Jak dobrze wiemy, smartfony, czy inne urządzenia mobilne są bardzo wygodne, ale ograniczać może nas jeden fakt – bateria. Przy intensywnym użytkowaniu naszego sprzętu, może się okazać, że wyczerpie się ona wcześniej niż będziemy w stanie ładować ją z powrotem w domu, czy innym dogodnym miejscu. Z pomocą przychodzi nam powerbank, który jest idealnym gadżetem, który stał się bardzo popularny przez swoją funkcjonalność. Jaki powerbank kupić? W poniższym artykule dowiecie się kilku ciekawych rzeczy, które z pewnością przybliżą Wam temat samego sprzętu i pomogą wybrać dobry powerbank.

Czym jest powerbank i jak działa?

Powerbank, często zwany bankiem energii jest urządzeniem bardzo prostym. Plastikowa, bądź też często metalowa obudowa zawiera w sobie baterie litowo-jonową. Do tego odpowiednie wyjście USB, oraz diody stanu, mówiące nam o tym w jakim stopniu jest ona naładowana. W zestawie otrzymamy również dwustronny kabel USB.

Działanie jest banalnie proste. Bateria w powerbanku jest zazwyczaj o pojemności większej, niż nasz smartfon czy inne przenośne urządzenie. Wszystko to w celu, by móc je naładować. Powerbank służy do ładowania mobilnych urządzeń. Bank energii sam w sobie możemy ładować po podłączeniu kabla w przejściówkę, od chociażby ładowarki i wielokrotnie z niego korzystać.

Co można naładować powerbankiem?

To urządzenie przeznaczone jest do ładowania wielu mobilnych rzeczy. Zazwyczaj wyposażone jest w port USB, oraz microUSB. Najbardziej przydatne będzie to bez względu dla osób ceniących sobie w gry na swoim smartfonie do gier. Bez problemu naładujemy nim też przenośne konsole, takie jak Nintendo Switch.

W przypadku gdy jesteśmy osobami ceniącymi sobie dedykowane odtwarzacze muzyki jak MP3, to jest to właściwy wybór. Problem pojawia się jednak przy ładowaniu produktów marki Apple. Musimy wyposażyć się wtedy w specjalny kabel, bądź kupić odpowiedni dla tego sprzętu powerbank, ze względu na rodzaj portu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak w wielu przypadkach wybierania sprzętu elektronicznego, bądź gadżetów z tym tematem związanych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które określą nam jaki sprzęt potrzebujemy i przede wszystkim ile za niego zapłacimy.

Pojemność

To najistotniejszy parametr naszego banku energii. Cena rośnie wprost proporcjonalnie z tym jaka będzie jego pojemność. Im jest ona większa, tym na więcej ładowań wystarczy mu energii. Jednostką pojemności będą miliamperogodziny. Przed wyborem należy rozważyć jaką pojemność ma bateria w naszym telefonie lub innych urządzeniach i na tej podstawie wybrać odpowiednio „duży” powerbank.

Szybkość ładowania

Warto sprawdzić maksymalny obsługiwany prąd wyjściowy, który podaje producent na swoich urządzeniach. Będzie się to wiązało z tym, jak szybko powerbank będzie w stanie naładować nasz sprzęt. Oczywiście wiemy, że chcemy by było to jak najszybsze, lecz za tym idzie cena.

Dodatki

Często powerbanki wyposażone są w bardzo ciekawe funkcje, takie jak chociażby latarka. Z jednej strony gadżet mało potrzebny, ale w wielu sytuacjach mogący ułatwić nam sprawę. Warto zwrócić uwagę też na to, by nasz bank posiadał odpowiednio oznaczone diody stanu, które mówią nam o tym w jakim stopniu jest on naładowany.

Ilość portów

Jeżeli kupujemy taki gadżet tylko ze względu na ładowanie od czasu do czasu naszego telefonu, to z pewnością wystarczy nam jeden port. Jeżeli jest to powerbank o dużej pojemności, oraz jego przeznaczeniem będzie ładowanie więcej niż jednego urządzenia, to warto rozważyć dwa lub więcej porty.

Czy powerbank jest przydatny?

Zdecydowanie tak. W dzisiejszych czasach, gdzie nastała era mobilnych urządzeń jest to jeden z najpopularniejszych gadżetów. Bywa on przydatny w sytuacjach, gdzie nie mamy możliwości naładowania telefonu a jest nam on bardzo potrzebny.

Idealnie sprawdzi się w podróży, czy też na wakacjach. Na długiej wędrówce, bądź wycieczce może zabraknąć nam baterii w telefonie – bank energii będzie wtedy najbardziej oczekiwanym akcesorium jakie mogliśmy ze sobą zabrać. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się powerbanki, które nie koniecznie będziemy ładować za pomocą tradycyjnego gniazdka, a za pomocą energii słonecznej.

Powerbank – ranking i cena 2019

Teraz, gdy wiemy już na co zwrócić uwagę, pora wybrać najlepszy powerbank. Weźmy pod uwagę przede wszystkim jego zastosowanie, oraz to ile możemy przeznaczyć, z czym wiąże się pojemność o której wspomnieliśmy w artykule. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych powerbanków, które pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowane.