Każdy gracz wie, że myszka i klawiatura sprawdzają się w grach do pewnego momentu. Zdaniem wielu, w niektóre tytuły po prostu nie da się grać inaczej niż używając gamepada. Sprawia on wrażenie, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na rozgrywce i bardziej nad nią panujemy. Mamy wszystko w jednym miejscu i nasze odczucia związane z rozgrywką będę dużo lepsze.

Czym się kierować w wyborze gamepada?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki pad do pc wybrać? Najważniejszym czynnikiem będzie jego rozmiar. Ważne by sprzęt leżał dobrze w naszych rękach i nie był ani za duży, ani za mały. Odpowiednio dobrany rozmiar i kształt sprawi, że będziemy mieć nad nim lepszą kontrolę.

Następnie trzeba wziąć pod uwagę ile przycisków jest nam potrzebne. Nie zależy nam na tym, by posiadał zbędne przyciski, których nie będziemy używać i będą one tylko przeszkadzać. Wielu uważa, że pad od xboxa do pc jest w tej kwestii najlepszym wyborem bo ma najlepiej rozmieszczone przyciski i ich ilość.

Materiały i kolor to sprawa bardziej indywidualna. Niektórzy nie lubią bardzo kolorowych i rzucających się w oczy kolorów, więc można spokojnie wybrać czarny albo biały. Jeżeli chodzi o materiały to warto zwrócić uwagę czy gamepad wykonany jest z materiału, który trzyma się dobrze i wygodnie.

Z kablem czy bez?

Gamepady przewodowe, charakteryzują się tym, że nie ma problemu z ich ładowaniem i bateria nie wyczerpie nam się w środku rozgrywki, co czasami się zdarza, podobnie jak bywa to z bezprzewodowymi myszkami. Minusem jest fakt, że musimy liczyć się z tym, że kabel może nas czasami ograniczać i przeszkadzać.

Bezprzewodowy pad do pc jest dużo wygodniejszy, lecz trzeba pamiętać o ładowaniu akumulatorów lub wymienianiu baterii. Dużym plusem jest to, że możemy zabrać go ze sobą w podróż i sprawdzi się świetnie. Nie trzeba martwić się o plączący się kabel i być przez niego ograniczonym.

Gamepad od konsoli – czy się spisuje?

Przez wielu użytkowników, jest to uważane za najlepsze rozwiązanie. Często wybierany przez graczy jest pad xbox 360. Spowodowane jest to już wieloletnim, zachowanym przez niego kształtem oraz rozmieszczeniem przycisków, które przyjęło się wśród graczy.
Trochę rzadziej, natomiast też cieszący się powodzeniem jest pad ps3 do pc. Od zawsze trwa spór, który pad jest wygodniejszy i pad od Microsoftu przoduje, lecz pad od ps3 jest również wart rozważenia.

Gamepady od konsoli są bardzo popularne, a do ich działania nie potrzeba wiele. Wystarczy odpowiednia przejściówka, bądź kabel i wszystko załatwione. Pad może być połączony do naszego komputera za pomocą GamePortu, bądź też portu równoległego.

Kompatybilność

Bardzo istotną kwestią jest to, czy pad który wybierzemy, będzie w pełni kompatybilny z tytułami w które chcemy grać. Zdarza się czasami, że konkretne urządzenie nie zostało uwzględnione przez twórców w procesie tworzenia gry i nie mamy możliwości „bindowania” poszczególnych przycisków, a przecież tego chcielibyśmy uniknąć.

Inną kwestią jest to, by nasz gamepad był kompatybilny z komputerem. Warto kupować takie urządzenia posiadające technologię plug&play. Czym się ona charakteryzuje? Chodzi o to, że taki sprzęt podczas podłączenia z komputerem, automatycznie zostaje przez niego identyfikowany i jest po chwili gotów do użycia. Nie wymaga to żadnych dodatkowych sterowników. Drobna rzecz, a bardzo wygodna i przydatna.

Gamepad – Ranking i cena 2018

Stojąc przed wyborem i zadając sobie pytanie, jaki gamepad będzie najlepszy, prześledźmy przede wszystkim wielkość, w jakich grach będzie miał zastosowanie, oraz fakt czy potrzebny jest nam pad bezprzewodowy. Poniżej prezentujemy zestawienie najbardziej popularnych sprzętów pochodzące z serwisu Nokaut, które jest na bieżąco aktualizowane.