inaczej wygląda sprawa rodzaju akumulatorków pod względem rozwiązań chemicznych. Na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli, o których warto widzieć. Można do nich zaliczyć:

  • NiMH (niklowo – metalowo – wodorkowe) – posiadają one jedną z najwyższych gęstości energii dostępnych na rynku. Szerokie zastosowanie można znaleźć w samochodach hybrydowych – mowa tutaj o przemyśle motoryzacyjnym i wykorzystaniu takiego akumulatora w większej skali. Charakteryzują się krótką żywotnością, oraz szybszym czasem samorozładowania,
  • NiCd (niklowo – kadmowe) – cechują się dużą wydajnością prądową, nie zaleca się pozostawiania ich w stanie rozładowania na dłuższy czas, należy je niezwłocznie naładować. Dobra wydajność w wysokich temperaturach, oraz generalnie są wytrzymałe w szerokim zakresie temperatur.
  • Li-ion (litowo – jonowe) – technologia, która pozwala kumulować dużą ilość energii. Dostaniemy je w formacie począwszy od AA, przez C, aż po D. Stosowane jako baterie w smartfonach, laptopach i innych urządzeniach elektronicznych.
Akumulatorki AA Energizer

Na co zwrócić uwagę przy kupnie akumulatorków?

Warto kupować takie akumulatorki razem w zestawie ze specjalną ładowarką do akumulatorków. Jest to dobry krok, bo mamy wtedy zarówno baterie, jak i sprzęt ładujący od jednego producenta i unikniemy problemów z kompatybilnością. Kupujmy taki rodzaj akumulatorków, jaki jest nam faktycznie potrzebny i będzie odpowiadał nam najbardziej w naszym użytkowaniu.

Czy nowe akumulatorki trzeba ładować?

Po samym zakupie, trzeba zastanowić się jak dobrze je użytkować. Wiele osób zastanawia się, czy nowe akumulatorki się ładuje. Tutaj utarło się tak, że najlepszym wyborem jest po prostu użytkowanie ich od razu po kupnie. Oczywiście, rozładują się szybciej niż byłyby naładowane przez nas. Postępując w ten sposób, mamy pewność, że akumulatorkom nic się nie stanie.

Po rozładowaniu ich całkowicie, należy je ponownie naładować. W tym celu na pewno przyda nam się ładowarka do akumulatorów. Na rynku dostępnych jest cały szereg ładowarek, które pasują do różnych typów akumulatorków. Znajdziemy również takie, które są uniwersalne i mają różne rodzaje portów, by być w stanie naładować każdy ich typ.

Akumulatorki – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym się kierować, pora kupić najlepsze akumulatorki. Obecnie na rynku można znaleźć szeroką paletę i z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Prezentujemy ranking, w którym znajdziecie najchętniej kupowane, dobre akumulatorki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany